Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

Makaleler

YENİLİKÇİ ÖĞRETMENLER; DEĞİŞİMİN LİDERİ,ÇÖZÜMÜN PARÇASIDIR. YENİLİKÇİ ÖĞRETMENLER PROGRAMI KAPSAMINDA DÜZENLENEN YENİLİKÇİ ÖĞRETMENLER KURSUNA KATILAN ÖĞRETMENLERİN DUYGU VE DÜŞÜNCELERİ

Mukaddes ÇIĞA
SINIF ÖĞRETMENİ HÜRRİYET İLKÖĞRETİM OKULU SEYHAN/ADANA
Teknolojinin hızla değiştiği günümüzde teknolojiye ayak uydurabilmek, çağı yakalamak, düşünen, sorgulayan ve ne istediğini bilen bireyler yetiştirmek biz öğretmenlerin en önemli hedefi. Bu hedefe ulaşmak ve geleceğin sağlam temellere dayanmasında önemli rolü olacak geleceğin büyüklerinin yetiştirilmesine destek sağlayarak vicdan yükümlülüğünü yerine getirmek ve aynı zamanda mesleki olarak kendimi yetiştirmek adına kursa katılmak istedim. Bu kursa katıldığım için kendimi şanslı hissediyorum. Umuyorum ki ikinci kademe kursunu da aldıktan sonra tam donanımlı, eğitim adına önemli kararlar alabilen ve yetiştirdiği öğrencileriyle gurur duyan bir eğitim savaşçısı olabilirim. Saygılarımla…..

FATMA BİLGİLİ
SINIF ÖĞRETMENİ YAKAPINAR İLKÖĞRETİM OKULU ADANA YENİLİKÇİ ÖĞRETMEN VE YENİLİKÇİ TOPLUM
Eğitim sisteminin temel işlevi; “ iyi insan”, “iyi vatandaş” ve toplumun temel ihtiyacı olan “nitelikli insan gücü “ yetiştirmektir. Bu işlevlerin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi eğitimle ilgilenen kişiler olan öğretmenler tarafından sağlanmasıyla mümkün olacaktır. Bir öğretmenin kalitesi içinde bulunduğu toplumun kalitesine eşdeğerdir. Eğitimin yaşam boyu kesintisiz bir süreç olduğu düşünüldüğünde; kişinin öğretmen olmakla eğitimini tamamlamadığı unutulmamalıdır. Öğretmenin yenilenmesi, sahip olduğu misyonu geliştirmesi şarttır. Teknolojinin her alanda yaygınlaştığı bir dönemde; bilgisayarın sadece prestij ve modanın dışında yenilikçilik anlamında alınması, öğrenilmesi ve kullanılması esastır. “Yenilikçi Öğretmen” paralelinde yenilikçi öğrenciyi, yenilikçi öğrencinin de aynı zamanda yenilikçi toplumu meydana getireceği unutulmamalıdır. Bu çerçevede düşünüldüğünde katıldığımız “Yenilikçi Öğretmenler” eğitiminin önemi bir kat daha artmaktadır. Bu eğitime katılmış öğretmenler, yaratıcı özelliklere sahip, akıcı düşünebilme, zengin bir çağrışım zincirine sahip, esnek düşünebilen ve özgün yani orijinal düşünen ve geliştirdikleri misyonlarıyla birer rehber olarak eğitime ortamına girmeye hak kazanacaklardır. Bu da beraberinde değişimi ve yeniliği getirecektir. Aynı zamanda yenilikçi öğretmenlerin eğitimi özgürleştireceği unutulmamalıdır. Eğitim sistemi diğer toplumsal sistemleri etkilemektedir. Bu nedenle eğitimin mutfağında olan öğretmenlerin değişimin, gelişmenin ve yenilenmenin başlatıcısı ve yön vericisi olması bir zorunluluktur. Bu amaçla başlatılan programların artmasıyla öğretmenlerin ; “Değişimin Lideri, Çözümün Parçası “ olma gayretleri daha da artacaktır.

Cafer TURAN
Edebiyat Öğretmeni İmam Hatip Lisesi ADIYAMAN
Şu ana kadar gerek merkezi gerekse mahalli olsun birçok hizmetiçi eğitim seminer ve kursuna katıldım. Kursa başvururken ve giderken kafamda klasik bir hizmetiçi eğitim faaliyetine gidiyormuş gibi hazırlandım; ancak kursun ilk gününden itibaren diğer faaliyetlerden farklı olduğunu anladım. Açık söylemem gerekirse yarı tatil ve yarı eğitim amacıyla gitmiştim; ve dinleneceğimi düşünmüştüm. Dinlenemedim; ama neler yapabileceğimi yaşayarak gördüm. Hazırladığımız projeler bir öğretmenin, isterse, ne kadar yaratıcı (üretken) olabileceğini, klasik yöntemlerin dışına çıktığında ufkunun ne genişleyebileceğini gösterdi. Kurs hakkında tabiî ki olumsuz eleştirileri olan kursiyerler olacaktır; lakin benim açımdan yorucu ve son derece üretken bir faaliyet olmuştur. İlk yorulurken zevk aldığımı fark ettim. Öğretmenlerin yenileşmesi amacıyla başlatılan bu faaliyette emeği geçen tüm Milli Eğitim ve Microsoft çalışanlarına teşekkür ederek, bu konuda her türlü destekte ve fedakarlıkta bulunacağımı ifade etmek isterim.

Havva ARMUTCUOĞLU
Sınıf Öğretmeni Kasımpaşa İlköğretim Okulu AFYONKARAHİSAR
Öğrenmek , Öğretmek ve Öğretmen… İnsan vardır, bütün ömrünü toplumun ve insanlığın mutluluğuna adar ki bunların başında öğretmen ve yetiştirdikleri gelir. Öğretmen milletlerin kaderini ayakta tutan, örnek davranışlarıyla yol gösteren, doğumundan ölümüne kadar, milletin ahlak ve karakterini yükselten bir hamur gibi şekil veren öğretmendir. Öğretmen düşmandır, karanlığın cehaletin, geri kalmışlığın, zulmün düşmanıdır. Çünkü öğretmenin olduğu yerde bunlar, bunların olduğu yerde öğretmen bulunmaz. Öğretmen dosttur: İnsanın insanlığın, şefkatin, merhametin, bilginin ve sağa duyunun dostudur. Öğretmen güneşe benzer nasıl güneş doğduğu andan itibaren çevresini aydınlatır , ısıtırsa öğretmende, yol gösteren, yeni ufuklar açan, öğrencinin yeteneklerini keşfetmesini ve geliştirmesini sağlayandır. Öğretmen bayrağına renk verendir. Öğretmen tarihini bilen ondan ders çıkartarak geleceğe umutla bakandır.Öğretmen mimardır. Ferdin toplumun, kişiliğin, şahsiyetin, adaletin ve bilginin mimarıdır. Öğretmen hakkını arar ve hakkını aramayı öğretir. Öğretmen yeni şeyler peşinde koşan, çalışan bir reformcudur. Bilimsel ve teknik açıdan gelişen ülkelere baktığımızda toplumsal olarak büyük çaba ve gayret sonucu bu seviyeye ileri seviyelere gelmişlerdir. Toplumları idealleri doğrultusunda yöneltme gücü en yüksek yatırım olan Eğitim sayesinde… Artık dünya koşulları eğitiminde yeni hal alıp değişmesine yol açmıştır. Eğitim dünyada ki gelişmelerin paralelinde kendinden bekleneni vermiştir ve bağlı bulunduğu ülke insanlarını önemli ölçüde güçlendirmiştir. Eğitim kültürel olarak güçlenen bireyleri yetiştirirken yetişen bu insanlar ile çok büyük hedeflerini gerçekleştirmişlerdir. Ülkemiz ise dünyada yaşanan tüm bu gelişmelerden geri kalmamış eğitime önemli yatırımlar yapmıştır. Bu yatırımlardan biri olan Yenilikçi Öğretmenler Eğitimi hedefleri olan öğretmenler için bir fırsat olmuştur. Böyle bir eğitimin içinde olmak benim için gurur vericidir. Yenilikçi Öğretmenler Eğitimi öncelikle bana az zamanda çok iş yapılabileceğini ve zaman yönetiminin önemini kazandırmıştır. Şunu biliyoruz ki günümüzde zamanı iyi değerlendiren toplumlar başarı basmaklarını hızla çıkmıştır. Proje üretmenin öğretmene ayrı bir yük değil, tam tersine farklı bir bakış açısı kazandırarak onun gelişimine ,üretkenliğine ve kendine olan güvenini artırdığına inancım daha da kuvvetlenmiştir. Hızla gelişen ve değişen teknoloji karşısında biz öğretmenlerin eğitimde bunu kullanmaması düşünülemez. Öncelikle bunu önemsiyorum ve kendimi daha da geliştirmem gerektiğinin farkına vardım. Düşündüklerimizi hayata geçirmede öncelikle istekli olmak ve başlamak tabiî ki önemlidir. İşte Yenilikçi Öğretmenler Eğitimi bir işe başlamanın onu pratiğe dökmede önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Tek eleştirim ön bilgilerin verilmemesi ve yeterli seviyede rehberlik yapılmamış olmasıdır. Bir Öğretmen olarak , SEVMEKTEN, GÜLÜMSEMEKTEN ve de HEDEFLERİNİZDEN vazgeçmemek dileğiyle...

Tacettin ASLAN
Merkez 100.Yıl Yatılı İlköğretim Bölge Okulu MERKEZ/AĞRI
Yenilikçi öğretmenlerin önemle üzerinde durduğu teknolojiyi eğitimde daha etkin bir araç olarak kullanma amacını çok yerinde bulduğumu söylemeliyim ancak kursun programının çok yoğun olduğunu 5 günlük süresinin artırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu kursta bilgisayarla ilgili daha geniş bilgi verileceğini hocalarımızın bizlere bilgisayarı daha iyi kullanmayı öğreteceklerini düşünmüştüm ancak bizler projelere yoğunlaştık. Projeler üzerinde yoğunlaşmak bizleri hayli zorladı fakat bizlere bir şeyler ortaya çıkarma imkânı verdi. Bizlere Office programlarını kullanma hakkında daha geniş bilgi vermeleri gerektiğini düşünüyorum.

EDİP ÇAĞLAYAN
SINIF ÖĞRETMENİ ÖĞRETMEN BURÇİN UYSAL İLKÖĞRETİM OKULU AĞRI
Yöntemi Bilmek Hani dört duvar içine hapsedilmiş ama çığlıklarını dışarıya duyuramayacak kadar sessiz bağıran ve bunun içinde harekete geçmeyen ya da geçmek isteyen ama yöntemi bilmeyen birisiydim, diyebilirim. Gerçekten adı ile içeriği bu kadar güzel özdeşleşen ve öğretmenini istenilen amaç çerçevesinde hazırlayan, yönlendiren daha güzel bir kursa gitmemiştim. Kursun başlangıcından bitişine kadar aşama aşama proje yapma eğitiminin geliştirmesi çok güzeldi. Bilgisayar bilgimizin iyi durumda olması ve eğitimin bilgisayarla iç içe olması hem bu eğitimi eğlenceli hale getirdi hem de bireysel becerilerimizin artmasını sağladı. İşe başladık, öğretmenlerimizin teşvikinden, öğrencilerimizin kaynaşmasından ve her bir problem için ne kadar çok çözüm yolu bulunabileceğinden emin olduk. Yenilikler için yeni bir şey düşüneceğimize ve bunu her zaman yapacağımıza yürekten inanıyorum. Ağrı’dan selamlar.

DR. SUAT ERDEM
DİN. KÜLT. VE A.B.ÖĞRETMENİ KILIÇALİPAŞA İLKÖĞRETİM OKULU ÇANKAYA/ANKARA
Yenilikçi Öğretmen Eğitimi Kursu ve Kazandırdıkları Hayatta bazı başarılar ve bazı güzel sonuçlar vardır ki, küçük işler, kıvılcımlar ve basit ve önemsiz gibi görünebilen davranışlarla başlar. Önemli olan başlangıcın küçük olması değil elde edilen başarı ve sonuçtur.Başarılı insanlara baktığımızda, bu insanların sürekli yeniliklere açık olduğunu ve araştırmacı olduklarını görmekle beraber aynı zamanda bildiklerini sürekli canlı tuttuklarını ve hayatlarına uyguladıklarını görmekteyiz. Yani başarı için sadece bilmek ve öğrenmek değil aynı zamanda bildiklerimizi ve öğrendiklerimizi pratiğe dökmemiz de gerekmektedir. Tatbik edilmeyen ve uygulanmayan bir bilgi, işe yaramayan bir bilgidir, insan için bir yüktür ve kişinin başarısına hizmet etmez. Başarı ve sonuç bildiklerimizin ve öğrendiklerimizin pratiğinden geçer. Başarı, çok uzaklarda olan, insanların ulaşmasının adeta imkansız olduğu bir durum değildir. Bilakis başarı, kişinin bildiklerinden yola çıkarak bilmediklerine ulaşması, bildiklerine yaşantısına uygulaması ve zamanında doğru ve gerçek kararlar almasıyla orantılı bir olgudur. Başarı, bilgi artı davranıştır. Başarı, yeni bir şeyler ve sürekli bir şeyler öğrenmek ve bunları hayatımıza uygulamaktır. Başarı, kişinin iki gününün bir ve eşit olmaması ve ikinci gününün birinci gününden daha ileride ve daha donanımlı olması demektir. Başarı çok şeyler bilmek değil bildiklerimizi uygulamak demektir. Kısaca başarı, sürekli yeni bir şeyler öğrenmek, gündemi takip etmek, kendimizi sürekli yenilemek, sürekli ileri doğru hamle yapmak ve belki de en önemlisi Kur’anda “niçin yapmadığınız ve yapmayacağınız şeyleri söylüyorsunuz” ayetinde de belirtildiği üzere sürekli davranış ve hamle içerisinde olmak demektir. Belirttiğimiz anlayış çerçevesinde 12-16 Mayıs 2008 tarihleri arasında Aksaray’da yapılan 212 nolu Yenilikçi Öğretmen Eğitimi Kursunu değerlendirirsek şunları söyleyebiliriz. Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen kursiyerlerin birbirleriyle tanışmalarını ve belli bir oranda kaynaşmalarını sağlamıştır. Bu ise tecrübe aktarımına, bilgi alışverişine, çevre değişimine ve yeni öğretmen arkadaşlarla tanışmamıza katkıda bulunmuştur. Yeni bir heyecan ve haleti ruhiye içerisinde çalışmalara geri dönmemize sebebiyet vermiştir. Kursta görmüş olduğumuz power point ve word programları, aslında bütün kursiyerlerin kullanımını bildiği programlardır. Bu kurs, bilinmeyen bir bilginin öğretilmesinden daha ziyade bilinenleri gündeme getirmesi, canlı tutması ve kursiyerlere bu programları eğitim sürecinde daha etkin kullanmalarını teşvik etmesi açısından önemlidir. Bazen bir şeyleri bilmek yeterli olmamaktadır. Şayet bilinenler uygulanmazsa yük hamallığından başka bir şey değildir. Önemli olan bilinenlerin yerinde, zamanında kullanılması ve hem bilen kişinin kendisine ve hem de başkalarına faydalı olmasıdır. İşte bu kurs bir bakıma bilinenleri eğitim de daha etkin kullanmayı gündeme getiren ve teşvik eden bir özelliği sahiptir. Bazen bir kıvılcımın büyük yangınlara sebebiyet vermesinde olduğu gibi belki de bazı basit gibi görünen durumlar kişinin hayatında büyük gelişmelere ve değişimlere sebebiyet verebilmektedir. İşte bu kurs teknolojiyi eğitim hayatında daha etkin kullanmamızı gündeme getirmiş adeta bende bir kıvılcıma sebebiyet vermiştir. Akademik çalışmalarımın yoğunluğu dolayısıyla bilgisayarı iyi bilmeme rağmen eğitimde pek kullanmıyordum. İşte bu kurs akademik çalışmalarım yanı sıra teknolojiyi eğitime daha fazla katma ve aktarma hususunda bende bir kararlılık oluşturmuş ve bu yöne vakit ayırmama neden olmuştur. Bu duygular içerisinde kursun oluşması ve yürütülmesinde emeği geçen herkese teşekkür etmeyi bir borç bilir ve tüm ilgili kişilere teşekkür ederim.

SİBEL AYAZ
ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ LAYİKA AKBİLEK ANADOLU KIZ MESLEK VE MESLEK LİSESİ ANKARA/SİNCAN
Kursa başvururken ve giderken hiç Merkezi Hizmet içi Eğitime katılmamış olmanın verdiği bir ürkeklikle büyük bir heyecan içerisindeydim. Çok ciddi, derslerin anlatılıp, biteceği klasik bir ortam bekliyordum. Aksine çok samimi bir ortam ve kursun adına da yakışır bir eğitimci olan Hüseyin Kocasaraç'ın önderliğinde klasik öğretmen tiplemesi dışında bir lider vardı.Bu lider bize buyrun işte laboratuvar, işte ortam kendinizi geliştirin, değiştirin,beyninizdeki eskileri çıkarıp burada bırakın,yenilerini alıp takın ve değişimi sizde görün; diyordu ve fitili ateşledi,bizi işin mutfağına bıraktı.Bu hepimiz için ilk başta zor gözükse de; madem bir yemek pişicekse her şeyinde emeğin olmalı, malzemesini al,kendin pişir ve sonra bunu tek başına değil, çevrendekilerle paylaş eksik ve iyi yanlarını gör. Acaba bu yemek nasıl pişer?, nasıl sunulur? gibi insanı basmakalıp yargılardan çıkarıp, çok iyi bildiğin bir şeyde bile bir farkındalığın olsun mantığıyla; "Yapacaksan farklıyı yap,Kalıcı ol" mantığına götürüyordu. Bu çalışmaları yaparken çok yoruldum ama sıkılmadım. Bize yardımcı olan hatta gece 3'lere-4'lere kadar bizim çalışmalarımıza yön veren bizimle çalışan Erturul, İlker, Yelda Hoca'ya da teşekkür ediyorum. Açıkçası yarı tatil yarı ders dediğim bu ortamda çok yoruldum ama değdi. Hiç bu kadar hızlı düşünüp, karar vermemiştim. Bu kurs Yüksek lisans yapsamda ileride değil eğitimin hayat boyu devam ettiğini ve daha bir çok şey denemem gerektiğini gösterdi. Ayrıca ders yöntem ve tekniklerinde teknoloji daha aktif olacak kararlıyım. Bu kurs; bakış tarzı mı hatta beni de değiştirdi. Hayat çok kısa düşünüp, durmak değil,herkese yenilenmek lazım. İyi ki bu kursa gelmişim. Kurs arkadaşlarımla tanıştığım için mutluyum. Bize bu ortamı sağlayan herkese, yöneticilere özellikle Hüseyin Kocasaraç Hocaya teşekkürler.

Sevgi SEKİ
Sosyalbilgiler Öğrt. Şereflikoçhisar/ANKARA
SİHİRLİ DEĞNEK 2 Mart 2009 yer Mersin Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü,kursun adı ‘YENİLİKÇİ ÖĞRETMENLER KURSU’…….İçeriği hakkında bir şey bilmediğim sadece hizmetiçi eğitim başvuru sayfasında gördüğüm ve başvurduğum bir kurstu.Onaylandığına da bir o kadar şaşırmış son güne kadar inanamamıştım.Kursun içeriğini bilmiyordum ama aklımdan geçen birkaç tahmin vardı.BT ile ilgisinin olacağını düşünmüştüm ve yanılmamıştım da.Kurstaki ilk gün ve duyduğum ilk cümle ‘’DEĞİŞİMİN LİDERİ ÇÖZÜMÜN PARÇASIYIZ’’ çok etkilemişti bu cümle beni. Yenilik bir süreç işiydi ve bizi aldıkları kurs kısacıktı,5 gündü sadece ve sadece. Bu kadar kısa sürede hangi yeniliği anlatacaklardı yada öğreteceklerdi merak ediyordum doğrusu.Ama beklediğim gibi olmadı yoğun bir çalışmanın ardından gerçekten çözümün parçası olduğumuzu herkes hissetti.Hayatımda bu kadar yoğun ne zamandır çalışmamıştım.Yoğun ama bir o kadarda zevkli,yastığa başımızı koyar koymaz uyuyorduk.Kurs boyunca şunu gördüm bir şeyler üretmek çok zor ama meyvesini alınca ne kadar zevkli oluyormuş.Ödev yapmanın ne zor bir şey olduğunu gördüm ayrıca.Bir yandan da öğrendiklerimi okuluma gidip bir ana önce uygulamak istiyordum herkese anlatmak çevreme ışık tutmak istiyordum.Dönüşüm biraz buruk olacaktı çünkü kısa sürede çok çabuk alışmıştım arkadaşlara ortama.Sanki hayatım hep orda geçmiş ben sürekli bir proje üretmişim gibi geliyordu.Olaylara bakış açımız bile değişmişti,her şeyi sorgulayan araştıran sorular soran bir hal almıştık bu 5 günde.Gerçektende bir sihirli değnek değmiş ve değişmiştik başlangıçta inanmadığım değişim çok hızlı olmuş ve çok keyif vermişti.Bu kurstan sonra bütün derslerimi bilgisayarda sunum şeklinde işlemeye çalışıyorum. Öğrencilerime sunumlar hazırlatmaya başladım,gelir gelmez okul bülteni için kolları sıvadım bir bülten hazırladık öğrencilerimle öğle arası hep bilgisayar laboratuvarında öğrencilerle beraber bir şeyler hazırlıyoruz.Bu aralar sunum yarışması düzenledim herkes istediği bir konuda sunum yapacak. İnanın onlarda o kadar zevkle hazırlanıyorlar ki anlatamam.Bazıları ‘öğretmenim iyiki gitmişsiniz bu kursa ‘diyor. Bütün bunlar için başta EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE ,MİCROSOFTA,HÜSEYİN KOCASARAÇ’A ve ASİSTAN arkadaşlara ayrıca kurstaki ARKADAŞLARIMA teşekkür ediyorum. Hayatta sihirli değneklerin olduğunu gördüm ve yaşadım keşke bütün öğretmenleri alsalar bu kurslara ne iyi olur değil mi.

 FATMA SİNEM DEMİR
Matematik Öğretmeni Kemer Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ANTALYA
ARTIK BEN DE ÇÖZÜMÜN PARÇASIYIM… EĞİTEK ve Microsoft işbirliği ile düzenlenen Yenilikçi Öğretmenler Kursu’na katılmayı umut etmeyerek yaptığım başvurunun kabul edilmesiyle birlikte duyduğum heyecan ve merak benimle beraber Çayeli’ne kadar artarak geldi.Doğrusu kursun içeriği ve beni bekleyenlerden habersiz daha çok turistik bir gezi olarak algıladığım bu kursta;daha ilk dakikalarda gerçek yenilikçi bir öğretmen olmanın heyecanını yaşamaya başladım. Program geliştirme uzmanı Hüseyin Bey’in sunumundan sonra kutsal bir meslek olan öğretmenlikte bilişim teknolojisinden yeteri kadar faydalanamadığımızın üzülerek farkına vardım. Çağımız teknoloji ve bilişim çağı.Bilgisayarlar artık hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri.Öğrencilerimiz vaktinin çoğunu farklı amaçlar için bilgisayar karşısında geçirmekte.Yenilikçi öğretmen adayı olarak bizlerin amacı; bundan böyle bilgisayar ve teknolojik araçları derslerimize katarak öğrencilerimizin bilgileri doğru, hızlı ve alternatifleriyle birlikte almalarını sağlamak ve onlara iş birliği ruhu vermek olmalıdır. Bu nedenle katılmaktan ve çözümün parçası olmaktan onur duyduğum bu projenin bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese sonsuz teşekürler ediyorum.Sizler bizim ufkumuzu açtınız,bizler de üstümüze düşeni fazlasıyla yapmaya çalışarak ülkemizin geleceği olan öğrencilerimize en doğruyu,en güzeli vermeye çalışacağız.

Bilgin YILDIZ
Sınıf Öğretmeni ANTALYA
İşin açıkcası bu kursa başvururken sadece bilgisayarla alakalı bir kurs olduğunu sanmıştım. Kursa başladıktan sonra yeni bir şeyler üretmenin insana ne kadar mutluluk verici olduğunu gördüm. Aklıma sınıftaki öğrencilerim geldi. Öğretmene çay getirmekle bile mutlu olan öğrencilerimin bir şeyler üretince ne hissedeceklerini biliyorum çünkü. Artık biliyorum hatıraları çok olanın hayelleri yoktu. Yalova-Esenköy de ki bu kurs sırasında üretimin ve bunu insanlara sunmanın zevkini yaşadık. Microsoft firması ve enstitü çalışanlarına,hocalarımıza teşekkür ediyorum. Meral BURGAZ Fen Ve Teknoloji Öğretmeni Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu ANTALYA Ben branşımdan dolayı bilgisayar tabanlı yeni bir şeyler öğrenebilir miyim diye başvurdum. Ama yapılan çoğu kurstan tam da verim alamadan ayrıldığımızdan kafamda soru işaretleri de yok değildi. Konu anlatıldıkça dikkatimi çekti.Daha önce projeleri yapanları gördüğümde keşke daha önce katılsaydım diye düşündüm. Ve kendi branşımda hangi konuda nasıl bir proje hazırlayabilirim diye düşünmeye başladım. Fakat önce kurs sonra gezerin diye sakın düşünmeyin,çünkü öğretmen size projeleri verdiğinde gece yarılarına kadar uğraşıyorsunuz.Bunu yaparken ikincisine kesinlikle başvurmayacağım diyorsunuz.Gerçekten çok yorucu üç günden sonra çıktığınız gezide yorgunluğunuzu unutup,arkadaşlarla 2. Kursa ne zaman başvuracağınızı konuşuyorsunuz. Faydalı oldu mu? Evet ben döner dönmez hazırladığım sunularda değişiklik yapmaya başladım. Şimdi haziran ayında Antalya da gerçekleşecek olan yarışmayı izleyip, sıra bize geldiğinde ben de bir proje üretmeyi düşünüyorum. Bize bu konularda hedefimiz olması gerektiğini belirten ve gelecek düşüncelerimizde değişiklik yapmamızı sağlayan Hüseyin KOCASARAÇ’a teşekkür ediyorum. Ayrıca bize yardımcı olan kurs boyunca bütün sorunlarımızla ilgilenen ve sabırla bir şeyler öğretmeye çalışan Yelda Hanım, İlker Bey ve Ertuğrul Beye teşekkür ediyorum. İSA ŞAHİN MATEMATİK ÖĞRETMENİ ALANYA ANADOLU LİSESİ ANTALYA DEĞİŞİMİN LİDERİ, ÇÖZÜMÜN PARÇASI OLMAK BÖYLE BİRŞEY 23-27 Mart 2009 tarihleri arasında RİZE Çayeli’nde MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile Microsoft işbirliğinde düzenlenen Yenilikçi Öğretmenler kursuna katılmış olmaktan dolayı ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. Bu kursa ilk başvurduğumda bir an önce başlaması için sabırsızlanıyordum. Kurs haftası geldiğinde bu heyecanım daha da katlandı. Kurs süresince de gördüm ki öğretmenlik sadece fakülteden mezun olup, öğrencilerin karşısına geçip ders anlatmakla olmuyormuş. Özellikle ilk 2 gün içerisinde duyduklarımdan sonra hemen okuluma dönüp bu bilgilerimi öğretmen arkadaşlarımla paylaşmak istedim. Kurs süresince anladım ki bir bilgiyi bilmek yetmiyor, önemli olan o bilginin doğru yerde, doğru zamanda kullanılmasıdır. Kurs süresinde farklı okullarda görev yapan öğretmen arkadaşlarla bilgi paylaşımlarında bulunmak bizlere çok faydalı oldu. Okuluma döndüğümde öğretmen arkadaşlarıma öğrendiklerimi anlatmaya başladım. Okuluma Yenilikçi Öğretmen afişlerini astım. Bunlar bile herkesin ilgisini çekti. Artık bende okulumda “DEĞİŞİMİN LİDERİ ÇÖZÜMÜN BİR PARÇASIYIM”. Bu kurs süresinde bizlere bilgilerini aktaran Eğitim Programları ve Öğretim Uzmanı Sayın Hüseyin Kocasaraç’a, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Feza Orhan’a, Kılavuz Yenilikçi öğretmenler Dr. Suat Erdem’e ve Erol Şahin’ e teşekkürlerimi bir borç bilirim.

Saniye Ertürk
Yatılı İlköğretim Bölge Okulu MERKEZ/ARDAHAN
Bilgi ve teknoloji çağı içinde yaşamaktayız. Hızla gelişin teknoloji elbette ki eğitim alanına da yansımakta ve beraberinde bir takım değişiklikler getirmektedir.İşte değişim ve yenileşme dalgalarının arttığı böyle bir ortamda öğretmenler de bu değişimlere ayak uydurmalı ve kendilerini sürekli olarak yenilemelidirler.Dolayısıyla öğretmen yenilikçi olmalıdır.Çevresindeki müdür öğrenci ve veliyi de yenilikçi olma yolunda tetiklemelidir. Bu kimliğini kazanırken gerekli olan birikimin bir kısmını hizmet öncesinde,öğretmen yetiştiren kurumda,bir kısmını da hizmet içi dönemde mesleğini yaparken kazanır.Nitekim Başöğretmen M.Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” ifadesiyle biz öğretmenlere yüklemiş olduğu geleceği şekillendirme misyonunu ancak buna benzer kurslara katılarak ve kendimizi yenileyerek gerçekleştirebiliriz. Muasır medeniyetler seviyesine de ancak bu yolda etkin bir şekilde rol alan öğretmenler sayesinde ulaşabiliriz. Yasemin KIZILKAYA Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Kız Meslek Lisesi Göle/ARDAHAN HAYAT BOYU ÖĞRENME Öğretmen, karşısında oturanın bir insan olduğunun farkında olan, öğrencisinin penceresinden bakabilen, gerektiğinde yaşamını ve duygularını paylaşabilen, öğrencilerine, her anlamda rehberlik edebilen, öğrenmeyi öğreten, çoğu zaman öğretirken öğrenendir öğretmen. Daha da genişletilebilir aslında bu tanım. Bu kadar önemli olan bu kavramın statüsüne sahip olan bizler, bu mesleği ifşa ederken ne kadar önemli olduğunun farkında mıyız acaba? Öğretmen olmayı ders anlatıp çıkmak olarak mı görüyoruz yoksa? İki yıllık öğretmen olarak meslekte daha öğrenecek çok şeyin olduğunu düşünüyorum. Yirmi yıllık olsam da inşallah bu fikrim değişmez. En büyük amacım ise; öğrencilerime, öğrenmeyi, kendini ifade edebilmeyi, öğrenmenin yaşam boyu olduğunu, ben her şeyi biliyorum dememeyi, bildiklerini asla yeterli görmemeyi, araştırmayı, bilmediğini kabul etmemeyi ama asla pes etmemeyi, öğrenmeyi sevmeyi öğretmek. Hayatta kendini ifade edebilecek; zevklerine, beklentilerine uygun bir yer edinmeyi, en iyi iletişim aracı olan gülümsemeyi kullanabilmelerini ve en önemlisi önce eğitim diyerek; nitelikli, her şeyde fikir sahibi, fikir yürütebilen insanlar yetiştirmek amacım. Yaşam boyu öğrenmek nedir? Nasıl Sağlanır? Eğer bizler öğretmen olarak, öğrenmeyi öğretebilmişsek yaşam boyu öğrenmeyi sağlamış sayılırız. Sayılırız dedim çünkü öğrenmeyi öğretmenin yanı sıra yeniklere de açık olmayı öğretebilirsek hayat boyu öğrenmeyi sağlamış oluruz. Evet, anahtar kelime “Yenilik”, çağımızın gereklerine yetemiyorsak, çağa ayak uyduramıyorsak, yenilikleri takip edemiyorsak, yenileşmeye dahil olamıyorsak; yeniliklere açık olmayı da öğretmemiz mümkün değildir. Yenileşme derken her manada yenileşmeyi öğretmeliyiz, ister teknolojik anlamda, ister sosyal yaşamda, ister eğitim- öğretim anlamında olsun, yenilikleri takip edip fiile dökmek kastım. Yenilikçi Öğretmenler kursuna da yukarıda saydığım özellikleri kendimde gerçekleştirmeyi, yaşam boyu öğrenmeyi ve her daim öğrenci olmayı sağlamayı, dinlemeyi, farklı çehreler ve farklı ortamlar görmeyi, değişikliği sevdiğimden dolayı katıldım. Katıldım çünkü “ Yenilikçi” olacaktım, yenileşmeyi seven, farklı bakış açıları geliştirebilen, risk almayı becerebilen biri olacaktım. “Bu özellikler sende yok muydu?” diyeceksiniz, elbet vardı ama daha da güçlendiğine inanıyorum, biraz sönükleşen şevkimin daha da alevlendiğini görüyorum. Ardahan’ın eğitim-öğretim bakımından ne konumda olduğu az çok hepimiz tarafından bilinmektedir. İki yıldır buradayım elbette çok fazla insan ve öğretmen tanıdım. Çoğu kabuğuna çekilmiş, çevre şartlarından, idarecilerin davranışlarından, uzaklıktan yakınan Sayın Necati CEMALOĞLU hocamızın da belirttiği gibi reaktif kişiler. Zaman zaman bende onların arasına katılıyorum. Ama ben artık reaktif değil proaktif olduğuma inanıyorum. Olumsuzlukları sıralayıp, olumsuzluklardan yakınan, kimsenin hiçbir şey yapmadığını söyleyen biri olmak değil yenileşmeyi hedef alan, yenilikleri takip eden ve yenikleri uygulamaya geçiren biri olmak istiyorum. 27.04.2009–01.05.2009 tarihlerinde Erzurum’da gerçekleşen bu kursun en büyük faydası; at gözlüklerini çıkartıp, çevremizde bulunan reaktif kişilere uymak yerine, proaktif olabilecek alt yapıya sahip öğretmenlerimizi de keşfedip yenileşme hareketlerimizle eğitim- öğretime yeni bir boyut kazandırabileceğimizi göstermesidir. Sosyalleşme anlamında yeni boyutlar kazandırdığı da yadsınamaz elbet, yeni dostluklar kurmak, onların tecrübelerinden faydalanmak, onların yaşamlarına küçük olsa onların penceresinden bakabilmek, beraber öğrenmek, hayatımıza yeni renkler, kareler eklemek gibi faydalar da sağlamıştır. Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak branşımın çok yorucu olduğunu düşünmekteydim, hatta bazen zor bile geliyordu. Teknolojinin hızına yetişebilmek hakikaten çok zor ama sürekli öğrenecek bir şeylerin olması, bizi ayakta tutuyor, istesek de istemesek de kendimizi yenilemek zorunda olduğumuzu her yenilikle hatırlatıyor. Bilmemeyi çok seviyorum çünkü bana öğrenecek çok şeyin olduğunu gösteriyor. Hayat boyu öğrenci kalmak dileğiyle… Şafak YILDIZ Matematik Öğretmeni Ayşecan Görkem Oktay İlköğretim Okulu Dağcı Köyü/Merkez/Ardahan Hizmetiçi eğitim için başvurulara baktığımda yenilikçi öğretmenler kursu dikkatimi çekti. Kursa katılım şartlarına baktığımda bilgisayarı iyi bir şekilde kullanma şartı vardı. Hemen yazdım. Çünkü bilgisayarla uğraşmayı seviyordum. Kursun içeriği hakkında ise en ufak bir bilgim yoktu. Ayrıca bu kursun çıkmasını da beklemiyordum. Çünkü çevremdekiler hep bana çıkmayacağını boşuna ümitlenmememi söylüyorlardı. Bende kursa bir iki hafta kalana kadar ümitsiz bir şekilde bekledim. Kurs çıktığında ise diğer öğretmen arkadaşlarım ve ben çok şaşırmıştık. Van’a yola çıktığımda ise hep kursun içeriğini ve nasıl yapılacağını düşündüm. Merakla kursun başlamasını bekledim. Kurs ise beklediğimden çok daha yoğun geçti. Fakat yoğun olmasına rağmen çok zevkli ve eğlenceliydi. Kursta işbirliği vardı yardımlaşma vardı.Bu kursla beraber tekrar öğrencilik hayatını yaşadım. Öğrenciliğin ne olduğunu tekrar hatırladım ve öğrencileri artık daha iyi anlayabiliyordum. Öğretmenliğe yeni bakış açısı kazandım ve derslerimi daha farklı yöntemlerle anlatmaya ve bilgisayarı derslerde kullanmaya başladım. Artık her şeyi sorgulayıp ne niçin ve nasıl gibi soruları daha çok kullanmaya başladım. Okulumuzda daha önce hiç okul gazetesi yayınlanmamıştı. Kursta edindiğim tecrübelerle okul gazetesi çıkarma karar verdim. Ayrıca okulumuzun web sitesi yok. Web sitesi hazırlamaya başladım. Yenilikçi öğretmenler kursuyla artık bende Çözümün Parçasıyım. Bu kursta emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum ve bu kursun ikinci kademesinin çok daha zevkli geçeceğini düşünüyorum. Ersin KÖŞELİ Matematik Öğretmeni Dereiçi İlköğretim Okulu Yusufeli/ARTVİN YENİLİKÇİ ÖĞRETMENLER KURSUNDAN SONRA BENDE DEĞİŞENLER Bu kursa gelmeden önce bu kursun beni ve düşüncelerimi hedeflerimi bu kadar değiştireceğini düşünmüyordum. Kursun ilk günü Hüseyin Bey ile tanışmamızdan sonra kafamda bazı şeyler değişti. Öncesinde çok şeyler yapmak istedim, hatta bunları gerçekleştirmek için çok uğraştım. Fakat hep bazı olumsuzluklarla karşılaştım ve isteklerim olmadı. Kursta Hüseyin Bey’in sunumundan sonra bu olumsuzlukları belki de hep bahane olarak gördüğümü isteklerim için yeterince çabalamadığımı anladım. Yani hep bu olumsuzluklara sığınmışım. Hüseyin Bey’in sunumundan sonra olumsuzlukları bahane etmemeyi kavradım. Yani sunumdan sonra çok fazla motive oldum. Kursun içeriğinde hazırladığımız projeleri çok kısa sürelerde hazırladık belki kursumuz süresi daha fazla olsa iyi olur. Fakat kısa sürede de iyi çalışmalar çıkardığımız düşünüyorum. Etkinliklerimiz gayet yaralı ve güzeldi. Eğitimcilerimiz çok ilgili ve açıklayıcı oldular. Bu kursun sonunda bende hedeflerimde değişmeler oldu. Kısacası Bir “Klark KENT olarak içimdeki Süpermen’i çıkarabileceğime inandım “  Herşey için teşekkürler… Sevgiler … Seçkin DEMİRCİ Sınıf Öğretmeni Karadeniz Bakır İlköğretim Okulu ARTVİN Yenilikçi Öğretmenler Erzurum’da yapılan “Yenilikçi Öğretmen Eğitimi” adlı kurs benim açımdan çok faydalı olmuştur. Derslerimizin işlenişinde bilgisayar ve interneti sürekli kullanmanın gerekli olduğunu anladım. Yaptığımız çalışmalar çok zevkli geçti. Hem öğrendik hem de eğlendik. Bu arada Tunç Beyin, Erol Hocanın ve Ahmet Saim hocanın katkılarını da unutmam mümkün değil. Hem il içinde hem de il dışında bir çok hizmet içi kursa katıldım ama bu en başarılı olanı idi. Çünkü yapılan çalışmalarımızda saat kavramı yoktu. Bazen 5,6,7 olabiliyordu hatta bir akşam gece 12’ye kadar çalıştık. Ayrıca yardımlaşma ve paylaşma ön planda idi. Bende ortaya çıkardığı farklılıklar ise sıradanlığı ortadan kaldırmama ışık tutacak. Zaten derslerin işlenişinde bilgisayarı, interneti ve projeksiyonu kullanıp derslerimin işlenişini sıradanlıktan ve monotonluktan kurtarmaya çalışıyordum. Ayrıca bende en önemli farklılığı şudur: Ben 1. sınıfları okutuyorum. www.seckindemirci.com adlı sınıfımın bir sitesi vardı. Bu kurstan sonra da sınıf gazetesi çıkarmaya karar verdim. Gerekli çalışmaları başlattım. Bunun benim ve öğrencilerim için büyük kazanç olacağını düşünüyorum. Şimdiden Ağustos ayındaki kursu sabırsızlıkla bekliyorum. Çünkü o kurstan sonra da kafamda bazı şeyleri değiştireceğimi düşünüyorum. Bana ve benim gibi düşünenlere böyle bir imkanı tanıyan herkese çok teşekkür ederim. BERNA TAŞKIN BİYOLOJİ ÖĞRETMENİ ANADOLU KIZ MESLEK,TEKNİK MESLEK, KIZ MESLEK LİSESİ SÖKE/AYDIN ÇÖZÜM BİZDE Yenilenmek, zamana ayak uydurmak, öğrencilerime daha faydalı olabilmek istiyordum. Bunu da tek başıma yapamazdım. Bu nedenle hizmet içi eğitim başvurusu yapmak için siteye girdiğimde “Yenilikçi Öğretmenler” başlığı dikkatimi çekti. Çok iddialı bir isimdi. Başvurumun onaylanacağını hiç düşünmüyordum. Çünkü sayı sınırlı idi. Son ana kadarda inanamadım. Kursun içeriği hakkında hiçbir fikrim yoktu. Araştırmaya başladım. Daha önce bu kurslara katılmış olan bir öğretmen arkadaşımın anlattıkları karşısında heyecanlandım. Bir an evvel kursa gitmek istedim. Kursta ki ilk gün hep birlikte yüksek sesle tekrarladığımız “DEĞİŞİMİN LİDERİ, ÇÖZÜMÜN BİR PARÇASIYIZ.” Cümlesi içimde bütün gün tekrarlandı. Harika bir cümleydi. Çünkü bizler bu güne kadar hep sorunlardan söz ettik, eleştirdik ama hiç çözüm yolu bulmamıştık. Bu beş günlük kursla çözümün parçası olabileceğimizi ve elbirliği ile geleceğimizi aydınlatabileceğimizi öğrendik. Amacımız öğrendiklerini sorgulayan, bilgiye nasıl ulaşacağını bilen ve öğrendiklerini unutmayan bireyler yetiştirmek. Yeni nesil biz öğretmenlerin eseri olacağını biliyoruz. Bu programla, ekip ruhunu, birlikte çalışma zevkini, teknolojiyi etkin olarak kullanarak eğitimi ve öğretimi keyifli hale getirmeyi ve de yenilenmeyi öğrendik. Herkese çok teşekkürler.… ALİ ORUÇ DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENİ ALEMLER İLKÖĞRETİM OKULU KARACASU AYDIN Yenilikçi öğretmenler kursuna sadece tavsiye edildiği için gelmiştim. Müracaat sayılarına bakılınca da bu kursun bana çıkacağı ümidi azalmıştı. Ama kaderde bu yeniliğe katılmak ve yenilenmek varmış. Kurs çıktıktan sonra internet sitesinde biraz araştırdım. Proje tabanlı bir öğrenme olacağından dolayı kendimi sınama şansı olacaktı. Proje oluşturmak ve onu sergilemek benim için gerçekleştirmesi güç bir olaydı. Bu benim tembelliğimden kaynaklanıyordu. Tabi biraz da güven eksikliği vardı. Bundan dolayı da proje olayına hep ters bakmışımdır kendi açımdan. O açı artık değişti. İnsan isteyince kısa zamanda dahi olsa ortaya bir ürün çıkarabiliyor. Bu bana kattığı en önemli özellik oldu. Çalışmaların bireysel değil grup olarak yapılması bizim grup içindeki performansımızı görmeyi de sağladı. Yardımlaşma ve fikir alışverişinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Bizim önümüzdeki en büyük engel kendimiz. Eğer ki kendimizi aşarsak hedefe ulaşmış olacağız. Kendisini tanımayan bir birey başkasına nasıl yol gösterici olabilir. Dolayısıyla kendi engelini aşamayan bir öğretmenin öğrencilerini hedefe doğru olarak nasıl yönlendireceği ayrı bir muamma olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle bilginin çok çabuk bir şekilde ilerlediği dünyamızda. Bilgi her an yenileniyorsa öğrenci her gün yenileniyorsa o zaman öğretmeninde kendini her an yenilemesi kaçınılmaz sondur. İşte yenilikçi öğretmenler kursu beni bana tanıttı. Artık ben de varım ve benimle birlikte öğrencilerimin de yolu açık diyorum. Son söz olarak yeni bir dünya, yeni bir birey, yeni bir öğretmen, yeni bir öğrenci. Dar kalıplarda sıyrılıp engin bilgi denizine açılmanın zamanı geldi. Berna KARAURGAN MATEMATİK ÖĞRETMENİ CUMHURİYET AND.LİSESİ SÖKE/AYDIN Dün geçmişte kaldı ;Bugün her şey çok daha güzel olacak… Biz öğretmenler ,geleceğin doktorlarını ,bilim adamlarını ,mühendislerini ve hatta bizi yönetecek olan siyasetçilerini yetiştirdiğimizin bilinci ve sorumluluğuyla her daim elimizden gelenin en iyisini yapmayı kendimize ilke edinmiş bireyleriz.Bunun için gerekli her türlü donanıma sahip olmamız ve bu donanımdan en iyi şekilde istifade etmemiz gerekir. Bizler zaman zaman klasik öğrenme moduna girmekteyiz .Dersine giren ,sorular soran-cevaplar alan,yanlışları düzeltip doğruları gösteren ve de ne yazık ki zil çaldığında sınıfı terk eden-bir sonraki derse kadar- Oysa öğrencilerimize verebileceklerimiz sadece bilginin kendisi değil; aynı zamanda ona erişim yolları. İyi bir öğretmen her daim öğrenmeye açık olmalı.Ve daha iyi ,daha kaliteli eğitim vermenin önemine inanmalı.İşinde iyi olmayı amaçlamalı. İşte bu nedenle, içeriğini internetten öğrendiğim 176 no.lu Nevşehir’deki Yenilikçi Öğretmenler Kursu’na başvurdum. Kabul edildiğimi öğrendiğimde de gerçekten çok sevindim. Pazartesi günü Hocamız Hüseyin Kocasaraç’la tanıştık. Kendisi bu kursun içeriği hakkında daha da ayrıntılı bilgi verdi. Günün sonunda , gereken materyalleri bize teslim etti. Ertesi gün hazırlayacağımız proje için hazır olmamız gerekiyordu açıkcası. Bizler de kahraman lider projesine hazırlanmak üzere odalarımıza çekildik. Ertesi gün,grup eşlerimiz belli oldu ve başladık projemize hazırlanmaya. Gün boyu yoğun ve tempolu çalıştık. Sonuçta ortaya güzel bir iş çıkardık. Kısıtlı zamanda kayda değer çalışmalar yaptığımızı gördük. Ürettik;üretmekten keyif aldık.Kendine güvenmenin lezzetini tattık tekrar tekrar her proje sonunda.. Hem çalıştık hem kaynaştık aslında.Grup çalışmasının farkını ortaya koyduk bu kursta.Farkında olmadan daha az kullandığımız yeteneklerimiz , gün ışığına çıktı.Eğitimin merkezinde olmak, öğrenmeyi öğrenmeye yönelik çalışmalar yapmak , öğrenci olmak güzeldi;güzelden öte öğreticiydi.Aldığımız eğitim, yapabileceklerimizin farkında olmamızı sağladı kısaca. Nevşehir’de yapılan Yenilikçi Öğretmenler Kursu’nu düzenleyen Bakanlığımıza, Eğitim Teknolojileri Müdürlüğü’ne ,Microsoft Firmasına ve hocamız Hüseyin Kocasaraç’a teşekkürlerimle…….. Havva ZEYBEK Tekstil Teknolojsi Öğretmeni ANADOLU KIZ MESLEK,TEKNİK MESLEK, KIZ MESLEK LİSESİ SÖKE/AYDIN Yenilikçi öğretmenler kursuna katılmadan önce program hakkında hiçbir bilgim yoktu. İlsis den Hizmetiçi Eğitime müracaat ettiğimde şansımı denemek ve deneyim kazanmak için müracaat etmiştim. Açıkçası çıkıp çıkmayacağını dahi bilmiyordum. Hizmetiçi Eğitime katılmadığım için nasıl bir eğitim olacağını, kimlerle tanışacağımı merak ediyordum. Yol boyu bunları düşündüm yeni bir şeyler öğreneceğimin heyecanı ile içimde adını koyamadığı bir duygu fırtınası yaşadım. Mersin Hizmetiçi Eğitim Merkezine geldiğimde yol yorgunu olmama rağmen dinlenmek bile istemedim. Bizleri 5 gün misafir edecek olan mekanı merak ettim ve eşyalarımı odaya bırakıp enstitüyü gezmek için aşağıya indim. Doğa çok güzeldi ve tam bir bahar sabahı vardı. Deniz kenarında yosun ve iyot kokusu almak iyi gelmişti. Kahvaltı salonuna geçtim ve saat 8:00 de dersin başlayacağını duyunca yine çok heyecanlandım. Beklenen an geldi ve açılış konuşmaları ve törenden sonra dersliklere geçildi. YENİ YÜZLER… YENİ BİR DERS…. Yenilikçi Öğretmen ne demek işte verilen bilgilerden sonra öğrenmiştim. Kendi kendime ben zaten yenilikçi bir öğretmenim, eğitimde yeni yaklaşımlara ve eğitim metotlarına açık bir insanım diye düşündüm. Ancak programın içeriği ve BT kullanarak yeni bir eğitim metodu geliştirmemiz gerektiğini, öğrencimin yerinde ben olsaydım düşüncesi Hocamız Hüseyin Kocasaraç’ın verdiği bilgilerden sonra oluşan düşüncelerdi. İlk gün Microsoft ve Eğitim Teknolojilerinin ortaklaşa yürüttüğü bu projenin hangi basamağında yer aldığımızı ve bizlere nasıl bir misyon yüklendiğini aldığımız bilgilerden sonra öğrendim. 2. Gün birden kendimizi bu programın içinde bulduk. BT kullanma konusunda kendimi iyi seviyede zannederken birde baktım ki bu konuda çoook eksiklerim varmış. Bunun farkına varmam uzun sürmedi. Bu eksikliğimi gidermemde gurup arkadaşlarımın ve kılavuz öğretmenlerimiz Asım bey, Mehmet bey ve Serdar beyin yardımlarını alarak giderdiğime inanıyorum ve hepsine buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Grup ruhunu çok kolay yakaladık ve 24 katılımcı öğretmen arkadaşımızla kısa sürede sanki yıllardır birbirini tanıyan insanlar gibi kaynaştık. Hocamız Hüseyin bey bizlere öyle bir sinerji verdi ki yoğun çalışmalar yapmamıza rağmen yorulduğumuzun dahi farkına varmadık. Yeni sunumlar hazırlayarak öğrencilerimize dersleri sıkıcılıktan kurtarıp, beş duyu organının aktif öğrenmede kullanılmasını sağlayacak yeni sunumlarla yeni bir boyut kazandıracağımıza inanıyorum.15 Nisan dan bu yana tanıdığım tüm arkadaşlarıma yenilikçi öğretmenler programı hakkında bilgiler veriyorum. Pek çok arkadaşım bu programa ilgi gösterdi ve proje hazırlama konusunda heveslendi. Tarih öğretmeni arkadaşım derslerinde kullanmak için benden bilgiler aldı. BT öğretmenimiz VCT programını görünce çok beğendi ve derslerinde kullanacağını dile getirdi. Çocuk Gelişimi Alan Öğretmenlerimiz proje hazırlamamda bana yardımcı olacaklarını söylediler. Proje hazırlama konusunda 10. Sınıf öğrencilerine bilgiler verdim. Pek çok öğrencim heyecanlandı, değişik çalışmalar ve slayt sunumları hazırlayıp bana gösterdiler. İçlerinde çok ilginç yaklaşımlar ve teknikler vardı. Tüm bunları Erzurum kursunda arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum. Projemizi 30 Mayıs tarihine kadar bitirip, Eğitim sistemimize yeni bir boyut, yeni bir eğitim materyali kazandırmak istiyorum. Öğretmenliğimize yeni bir boyut katmamızı sağladığınız için ne kadar teşekkür etsem azdı. İyi ki varsınız. Bu programa katıldığım için ne kadar şanslıyım ve kendimi ayrıcalıklı hissediyorum.YAŞASIN GELECEĞİN YENİLİKÇİ ÖĞRETMENLERİİİİİİİ….. Zeliha GÖÇEN Bilişim Teknolojileri Öğretmeni İvrindi / BALIKESİR Ben Balıkesir’in İvrindi İlçesinde bilişim teknolojileri öğretmeniyim. 13-17 Nisan 2009 tarihleri arasındaki Rize- Çayeli’ndeki Yenilikçi Öğretmenler seminerine katıldım. Karadeniz’in harika coğrafyasına hayran oldum. Ama orada bulunma sebebimiz Karadeniz değil, Yenilikçi Öğretmenliğe adım atmamızdı. Kafamda tasarladıklarımdan çok farklı bir eğitimle karşı karşıya kaldım. Beklediğimin tam tersi çok yoğun günler geçirdik. Yaşadıklarımız aklımdan hiç geçmeyen şeylerdi. Ama bakış açımda değişiklikler yaşadım. Henüz 3 yıl olan meslek hayatımda 15 yıl önce sırada otururken karşılaştığım öğretmenlerimi taklit ettiğimi anladım. Karşımdaki öğrencinin bizim öğrenciliğimize benzemediğinden yakınıp duruyorduk. Bu durumu kötü bir gidişat olarak algılıyor, çocukları ve aileleri eleştiriyorduk. Düşünüyorum da biz internetle çok sonraları tanıştık. Bilgisayarı ortaokul sıralarında sadece uzaktan izledik. Dokunamadık bile. Ama şimdi hemen hemen her öğrencimin elinde bu teknolojik alet var ve internet denilen bilgi denizine ulaşıyorlar. Bunu eğitim için kullanmak çok akıllıca. Kitap sayfalarında ulaşılacak bilgiden kat be kat fazlası bu teknolojilerde gizli. Yenilikçi olmak bu teknolojileri kullanarak öğrenci tabanlı bir eğitimi amaçlamakta. Okuluma döner dönmez okul idarecim ile öğretmen arkadaşları topladık. Ve onlara yenilikçi öğretmeni anlattık. Projeler hakkında konuştuk. Değişen nesil ile değişen eğitim ve öğretim gerekli. Gelecek günlerden çok umutluyum. Saygı ve esenlikler… GAMZE SERTTAŞ TÜRKÇE ÖĞRETMENİ ŞEVKETİYE İLKÖĞRETİM OKULU MANYAS/BALIKESİR Değişim Elbette Kısa Sürede Olmaz Balıkesir'den yola çıktığım vakit alacağım kurs hakkında pek fazla bilgim yoktu. Kulaktan dolma bilgilerle yola çıkmıştım. Alacağım eğitimin faydalı olacağını bilyor; fakat içeriği hakkında tam anlamıyla fikir yürütemiyordum. Yine de farklı bir çevreye gireceğim için içim kıpır kıpır ve beklentilerim yüksekti. 24.11.2008 tarihi mesleğin tatlı cilvelerini yaşadığımız bir gün bizler için. Bu sene, bu günü, sizin sayenizde daha bir farklı yaşadım. Bize jest olsun diye aldığınız pasta ağzımızda ve gönüllerimizde değişik bir tat bıraktı. Orda bulunan herkesin bir ortak yönü vardı: Öğretmenlik. İşte o gün gönül köpülerinin kurulduğu gün de oldu. Kursun diğer günleri ise temponun yüksek tutulduğu ve çalışma saatlerinin arttığı günlerdi. Proje demek işbirliği demekti. Proje demek; yeni bir ürün ortaya koyma ve sabretmek demekti. Sizler bize, değişimi yavaş yavaş hissettirdiniz. Her verilen proje sabrın, işbirliğin ve de yaratıcılığın da ortaya çıkmasını sağlıyordu. Değişim elbette kısa sürede olmaz. Nasıl ki bir meyvanın olgunlaşması bir değişimse ve bu da uzun bir süreç gerektiriyorsa bir insanın değişmesi için de zamana ihtiyaç vardır. Şunu bilin ki kısa bir zaman olsa da sizler, değişimi bize hissettirdiniz. Atatürk yolunda ilerleyen bir öğretmen olarak çağdaşlaşmanın her safhada olması gerektiğini öğrendim. Teknolojiyi bilmek önemli değil; önemli olan bunu uygulayabilmektir. İşte son gün kendi kendime söz verdim: Ben de çözümün bir parçası olacağım... Emekleriniz için teşekkürler... SAYGILARIMLA Gönül ERÇELİK Türkçe Öğretmeni Ağaköy İlköğretim Okulu Ulus/BARTIN Kursa başvurmadan önce kurs ile ilgili az çok bilgim vardı. Daha önceki senelerde bu kursa katılmış olan öğretmen arkadaşla proje yapmış ve forumlara katılmıştım. Forumlardaki ortamı da gördüğüm ve okulu değiştirdiğim için artık kendim proje yapıp bu aşamalarda verilen bilgileri öğrenmek için kursa başvurdum. Daha önce birkaç kez merkezi hizmet içi kurslarına başvurmuştum ama çıkmamıştı. Bu yüzden yaşadığım heyecan biraz daha fazlaydı. Nelerle karşılaşacağımı, kursun zevkli geçip geçmeyeceğini bilmiyordum Kursun ilk günü genel bir açılıştan sonra sınıfımıza geçtik. Eğitim Programları ve Öğretim Uzmanı Hüseyin KOCASARAÇ bizimle tanıştıktan sonra kursun içeriği ve neden “Yenilikçi Öğretmenler” olduğu ile ilgili bilgiler verdi. Bize falezden atlamaktan ve bunu yapmak gerektiğinden bahsetti. Önce kimse sıcak bakmadı ama hayatımızda bir şeylerin değişmesi ve yenilenmesi için bir takım riskleri göze almak gerektiğini düşündüm. Sonuçta bu kursa gelirken de bizi nelerin beklediğini bilmiyorduk. Biz, klasik olan eğitimle bize bilgilerin anlatılacağı, bizimde pasif olacağımız bir kurs beklerken bizden bir grup arkadaşıyla proje yapmamız istendi. Gruplar oluşturuldu ve gece yarılarına kadar süren hummalı bir çalışma içine girdi herkes. Kurs boyunca bu hep böyle sürdü. Bireysel değil grup çalışması vardı. Ezber değil uygulama ve yaşayarak öğrenme vardı. Bilgiye nasıl ulaşılacağını ve nasıl kullanılacağını bir öğrenci gibi yaşıyorduk. Yani bizim de öğrencilere yapmamız gereken yaklaşım ve bunu yaparken de teknolojiyi, bilgisayarı kullanıyorduk. Bu projeleri hazırlama aşamasında bize hiç bıkmadan yardım eden, esprileriyle, konukseverliğiyle, katkılarıyla hep yanımızda olan eğitmenlerimiz İlker, Ertuğrul ve Yelda Hocaya da sonsuz teşekkürler. Ve yine kursun en güzel yönlerinden birisi çok güzel arkadaşlıklar edinmeniz ve bunun kursta yapılan grup çalışması sayesinde daha kolay olduğunu düşünüyorum. Kursta bize verilen “yenilikçi anlayışın” sadece teknolojiyi kullanma anlamında değil, olaylara, hayata, mesleğimize bakış açımızda da kullanılması gerektiğini ve bunları başarabilirsek başarıya ulaşabileceğimizi düşünüyorum. “Değişimin lideri ve çözümün parçası” olma anlayışının verildiği bu kursta bu düşünceyle örtüşen “Çözümde görevi olmayanlar, problemin bir parçası sayılır” sözüyle hayatımızda hep değişimlere ve yeniklere açık olmamız gerektiğine inanıyorum ki çözüm üretebilelim. Bu kursta bize bilgilerini aktaran başta Eğitim Programları ve Öğretim Uzmanı Hüseyin KOCASARAÇ’a ve diğer emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum. Ve kursun ikinci basamağını da sabırsızlıkla bekliyorum. Zübeyir KOCABAY Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Cumhuriyet İlköğretim Okulu BARTIN Yenilenme İhtiyacı İçinde hayatımızı geçirdiğimiz evimiz odalarında sık sık yenilik yaparız. Koltukların, kanepelerin, sehpanın ve vitrinin yerini değiştiririz. Sanki yeni taşınmışız, yeni bir eve girmişiz gibi duygular kaplar içimizi. Kâinatta eşyaya, varlıklara baktığımızda hep sabit zannederiz. Hâlbuki atomlardan, canlılara ve bulutlara ve gökyüzündeki varlıklara varıncaya kadar her şey kıpır kıpır harekettedirler. Her bir hareket bir yeniliktir onlar için. Köprüsünden baktığımız ırmakta akan su; sanki bir hafta, bir sene, bir ömür aynı su gibi gelir bize. Adeta donmuş gibidir ama hiçbir zaman sabit değildir eşya. Zaman bize öğretir ki çocukluğumdaki ben, hatta bir gün, bir saat önceki ben bile ben değilimdir yine. Kâinatın sahibi bu hayretengiz faaliyetler ve değişimle bize bir şeyler ders verir. Gafletten sıyrıl, kabuğunu yırt. Etrafına bir bak. İşte Rize Çayeli’ndeki Yenilikçi Öğretmenler faaliyeti bize bu yeniliğin eğitimde de mümkün olabileceği yeniliğini kazandırmış oldu. Öğretmenlik hayatımda ilk defa merkezi bir hizmetiçi kursuna katılmış olmak da benim için yeniliğe atılan diğer bir adım oldu. İdari kadrosu ve personeliyle, Karadeniz insanının sıcaklığı ve dostluğu kursumuza ayrı bir canlılık kattı. Kendimi bir öğrenci gibi hissetmek öğrencileri anlama yaklaşımımda taze bir ufuk açtı. Böyle kursların genelde öğleye kadar eğitim faaliyeti daha sonra bölge coğrafyası ve kültürünü tanıma için turlar düzenlendiğini söylemişti tecrübeli öğretmen arkadaşlarımız. Fakat söylenildiği gibi çıkmadı. Gerçekten yoğun bir tempo ile yorulduk ama tatlı bir heyecan ve mutluluk kapladı içimizi. Bu konuda üzerimizde emeği geçen Hüseyin Bey’e ve Erol Bey’e çok teşekkür ederiz. Mehtap SOYKARA Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı BİNGÖL MEHTAP’TAN YANSIMALAR Bu eğitime gelirken heyecan duyduğum tek nokta yeni arkadaşlıklar kuracak olmamdı. Eğitim içeriği ile ilgili sıradan ve sıkıcı bir program olacağını düşünmüştüm. En azından sunumları alıp sonra kendim öğrenmeye çalışırım diye düşünüyordum. Ancak daha ilk günden yanıldığımı anladım. Çoğunlukla bizleri aktif halde çalıştıracak bir eğitim programı ile karşı karşıyaydık. Yaptığımız grup çalışmaları her ne kadar yorucu olsa da oldukça eğlenceliydi. Her çalışmada farklı kişilerle çalışmak çok güzeldi. Grup sinerjisi çok iyiydi. Zaten program gereği kendiliğinden bir kaynaşma oluştu. Eğlenerek, grup çalışması yaparak ve uygulayarak öğrenmenin etkisini bir kere daha fark ettim. Açıkçası yenilendim. Yaratıcılığımı fark ettim ve etrafımı saran sınırları aşarsam neler yapabileceğimi gördüm. Buradan ayrılırken yüzümde bir tebessüm ve aklımda bir çok yeni fikirle gidiyorum. İlk gün anlamsız bir şekilde dudaklarımdan dökülen şu sözleri şimdi büyük bir coşku ve heyecanla yineliyorum; “Değişimin Lideri Çözümün Parçasıyım” Şükrullah ACAR 75.YIL A.İNAN GAYDALI YİBO Hizan/BİTLİS İlk defa bir Hizmet İçi Seminerine başvurmuştum. Doğal olarak tecrübem yoktu. Seminerin içeriğini okuduğumda kendime yararının olacağının düşündüğüm bir seminerdi Yenilikçi Öğretmenler Semineri. Türkiye'nin dört bir yanından gelen eğitimci arkadaşlarıyla fikir alış verişi yapabileceğimi düşünüyordum.Hocam sizin ilk konuşmanızda zaten seminerin farklılığını hissettim. Konuşmalar bana yeni müfredatın güzellikleri bir kez daha kanıtladı. Konuşmaların ilk dakikalarından itibaren dolu geçeceğine inandığım bir seminerdi. Yapılan çalışmalar projeler, elde edilen neticeler, yurttan ve dünyanın her yerinden yapılan çalışmaların başlangıç noktalarıyla ilgili gösterilen slaytlar, videolar bizleri eminim ki heyecanlandırdı. Verim alabileceğimi düşündüğüm seminere katılmanın mutluluğunu yaşıyordum. Ayrıca her şeyin çokta kolay olmadığını alenen ortaydı. Olumsuzluklardan bahsedeceğimiz, yanlışları irdeleyebileceğimiz bir ortam göreceğimi hayal etmiştim aslında. Fakat doğal olarak böyle olmadı. Hüseyin Bey'in devamlı “Bardağın dolu tarafına bakmamız .” gerektiğini vurgulaması memnun ediciydi. Doğruydu “Sorunun değil çözümün bir parçası olmalıydık.“ Ardı sıra gelen olan çalışmalar elbette artısı oldu bizlere fakat biraz öğrenci psikolojisini yansıtması sıkıntı verdi bana biraz açıkçası. Fakat farkındaydık ilerde yapılacak bir proje çalışmasının tabanını teşkil ediyordu bu çalışmalar. Öncesinde sima olarak tanımadığımız arkadaşlarımla çok güzel bir kurs ortamı ile yakınlaşmak, bilgi alışverişinde bulunmak ,paylaşımların olduğu verimli geçtiğine inandığım bir kurs bitimi biraz olsun üzüyor tabi. Seminerin devamının olması güzel. Emeği geçen tüm insanlara teşekkürler… Saygılarımla… FIRAT ÖLEKLİ Sınıf Öğretmeni BÖLÜKYAZI TEKEL EDİP SAFDER GAYDALI MERKEZ/BİTLİS Hizmet içi eğitim dairesi başkanlığınca açılan kurs duyurularını inceledim. Yenilikçi öğretmenler kursunu gördüm. İsmi özellikle bende pozitif bir enerji uyandırdı. Kursun katılım şartlarını dikkatlice okudum. Bilgisayarı iyi bir şekilde kullanabilme şartı isteniyordu. Kendimde öğretmen arkadaşlarla eğitim öğretim ve öğretmenlerin durumuyla ilgili konuşmalarımızda hep rahatsızlık duyduğumuz konulardan bir tanesi de öğretmenlerin yenilikler kapalı olması süre gelen öğretmenlik mesleği içinde kendilerini zamana ve değişen dünya şartlarına göre kendilerini yenilememeleri ve geliştirmemeleridir. Kursun programında nelerin olduğu hakkında hiçbir fikir sahibi değildim. Fakat şunu iyi biliyordum bilgisayarla yoğun bir çalışma içerisine gireceğimizi tahmin ediyordum. Bu kurs süresince elimden geldiğince torbamı doldurmaya, kendimi bilgi ve yeteneklerle donatmaya çalıştım. Kendime yeni bir ufuk açısı kazandığıma inanıyorum. Tek sıkıntımız ders programlarının biraz yoğun olması bu programlar bir hafta değil de iki haftaya yayılırsa daha fazla verim alınacağı kanısındayım. Seher BAYAT Sınıf Öğretmeni Gerede/BOLU ESKİMEYEN TEK ŞEY YENİLİKTİR Yenilikçi öğretmen seminerine katılmadan önce programı incelemiş, hatta seminere proje konum hakkında hazırlık yaparak katılmıştım. Seminer hakkında bir ön bilgim ve tabi buna bağlı olarak beklentilerim vardı. Seminer beklentilerimi karşılamakla kalmayıp, beklentilerimin üstünde bana yeni ufuklar açtı. Seminer süresince yaratıcı, işbirliği içinde ve keyif alarak çeşitli çalışmalar yaptık. Eğitim konusunda kendini yeniliğe ve sürekli gelişime açık tutan öğretmen arkadaşlarımdan ve elbette eğiticilerimizden son derece yararlı kazanımlar elde ettim. Teknolojiyi etkin biçimde kullanmak, proje yöntemi ile çalışmak, işbirliği yapabilmek gibi becerilerin önemini bir kez daha yaşayarak öğrenme fırsatı buldum. Bilgi çağı denilen günümüzde, bilenin rekabet ortamında bir adım önde olduğunu, bilginin paylaşarak çoğaldığını, disiplin içinde çalışmanın başarıya giden yol olduğunu hepimiz duyar ya da biliriz. Fakat bu seminer bildiklerimi bizzat yaşama ortamı sunarak kendimi geliştirme konusunda çalışma isteğimi daha fazla canlandırdı. Seminerin Van ilinde bir devamının olması, Microsoft ile yürütülen bir seminer olması, Türkiye’de bir paylaşım ve rekabet ortamını sağlaması ve hatta yurt dışı açılımının olması ciddi bir sorumluluk yüklendiğimin göstergesiydi. Bu sorumluluğu alma fırsatı bulduğum için gerçekten kendimi şanslı görüyorum. Proje hazırlama basamaklarını, VCT programını öğrenerek ve hep daha iyi, daha yeni olma isteği ile projemi en iyi şekilde hazırlama amacıyla eve döndüm. Okulların kapanmasına yakın şu zamanda bir bıkkınlık duygusu yerine ciddi bir sorumluluk ve buna bağlı olarak yeni bir heyecan ve çalışma şevki ile donanmış olmaktan son derece mutluyum. Alanında uzman eğiticiler ve yenilikçi öğretmen arkadaşlarla yaratıcı ve paylaşımcı çalışma ortamı sağlayan Yenilikçi Öğretmen Semineri’ne alındığım için teşekkür ederim. FATMA ÖZDEMİR Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Bursa Yenişehir Anadolu Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi BURSA Hayata dair öğrendiğim şey herşeyin sürekli geliştiğidir. Gelişen bu hayatta her dem kendini yenileyen hayata tutunur. Hayatta insanın önüne bir iki defa fırsat çıkar bunu da ya değerlendirir ya da kaçırır. Ben Nevşehir’de katıldığım bu semineri öğretmenlik yaşamımda bir fırsat olarak değerlendirmekteyim. İki günü eşit olanın zararda olduğu bir anlayışa sahibim ve insanın sürekli kendisini geliştirerek birikimini arttırması gerektiğini düşünürüm. Bu kursta bilgi yığınına sahip olduğumuzu ve aslında kullanılmayan bilgiye hammallıktan başk bir sey yapmadığımı farkettim. Aslolan kullanılan bilgidir.Kullanılmayan bilgi ise unutulmaya mahkumdur. Uzun yıllar sonra kendimi öğrenci gibi hissettim. Unuttuğum bazı noktaları hatırladım. Öğrencilerimi seminerden döndükten sonra daha fazla anlamaya başladım. Artık onlara yenilikçi bir gözle bakıyorum. Tam Öğrenme konusundaki gayretlerimin arttığını,gerçekten uygun öğrenme ortamları sağlanırsa hepsinin bilgilerinde kalıcılığın sağlanabileceğini görüyorum. Türkiye’nin dört bir yanından meslektaşlarımla tanışmamızı sağlayan, bize farklı bir bakış açısı sunan, bu kursu düzenlenmesinde emeği geçen herkese bu vesile ile teşekkür ederim. Mevlana Celaddin-i Rumi’nin bir sözü ile bitirmek istiyorum“Dün, dünle gitti cancağızım Bugün yeni şeyler söylemek lazım” Burcu TORUN GÜNGÖR İngilizce Öğretmeni Nuri Nihat Aslanoba Anadolu Lisesi BURSA FARK VAR! Öğretmen olarak çalıştığım dört yılı geride bırakmıştım.Son günlerde yaşadığım bazı olaylar, bana ; artık eskimeye başladığımı düşündürüyordu.Daha önce okulumun hep en genç öğretmenlerinden biri olmuştum.Oysa bu yıl artık kendimi tecrübeli bir öğretmen olarak hissediyordum.Ama öğretmenliğin ilk yıllarında hemen her öğrencimin kalbini kazanmayı başarırken , son zamanlarda ulaşamadığım, dersimi sevdiremediğim, aramızda kalın duvarlar oluşmuş öğrencilerim olmaya başlamıştı. İyi ama bunun tam tersi olması gerekmez miydi? Tecrübe kazandıkça, bir öğrenciye hitap etmekte daha başarılı olmalıydım. Böylece , öğretmenlikte geçen yıllarımın , bana sadece tecrübe kazandırmakla kalmayıp , eski öğretme şevkimi de benden yavaş yavaş aldığını fark ettim. Öğretmenlik sanki her gün giydiğimiz beyaz gömlekler gibi üzerimize yapışıyor bir süre sonra. Yaşadığımız olumsuzluklar , sıkıntılar bizi yıldırmaya başlıyor.Hep aynı şeyleri tekrar ediyor , çağın gelişmesiyle var olan yeniliklere hiç mi hiç kulak asmıyoruz. Artık hangi şarkıları dinliyorlar? Hangi filmleri izliyor, hangi kitapları okuyorlar? Hangi teknolojiyi kullanıyorlar? Bütün bunlar hiç umurumuzda olmuyor.Bu yüzden bu seminere katılıp yenilenmeye karar verdim. Yenilikçi Öğretmenler seminerinin bana ne kazandırdığına gelince; Hüseyin Beyin değimiyle ‘yenilikçi kapıdan’ girdiğimde , benim gibi yenilenmeyi bekleyen meslektaşlarımı gördüm. Onlarla tanışıp yeni dostluklar kurdum. Bu ,bana aslında her öğrencimin yeni tanıştığım birer birey olduğunu ve onlarla iletişim kurarak gönüllerini fethetmem gerektiğini hatırlattı.Artık onları yakından tanımaya ve haklarında daha fazla bilgi sahibi olmaya çalışıyorum. Derslerin neredeyse tamamı biz seminere katılan öğretmenlerin çalışmalarıyla geçti. Bu da bana öğretme işinin sadece öğretmenin görevi olmadığını, bu süreçte öğrencilerin de sorumluluklar üstlenebileceğini gösterdi. Tüm projelerimizi grup çalışması yaparak meydana getirmek bana başka biriyle çalışmanın zor, fakat bir o kadar da yaratıcı çalışmalar ortaya çıkartabileceğini anımsattı. Şimdi öğrencilerimi daha fazla grup çalışması yapmaya sevk ediyorum. Projelerimizi bir gün gibi kısa bir sürede yapmak , öğrencilerime çalışmaları için biraz daha uzun süreler verdiğimde daha iyi sonuçlar alabileceğimi düşündürdü.Teknolojinin derslerde kullanılmasının derleri daha eğlenceli hale getirdiğini ve etkili ders işlemedeki önemini bir kez daha keşfettim ve şimdilerde elimde bulunan teknolojik imkanlardan daha fazla faydalanıyorum. Son olarak ; eğitimde yeniliğe ihtiyaç duymada yalnız olmadığımı görmek çok güzeldi.Kısacası Mersin’e gitmeden önceki BEN ile döndükten sonraki BEN arasında oldukça büyük bir fark var.Bu farkı yaratanlara teşekkürler… SALİM KUTLU İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ ALİ OSMAN SÖNMEZ FEN LİSESİ BURSA Yenilikçi Ufkumuzu açan, hedef koyan, daima değişimi çağrıştıran, sihirli bir sözcük… Bu sözcük bana Yalova’da açılan 2008 Yenilikçi öğretmenler seminerine katılıncaya kadar çok anlamlı gelmiyordu. 21 Haziran 2008 Pazartesi günü, Yenilikçi öğretmen nedir sorusunu merak ederek Bursa’dan Yalova’ya doğru yola çıktım. Seminer başlayıncaya kadar kafamda net bir cevap oluşmamıştı. Eğitmenimiz programın amacı hakkında açıklama yapmaya başlayınca içimde bir takım kıpırdanmalar oluşmaya başladı. Merakım bir kat daha arttı ve daha dikkatli dinlemeye çalıştım. Yenilik, yenilikçi, değişim, hayat boyu öğrenme… Bunlar ne hoş ve anlamlı mesajlardı. Daha sonra kendi kendime daha önceki öğretmenlik yaşantımın muhasebesini yapmaya başladım kafamda. ”Aman Allahım, sonuç berbat“ dedim, kendi kendime ve o an bende yenilikçiler kervanına katılmaya karar verdim. Birden kendimizi teknoloji kullanarak proje üretme denizinde buluverdik. Bu güne dek sadece adını duyduğum ama nasıl yapıldığını bilmediğim bir konu. Yenilik dedim kendi kendime, yenilik yapmanın tam zamanı. Madem ki bir denizdeyiz, yüzmeyi öğrenmeden çıkmak yok. Projeler hazırlamaya ve onları sunmaya başladık. Çalıştıkça, çalışmaları izledikçe, ne kadar teknolojiden uzak, ne kadar klasik bir öğretmen olduğum gerçeğini çok acı duyarak hissettim kalbimde. Belki fiziki şiddet uygulamıyorduk öğrencilere, ancak eli sopalı öğretmenlerden bir farkımız yoktu. Kara tahtanın başında sadece kuru bilgiler vermeye çalışarak görevimizi yapmaya çalışıyorduk sadece. Sahiden biz öğretiyor muyduk? Yoksa öğrenmeye engel mi oluyorduk? Yıllarca öğretmenlik yaptığımız halde her yıl değişen öğrenci kalitesini anlamamakta direnmiş, eski teknik ve yöntemlerle ders vermeye çalışarak gelişime açık olan öğrencilerin belki de önünü kesmişiz. Öğrencilerimizi çağın gereklerine göre yetiştireceğimiz yerde onların çağa yetişmesine engel olan bireyler oluvermişiz fark etmeden. Her ne kadar bir yanım değişmek zordur değişmeye gerek yok diyorsa da, diğer yanım değişim ve yeniliklerden yana. Onun için ben de kara verdim. Artık bu andan sonra bende yenilikçiyim. Yaşasın yenilik, yenilikçilik, değişim, gelişim. Bundan sonra ben de bir yenilikçi öğretmenim. Uyuduğum rüyadan uyandırdığı için, teşekkürler Yalova, teşekkürler Microsoft, teşekkürler Milli Eğitim Bakanlığı. BİRSEN YAŞBEK ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ NECATİBEY KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ BURSA Yenilikçi öğretmenler seminerini faaliyetler arasında gördüğümde, başvurumu yaptım. Başvuru yapmamım nedeni; 1- Okuldaki derslerde konuları, farklı yöntemleri kullanarak anlatmama yardımcı olur, diye düşündüm. 2- Daha önce Almanya’ya kardeş okul ziyaretine gittiğimde ve onlar bizim okulumuza geldiklerinde proje hazırlayın. Ortak çalışalım gibi teklifleri olmuştu. Bir proje hazırladım arkadaşımla birlikte ve tek bir belge eksik olduğu için başvurumuz reddedildi. Önce hayal kırıklığı yaşadım. Sonra tekrar deneyebilirim, dedim. Bu kez aynı hüsranı yaşamamak için daha özenli çalışmalıydım. Bu seminer benim hayalimin ilk basamağıydı.Bu basamakta; çalışmalarımızı uygulamalı olarak proje şeklinde yaptık. Proje arkadaşlarımızı, hocalarımız belirledi. Arkadaş ismi söylenirken heyecanlandım. Proje konusu ve grup ismine kısa sürede karar verilmeliydi. Projeyi sunma aşamasında kendimi hep gergin hissettim. Her şey kısa sürede yapılmalıydı. Zamanla yarışma konusunda kendimi geride kalmış hissettim. Daha rahat olsaydım sonuç benim için daha iyi olabilirdi. Arkadaşlarım yorulup ara verdiklerinde keşke bu iş için dört saat değil de, tek başıma sekiz saat çalışsaydım diye düşündüm. Görev tanımı aynı olunca arkadaşlarımla aynı noktada buluşamadım. Proje çalışmaları sırasında, farklı grupta olsa da arkadaşlarımdan yardım aldım. Başkalarına çok yardımcı olduğumu söyleyemem. Bilmediğim birçok noktayı da öğrendim ayrıca …. Eksiklerimi artık daha iyi biliyorum. Zamanı verimli kullanabilme, teknolojik değişiklikleri sadece öğrenme değil her zaman uygulama, farklı yöntemler arayışında olma ihtiyacı.Burada tanıştığım arkadaşlarımı tekrar görebileceğim. Hayallerimin ikinci basamağı Kılavuz Yenilikçi Öğretmenler Kursuna katılacağım. HİZMETİÇİ EĞİTİM DAİRESİ’ NE, HOCALARIMA VE ARKADAŞLARIMA TEŞEKKÜRLER!... ŞİMDİLİK HOŞ VE SEVGİYLE KALIN. Semra BARAN Karıncalı İlköğretim Okulu Orhaneli/Bursa Her şeyin gün geçtikçe geliştiği, yenileştiği bir dünyada yaşıyoruz. Eğitimde de her alanda olduğu gibi sürekli bir yenilik söz konusu.Eğitimin temeli olan öğretmenlerimizin de kendini gelişmenin dışında görmemesi, kendini yenilemesi gerekmekte. Yenilikçi öğretmenler kursu da işte tam bu noktada dikkat çekiyor. Ben ,“Yenilikçi Öğretmenler Kursu”nun katıldığım diğer kurslardan çok farklı olduğunu gördüm. Çok fazla çalıştığımız bir kurs... Öyle ki gece çok geç yatıp da uykusuz kaldığımız zamanlar oldu.Kurs, Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen kursiyerlerin tanışmalarını , bilgi alış verişinde bulunmalarını sağladı.Bana katkısı olduğuna inanıyorum. Unutmamalı ki yenilikçi öğretmen; yenilikçi müdürün, yenilikçi öğrencinin, yenilikçi eğitim ortamının oluşması için önderdir. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.. ÖZLEM AKI İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ TURGUT REİS İLKÖĞRETİM OKULU ÇANAKKALE Milli Eğitim Bakanlığı’nın ana sayfasında “Yenilikçi Öğretmenler Kursu” duyurusunu görüp, içeriğini incelediğimde mutlaka bu kursa katılmalıyım diye düşündüm ve kurs başvurusunu tamamen gönüllü olarak yaptım. Kursa geldiğimde Türkiye’nin dört bir yanından gelen özel öğretmen arkadaşlarımla tanışmak ise beni çok mutlu etti. Doğu ile batı’nın, kuzey ile güney’in bir sentezinin içinde bulunduğum için de kendimi şanslı gördüm. Yenilikçilik ve proje kavramları tam bana göreydi ve 5gün boyunca da büyük keyif alarak kursa katıldım. Kurs Eğitmenlerimiz birbirinden değerli insanlardı ve bizlere gelecekte de yolumuzu aydınlatacak birçok değerli bilgiler verdiler. Kurs programı oldukça yoğundu ve bazen de yorucu. Ancak verilen proje konuları sayesinde diğer ortak çalıştığım ekip arkadaşlarım ile yoğun bir biçimde beyin fırtınası yaptık ve kısa sürede güzel olduğuna inandığımız projeler çıkarttık. Kurs süresi boyunca uygulamalarımız çok oldu, ancak teknik anlamda daha fazla bilgi alabilirdik. Bu durum elbette kurs süresi ile bağlantılı. Süre 5gün değil de 10 gün olsaydı ve 1 hafta teori diğer 1hafta da sadece uygulama yapabilme imkanımız olsaydı, bu kurstan eksiksiz bilgilerle ayrılabilirdik diye düşünüyorum. Bakanlığımıza bizlere bu imkanı tanıdığı ve fırsat verdiği için gönülden teşekkür ederim. Gelecekte yenilikçi ve sorunlar karşısında çözümcü bir öğretmen olarak görüşebilmek dileklerimle.Saygılarımla... EMİN YILDIZ COĞRAFYA ÇANKIRI ELDİVAN LİSESİ ELDİVAN ÇANKIRI Merhaba, Ben 2010 yılı 38 nolu Yenilikçi Öğretmenler 1. Kademe kurs katılımcılarından Emin YILDIZ. Nereden başlayacağımı bilememekle birlikte bizede de kursta öncelikle sorlduğu gibi neden bu kursa katılmak istediğimi belirteyim. Öncelikle bu kursa katılmadan önce bu kurs hakkında herhangi bir bilgimin olmadığını belirtmemde yarar var sanırım. Tamamen tesadüf eseri katılımcı oldum. katılmayı istememdeki temel sebep ise kursun isminde gizli. İsmi esasında tam da benim mesleğimde yapmak istediklerimle örtüşüyor. Kendi adıma amacım öğretmenlikte sürekli kendimi geliştirerek öğrencilerime daha faydalı olabilmek. Bu hususta neler yaptığıma gelince bu kursa katılmadan önce de çok çeşitli kurs, seminer ve etkinliklere katıldım. Elimden geldiği ölçüde hedefim doğrultusunda da ilerlemeye devam ediyorum. Bu manada neden bu kursa katılmak istediğim de anlaşılmıştır herhalde. Peki bu kurs bu manada benim beklentilerimi karşılayabildi mi. Dürüst olmak gerekirse birkaç küçük ayrıntının dışında kurs yeterince iyi planlanmış ve işletiliyor. En azından benim katılmış olduğum 1. kademe için bu böyle. Ve de kursun isminden de anlaşılacağı üzere kursun sürekli yeniliğe açık olduğu da bir gerçek. Kursun amacı, kurs sonuna kadar çok iyi bir şekilde anlatılıyor ve malum olduğu üzere de gönüllü arkadaşlar bu kurstan istedikleri ölçüde yararlanabiliyorlar. Amaç temelde eğitimde kaliteyi artırmak ve öğrencilerimizi gerçekten iyi bir şekilde eğitmek ve öğretmek ise bu gibi kursların sayıları artırılmalıyız. Aynı zamanda öğretmen arkadaşlarımızı da gelişen ve değişen dünyanın şartlarına ayak uydurabilir hale getirmeliyiz. Saygılarımla Emin YILDIZ Ömer ABAZ Sosyal Bilgiler Öğretmeni İsmail Kakaç İlköğretim Okulu ÇORUM Neden Yenilikçi Öğretmen? İlsiste Hizmet İçi Eğitim sayfasına bakarken 79 Nolu “Yenilikçi Öğretmenler Kursu”na yaptığım başvurumun kabul edildiğini görünce önce şaşırdım. Çünkü bu güne kadar yaptığım başvurular kabul edilmemişti. Bu durum beni gerçekten mutlu etti. Bir taraftan kursun nasıl olacağını düşünürken, diğer taraftan da göreceğim yeni yerler ve kuracağım yeni dostluklar için heyecanlanıyordum. Rize-Çayeli Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü’nde ilk gün yenilikçi bir öğretmen nasıl olur onu öğrendikten sonra ikişerli gruplar oluşturarak projeler hazırlamaya başladık. Projelerimizi bitirmek için gece geç saatlere kadar uğraştık. Sanki herkes birbiri ile yarışıyor gibiydi. Herkes en iyisini, en güzelini, en farklısını yapmak için uğraşıyordu. İşte bu yorucu ve telaşlı geçen günler bizlerin birbirimizle kaynaşmasına da vesile oldu. Günümüzde bilgiye ulaşmak artık geçmişe kıyasla çok kolaylaştı. Yine günümüzde geçmişe kıyasla büyük bir bilgi birikimi var ve her gün bu birikime yeni bilgiler ekleniyor veya bizim daha önce doğru olarak bildiğimiz bir takım bilgiler yapılan araştırmalarla değişiyor. Günümüzde bilgiye ulaşmada ve o bilgiyi tasnif etmede eski usulleri kullanmak pek mümkün değil. Maalesef bizim şimdiye kadar okullarımızda yaptığımız hep öğrenciye bilgi aktaran kişi rolünde olmuştur. Öğrencilerimize okullarımızda sürekli bilgi yüklüyoruz, fakat bu bilgiyi hangi durumda nasıl kullanacağını, hayatında karşılaştığı yeni bir durumda ihtiyacı olan bilgiye nasıl ulaşabileceğini öğretemiyoruz. Rize-Çayeli Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü’nde katılmış olduğumuz “Yenilikçi Öğretmenler Kursu” bana her şeyden önce bir öğretmen olarak, “bilgiyi ihtiyaç olarak hisseden ve bunu araştıran bireyler” yetiştirmemiz gerektiğini öğretti. İşte bu noktada devreye bilişim teknolojileri ve bilgisayar giriyor. Bilgiye ulaşmada, ulaşılan bilginin tasnifi ve değerlendirmesinde bilgisayar bizim için çok önemli bir araç. Fakat bu noktada üzerinde durmamız gereken bir husus var, bilgisayar bizler için bilgiye ulaşmada bir araç olmalı, kesinlikle amaç haline gelmemelidir. Rize-Çayeli Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü’nde katılmış olduğumuz “Yenlikçi Öğretmenler Kursu”ndan sonra yenlikçi bir öğretmen olarak öğrencilerime sürekli bilgi aktaran değil, onları araştırmaya, düşünmeye, kendi kendilerine sorular sormaya sevk eden bir öğretmen olacağım için mutluyum. “Yenilikçi Öğretmenler Kursu”nun açılmasında emeği geçen MEB EĞİTEK ve Microsoft’a teşekkür ederim. DUYGU GÜR ÇOCUK GELİŞİMİ ÖĞRETMENİ Kadir Kameroğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi ÇİVRİL/DENİZLİ Yenilikçi öğretmenler kursuna gelmeden önce klasik anlatımlı, uygulamanın olmadığı bir kurs olarak düşünmüştüm. Fakat kursa gelince kendimi yoğun bir çalışma ortamında buldum. Sürekli yaratıcı düşünmeye iten bir çalışmaydı. Uygulamalı olan , Farklı arkadaşlarla çalışma olanağı sunan, kendini yaptığın sunumla ifade etmeni sağlayan Yenilikçi öğretmenler kursu mükemmel derecede kendimi geliştirmemi sağladı. Birbirimizin hazırladığı farklı sunumların öğrencilerimizin de yaralanacağını düşünüyorum. Farklı fikir ve sunumlar ufkumu daha da geliştirdi. Kendimi kursun da adı gibi yenilenmiş hissediyorum. Özellikle slogan bulma konusunda uzman oldum. YENİLENMEK ; TAZELENMEK LAZIM EMİNE GÜNEŞ FEN VE TEKNOLOJİ ÖĞRETMENİ SEVİL KAYNAK İLKÖĞRETİM OKULU DENİZLİ YENİLİKÇİ ÖĞRETMEN OLMAK Öğretmen olmak ve yenilikçi olmak bir arada kullanılmasına pek de gerek olmayan iki kavram.Bu iki kavram farklı algılanıldığı takdirde ikisi de eksik kalır.Yenilikçi olup kimseyle paylaşılmayan bilgi veya teknolojinin yararı yoktur.Öğretmek istediklerimiz geçmişe dayalı ise bunun da anlamı yoktur.Bu düşüncelerimle beraber ben bu kursa katılmaya karar vermiştim, 31 Aralık 2008 tarihinde.Öğretmenliğimi geliştirmeye yönelik bir yıllık hizmet içi eğitim planımı yıllık hazırlayıp başvurularımı yapmıştım.Tatil yoktu benim için.Öğretmen tatil yapmamalı durmadan gelişmeliydi bana göre. Kursun başladığı ilk günün planlarımın yetersiz olduğunu ,değerli Prof. Dr. Selahattin TURAN ‘dan öğrendim.İnsan ömrünü dün ve yarını düşünerek planlamalı dediğinde anladım planlamanın önemini.Öğrencilerimizi yönlendirmek için önce kendimizi yönlendirmeliyiz.Hedefleri olmayan öğretmenlerin vizyonu yoktur.Öğrenciler bunu anlayacak kadar zekidir. Hüseyin KOCASARAÇ hocamız liderlikte örnekti. Yapabileceklerimize bizden daha fazla inanması kapasitemizi zorlamamıza sebep oldu. Sabah 8.00 da çalışmaya başlayıp, öğle yemeğine çıkmadan akşam 7 ‘ye kadar zevkle çalışmak, ortaya bir şeyler çıkarmak, insanın yaşayabileceği en büyük mutluluklardan. Bu mutluluğu öğrencilerimin de yaşamasını çok istedim.Hüseyin Hocam sabırla ve mutlulukla bizi izledi ve yönlendirdi.Sonuçta olumlu yönlerimizi bağırarak,olumsuz yönlerimizi fısıltıyla söyleyerek bizi gayretlendirdi.Örnek alıyorum .Teşekkür ederim.Öğrencileri anlamak için öğretmenler sık sık öğrenci olmalı. Bana bu fırsatı veren emeği geçen herkese teşekkürler. Dileğim tüm öğretmenlerin bu mutluluğu yaşaması ve öğrencilerine yansıtması. Sinan ÖZDEMİR İngilizce Öğretmeni Rekabet Kurumu Anadolu Lisesi DİYARBAKIR YENİLİKÇİ Mİ GELENEKÇİ Mİ? Her çağın kendine özgü problemleri ve çözümleri olduğunu vurgulamak çok da yanlış bir ifade olmaz. Günümüzün insanın olayları algılayış ve bunlara tepki veriş şekilleri de daha önceki çağlardan farklıdır. Bu algılama biçimlerini değiştirmek çok zordur. Ne de olsa insan algıladığı gibi yaşar. Değişim artık saniyelerle ifade edilemeyecek kadar hızlı gerçekleşmekte. Bilgi değişimi de çok hızlı gerçekleşmektedir. 1900’lü yıllardan önce bilgi değişim ve dönüşümü 1500 yılda bir olurken 1900’lerden sonra bu 500 yıla düştü. 1980’lerde bilgi değişim ve dönüşümü 2,5 yıla 2002’de 39 güne kadar indi. Öğrenenlerin ve öğrenmekte çekinmeyenin dünyası olacak bilenlerin değil. Bilgi güçtür fakat değişimin bu kadar hızlı olduğu dünyada bu bilgi sürekli yenilenmektedir. Bilgiyi takip edebilmek ve bunu hayata daha hızlı ve kaliteli geçirmek için teknolojiyi de eğitimci olarak iyi kullanabilmemiz lazım. Bu yukarda ifade ettiklerimin bir kısmı “yenilikçi öğretmen” kursunda yaptığımız ”gazete” projesinde ortaya çıkmıştı ve bunları editör köşesi başlığı altında baş sayfaya koymuştuk. Bu yazıyı yazarken kısmen de olsa kursa dair bir şeyler yazmak istemiştim. Ve yaratıcılığımı nasıl körüklediğini son günkü projede fark etmiştim. Kursu ilk duyduğumda yenilikçi öğretmen eğitim kulağıma çok iddialı gelmişti. İçeriği merak uyandırmaktaydı. Ne olabilir ki diye düşünmüştüm. Bizler yenilikçi olacaksak geri kalan meslektaşlarımız gelenekçi olarak mı kalacak. Bilgi teknoloji hayata geçirme konusunda bir haftada çok şey mi değiştirecek diye düşünmüştüm. ”Microsoft Yenilikçi Öğretmen Kursu” gelenekçi yenilikçi ayırımı yapmadan ve sınıflamadan sadece yeniliğe açık, üretken, ilerleyen ve bilgi çağında daima öğrenmeye aç öğrenen insanları motive eden, bulan ve bunlara uygun ortam hazırlamaya çalışan bir program olduğunu keşfetmek çokta uzun sürmedi. Kurs esnasında yapamayız bu nasıl olacak dediğimiz her şeyi yapabildiğimizi görmek benim açımdan en büyük kazanımdır. Projeler üretmek, böyle bir oluşumdan (Türkiye ve dünya platformunun olduğunu bilmek) haberdar olmak da vizyonumu genişletmeye yardımcı oldu. Bu kursun düzenlenmesinde desteği ve katkısı olan tanıştığımız veya tanışmadığımız herkese ve Microsoft’a kendi adıma çok teşekkür ederim. Umarım bize ve bütün eğitimciler bu destek genişleyerek devam eder. Hatice TOLA Sınıf öğretmeni DÜZCE HATİCE TOLA ‘DAN YANSIMALAR Bu Kursa gelirken kursun içeriği hakkında bir fikrim yoktu.İlk günden itibaren yoğun bir çalışmaya başladık. Sunumları hazırlarken farklı arkadaşlarla çalıştık. Arkadaşlarımızla bu sayede kaynaşmış olduk.Eğitimler sırasında yeni bilgiler öğrendik. Bir çok alanda eksikliğim olduğunu fark ettim.Arkadaşlarımızdan yeni şeyler öğrenme fırsatımız oldu. Eksikliklerimi görerek kendimi bu alanlarda geliştirmem gerektiğini fark ettim.Daha önce proje çalışması yapmamıştım. Proje çalışmaları hakkında bir fikrim oldu.Sunular sırasında gayret edilirse yaratıcı özgün fikirlerin içimizde olduğu, istenirse değişik fikirlerin ortaya çıkabileceğini gördüm.İçimizde olan cevherlerin ortaya çıktığını gördüm. Değişik illerden gelen arkadaşlarımızla yapılan çalışmalarda herkesin çok farklı yaratıcı düşüncelerinin bir araya gelerek özgün çalışmalar çıkarıldığını gördüm. Okuluma gittiğimde arkadaşlarımla bu bilgilerimi paylaşıp,okulumuzda böyle çalışmalar yapmak için çok heyecanlıyım. Ferdi ÜSTÜN Coğrafya Öğretmeni İmkb Anadolu lisesi Gümüşova/DÜZCE Milli eğitim bakanlığımıza, Eğitim teknolojileri genel müdürlüğümüze, eğitmenlerimize ve tüm emek harcayanlara teşekkürü borç bilirim. Bu kursun hazırlanmasında ve yapılmasında gayret sarfeden herkese sonsuz şükranlar. Hizmetiçi eğitim seminer ve kurslarında genelde iki temel unsur vardır genelde. Birincisi verilecek olan sertifikanın önemi ikincisi ise güzel vakit geçirmek. Van hizmetiçi eğitim enstitüsünde 06 nisan 2009 tarihinde yapılan 'Yenilikçi öğretmeler programı' kursu benim için tahminlerin ve beklentilerin çok ötesinde olmuştur. Bir sertifikamız oldu ve çok çok güzel zamanda geçirdik ama ötesi olan bir öğretiyi bir düşünce yapısını da kazandım veya var olanın üstüne koydum. Bu kurs bana ne verdi sorusuna kendi içimde verdiğim en iyi cevabı sizlerle paylaşmak istedim. ''Eğer her sabah kalktığında öğretmenlik adına yeni bir fikir yeni bir düşünce ile uyanmıyorsan veya başınızı yastığa koyduğunuzda yeni bir hayalin heyecanıyla uykuya dalmıyorsanız bilin ki siz gitmekte olan bir trene geriden bakmaya başlıyorsunuz. Yenilikçi öğretmenlerin misyonu ve asli görevi bu noktada gelişim ve teknoloji treninin içinde olmaktan çok bunun makinistti olmaktır.'' çünkü bizler DEĞİŞİMİN ÖNCÜSÜ ÇÖZÜMÜN PARÇASIYIZ. Tüm eğitmenlerimi ve birbirinden değerli gurup arkadaşlarımı sevgi ve saygı ile selamlıyorum. ÖZLEM CANOĞLU İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ AZMİ MİLLİ İLKÖĞRETİM OKULU DÜZCE 21-25 Temmuz tarihleri arasında Yalova’da yapılan Yenilikçi Öğretmenler Kursu’nu düzenleyen Bakanlığımıza, Eğitim Teknolojileri Müdürlüğü’ne ve Microsoft Firmasına nezninizde teşekkür ederken, sizi ve ekibinizi bu program ile ülkemiz eğitim sisteminde bir ilki gerçekleştirdiğiniz için tebrik ederim. Bu kursta, bir öğretmenin, şu küçülen dünyada BT ile donanımlarının ne kadar kaçınılmaz olduğunu bir kez daha farkına varma fırsatı buldum. Kursa gelen öğretmenlerin yaş veya kıdemlerine ya da branşlarına bakmaksızın teknolojik yeniliğe açık olmaları beni sevindirdi. Ancak Yenilikçi Öğretmen in sadece teknik açıdan son derece iyi bir şekilde donanmış, sadece proje vb. yapabilen ve öğrencilerine aktaran değil; düşünceleriyle, fikirleriyle, kültürüyle, hal ve davranışlarıyla yenilikçi; özüyle, vicdanıyla, kendisiyle barışık öğretmen olması; ve tabi ki çocuklarımızı önce bu insani donanımları sonra da teknolojik donanımları ile yetiştiren yenilikçi öğretmen olması düşüncesindeyim. Toplum olarak en büyük eksiğimizin ne yazık ki okumak ve kültür gezileri yapmak olduğu bir gerçektir. Özellikle bir öğretmenin kendini geliştirmesi için okuması ve ülkesini gezip tanıması(imkanlar dahilinde diğer ülkeleri de), ufkunu, kültürünü, olaylara bakış açısını, yorum kabiliyetini geliştirmesi gerekmektedir. Bunu müteakip, çocuklarımız için, ya da üstlendiğimiz proje, ödev, görev vb. için yenilikçi öğretmenin BT’ yi bilinçli ve en üst düzeyde faydalı, sorunsuzca ve kendi hedeflerine kolaylıkla ulaşabilecek bir şekilde kullanabileceğine inanıyorum. Bu kurstan mesleki edinimlerim yanında, Türkiye’nin dört bir yanından gelmiş pırıl pırıl meslektaşlarımla tanışmanın sevinci ve gururu içerisinde ayrıldım. Sizlere her şey için teşekkürlerimi sunuyor, bundan sonraki çalışmalarınızda da başarılar ve kolaylıklar diliyorum, Saygılarımla. Kerim GÜRBÜZ Balakgazi Lisesi ELAZIĞ Yenilikçi öğretmen gözüyle Öğretmenlik hayatımda gün içinde gördüğüm en uzun süreli ders işleme ve gün içinde bilgisayar başında geçirdiğim en uzun süreydi diyebilirim, insanın hiç tahmin etmediği bir anda bile istediği taktirde bir çok şeyi üretebileceğini bir kez daha anladım açıkçası. Ayrıca gelişmiş dünya ülkelerinde sıkça kullanılan ve benim de her zaman savunduğum ancak okullarımızda fazla uygulanamayan “araştırma-inceleme ve buluş yoluyla” öğretimin yaygınlaştırılması için bunun bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bunun yaygınlaştırılması gerektiği inancındayım, ancak bunu zorunlu kılmak yerine gönüllü hale getirmenin daha çok etkili olacağını düşünüyorum. Teknolojiye gelince; teknoloji zaten sık sık kendini yenilemektedir, ancak bu yeniliklerin gerisinde kalmamak için de muhakkak yenilikçi olmanın şart olduğunu görmekteyiz. Bu bağlamda yenilikçi öğretmenlik kursunun bizi teknolojiye yenik düşürmemeyi ve teknolojinin yenilenmesiyle birlikte daha çok yenilik üretmeyi öğretti. Ancak yenilikçi olmayı başararak teknolojinin önünde yürümeyi başarabiliriz. Bu tür etkinliklere geleceğimiz olan çocuklarımız ve gençlerimizi yetiştiren tüm eğitimcilerin katılması eğitim camiamızın ufkunu açacak ve onları ezbercilik anlayışından uzaklaşmasını sağlayacaktır. Düşünen, üreten, uygulayan, bir nesil yetiştirmemiz çocuklarımızın ve geçlerimizin geleceğe daha aydınlık bakmasını sağlayacaktır. Demokrasiyi ve hukuk devleti kavramını gerçek manada benimsemiş, Eğitimde devrim yapmış, insan haklarına saygılı, daha güçlü bir Türkiye için bu tür yeniliklerin gerekli olduğunu düşünüyorum. Yalçın Turan Arapça Öğretmeni Anadolu İmam Hatip Lisesi Erzincan Bu kurs ile ilk tanıştığım zaman ben başka bir kursa katılıyordum. İlk olarak ismi ilginç geldi ve katılımcılara neler yapıldığını sordum. Cevaplar beni pek de tatmin etmedi. Bunun üzerine kendim katılmak istedim ve müraacat ettim.Şansım yaver gitti ve kursa katıldım.İlk gün neler anlatılacağı ve öğretileceği hakkında bilgiler verilirken tamda benim işime yarayacak konular içeriyor dedim kendi kendime.Branşım yeni öğretim yöntemlerinin sıklıkla kullanılması gereken bir branş.Bu nedenle bilgisayar teknolojisinden ve yeni sunu tekniklerinden istifade ederek derslerin daha iyi ve verimli bir şekilde anlatılabileceğini savunuyor ve sık sık çeşitli sunular ve görüntülü ders anlatımları hazırlıyorum.Burada benimle aynı düşünen insanların var olduğunu görmek ve bu uğurda hiç de sarf ettiklerini ve zahmete girdiklerini görmek beni fazlasıyla mutlu etti ve daha da motive etti. Seminer boyunca İlker Atasever hocamızın bilgi verici yardımları, Ertuğrul Baki ve Yelda Yılmaz hocaların destekleri ile yep yeni bir öğretim programının önümü aydınlatacağını ve artık dersleri bu bakış açısıyla sürdürmenin bana da öğrenciyede faydalı olacağı kanaatine vardım. Seminer sonunda okulumda da bir lider olmam gerektiği ve eğitimde yeni bir akım oluşturmamız gerektiğine inancım iyice kuvvetlendi. Şimdi şunu söylüyorum ;iyi ki yenilikçi öğretmenler grubuyla tanıştım ve 2. eğitimi sabırsızlıkla bekliyorum. Muhlis KARAKURT Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu ERZURUM Bu kursta ofis programlarına daha da hakim olduk. Eğitime bakış açım değişti. Okul gazetesi çıkarmaya cesaret edemezdim.bu cesaret artık kendimde buluyorum. Buraya gelmeden önce kursu çok merak ediyordum. Kursun bu kadar yoğun geçeceğini ve bu kadar proje yapacağımızı tahmin etmemiştim.Okulda da öğrencilerime bu ve buna benzer projeler yapmalarını sağlamak istiyorum. II. Kursu da açıkçası çok merak ediyorum. Ayşe AKAY Gümüşkonak İlköğretim Okulu ESKİŞEHİR İçinde bulunduğumuz yüzyıl bilgi ve teknoloji çağı olarak nitelendirilmektedir.Hızla gelişin teknoloji elbetteki eğitim alanına da yansımakta ve beraberinde bir takım değişiklikler getirmektedir.İşte değişim ve yenileşme dalgalarının arttığı böyle bir ortamda öğretmenler de bu değişimlere ayak uydurmalı ve kendilerini sürekli olarak yenilemelidirler.Dolayısıyla öğretmen yenilikçi olmalıdır.Bu kimliğini kazanırken gerekli olan birikimin bir kısmını hizmet öncesinde,öğretmen yetiştiren kurumda,bir kısmını da hizmet içi dönemde mesleğini yaparken kazanır. Bir öğretmen olarak bu düşünce de olduğum için 13.04.2009 – 17.04.2009 tarihleri arasında Rize – Çayeli Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü’nde gerçekleştirilen “Yenilikçi Öğretmenler I. Aşama” kursuna katıldım.Kurs süresi boyunca mesleğimi daha güzel icra edebilmem için birçok deneyim kazandım.Alanında uzman değerli öğretmenlerimizle tanıştık,güzel arkadaşlıklar kurduk.Ekip ruhunun verdiği o tetikleyici iştahla çok güzel çalışmalar ortaya koyduk.Çok faydalı olduğunu düşündüğüm bu beş günlük kurs süresi boyunca,çok güzel anıların yanında mesleğimin bundan sonraki kısmında bana yol gösterecek çeşitli birikimlere sahip oldum. Nitekim Başöğretmen M.Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” ifadesiyle biz öğretmenlere yüklemiş olduğu geleceği şekillendirme misyonunu ancak yukarıda bahsettiğim veya buna benzer kurslara katılarak ve kendimizi yenileyerek gerçekleştirebiliriz. Muasır medeniyetler seviyesine de ancak bu yolda etkin bir şekilde rol alan öğretmenler sayesinde ulaşabiliriz. Reyhan CAN Sınıf Öğretmeni Özel İdare İ.Ö.O. Şahinbey/G.Antep Kursa başlamadan önce yaptığım küçük araştırma ile eğitimde teknolojiyi kullanarak etkin öğrenmeyi amaclayan bir program olmassının haricinde beni ne beklediğini bilmiyordum. Aldığım bu kursla neler bildiğimi, hangi konullarda eksikliğim var bunları öğrendim. Keyifli öğrenimler kazandım. Hiç tanımadığım kişilerle sabahlara kadar süren ekip çalışmaları yapmak, bunları arkadaşlarla paylaşmak hem keyifli hem de bir o kadar heyecan vericiydi. Zamanın kısıtlı olduğunu düşünüyorum. Yeterli zaman olsaydı daha da yaratıcı projeler, fikirler üretileceği kaçınılmazdı. Olumlu düşüncelerimin yanı sıra; enstitü içerisinde karşılaştığımız sorunlar…. İnternet sık sık kesildi. Sadece laboratuvarlarda ve lobi haricindeki yerlerde netten faydalanamadık. Telefonlarımımızın çekmemesi de ayrı bir dertti. Şehir merkezi ile ulaşım zorluğu da tuzu biberi oldu. Dünya ile bağlantımız kesildi. Bu aksaklıklara rağmen öğrendiklerim benim için,öğretmenliğim için ve bakış açım için kar oldu. TEŞEKKÜRLER HOCAM ….. Hüseyin KAYA Sınıf Öğretmeni Hasan Celal Güzel İlköğretim Okulu Şehitkamil/Gaziantep Bir gün il bilişim teknolojileri formatör öğretmenlerinden bir telefon geldi; “Hüseyin, çok acil 212 nolu hizmet içi eğitim kursuna müracaat et.” Daha neyin nesi, kimin fesi, anlamadan müracaat ettim. “Yenilikçi Öğretmen Eğitimi Kursu”, Aksaray’da. Önce küçük bir araştırma yaptım. Kısaca eğitimde teknolojiyi kullanarak etkin öğrenmeyi amaçlayan bir program. Ben zaten bilişim teknolojileri formatör öğretmeni olarak teknolojiyi biliyor ve eğitimde kullanabiliyordum. Ben de kendi çapımda yenilikçi sayılırdım. “Benim için gereksiz bir kurs.” diye düşündüm. Ta ki Hüseyin öğretmenimle tanışıp, onu dinleyene kadar. Teknolojiyi bilmenin yeterli olmadığını, onu eğitimde etkin bir şekilde kullanmak gerektiğini çok iyi kavradım o gün. O gün orada Türkiye’nin dört bir tarafından gelmiş on dokuz dinamik beyindik. O gün orada yenilikçi öğretmen olmanın ilk adımlarını atıyorduk. Artık bilgiyi aktaran değil, teknolojiden yararlanarak bilgiye ulaştıran, yol gösteren bir öğretmen olma yolundaydık. Bilgi toplumu olmanın yolu, yenilikçilik-yaratıcılık ve Ar-Ge’den geçiyor. Toplumun seviyesini belirleyen; toplumu oluşturan bireylerin ne ölçüde yenilikçi-yaratıcı olduğudur. Bu nedenle toplumda geleceği şekillendirecek güce sahip kesim olan çocukların iyi eğitilmesini sağlamaya yönelik yaklaşımlar tüm dünyanın üzerinde çalıştığı bir alan olmuştur. “Eğitim yeterince yenilikçi mi?”, “Bu konuda öğretmenler üzerlerine düşen görevleri yerine getiriyor mu?” sorularına cevap arayan Microsoft, dünya çapındaki bu proje ile üzerine düşen görevi yerine getirdiği kanaatindeyim. Yenilikçi Öğretmen Kursu’nun, bende bir çok değişimlere neden olduğu kesin. Şimdi artık bana düşen bu değişimleri eğitimde kullanmak. Artık ben de yenilikçi bir öğretmenim. Ebru PİŞKİNTÜRK Sınıf Öğretmeni Kuzgun İlköğretim Okulu Tirebolu/GİRESUN Yenilikçi Öğretmenler Kursu,adını ilk okuduğumda istediğim değişim ve gelişim için fırsat tam karşımda duruyor dedim. İçeriğini az çok tahmin etsem de beni nelerin beklediğini düşündükçe heyecana kapılıyordum. Öğrenmek ve öğrendiklerimi paylaşmak için buradaydım. Yenilikçi öğretmenler kursunda eski yöntemlerin giderek önemini kaybettiğini yenilikçi olma yolunda bilişim teknolojilerini kullanmanın sınıf ortamında ne kadar faydalı olduğunu,görsel ve işitsel anlamda öğrenciyi güdüleyici faktörler olduğunu gördüm. Projelere hazırlık olarak yaptığımız üç ekip çalışmasının da ne kadar yararlı bir egzersiz olduğunun farkına vardım.Gelişimime katkıda bulunan bu çalışmaları kendi sınıf ortamımda da kullanarak daha verimli ve etkili bir ders işleyişi gerçekleştireceğime inanıyorum. Son olarak TRT 2’nin kursumuzla yaptığı çekimler ve bölgede yapılan geziler kursumuza renk katmıştır.Bu kadar yoğun fakat bir o kadar da eğlenceli geçen kursun ardından yenilik yolundan yürüyen diğer eğitimciler arasında kendimi görmekten gurur duydum.Çözümün bir parçası olabiliyorsam ne mutlu bana… Değerli hocalarımıza ve Rize-Çayeli Hizmetiçi Enstitüsüne teşekkür ediyorum. Esra Sabahat BAYSAL Sınıf Öğretmeni Yukarı Kepirce İ.Ö.O İskenderun/HATAY 60 NOLU YENİLİKÇİ ÖĞRETMENLER KURSUÖNCELİKLE ÇOK YORULDUK VE YOĞRULDUK. Tam manasıyla ama ancak fazlaca deneyim kazandık. İlk gün kazandığımız bakış açısına ek olarak çalıştık, çalıştık, çalıştık… Yenilikçilik manasında ,yaratıcılık hususunda,paslarımızdan arındık. Sunularda bu kadar yorgunluğa rağmen, titri yüksek bir kurs olduğunu düşünüyorum. Programları tekrar gözden geçirmemize, projelendirmenin nasıl yapılacağına dair bilgilenmemize, sosyal gruplarla iletişim kurmamıza, her şeyin yapılabilirliğine tekrar inanmamıza neden oldunuz.Ayrıca tüm eğitmenlerimizle beraber, özellikle Çiğdem CANBOLAT eğitmenimizin gecenin yarısı, yanımızda bilgi desteği ile duruşu bizleri manevi açıdan dik tutarak uykusuzlukla eğlenir hale gelmemizi sağladı. Rukiye TOSYALI Payas Şehit Çevik İlköğretim Okulu Dörtyol/HATAY VAN’DA YENİLİKÇİ ÖĞRETMENLER Yenilik, yenilikçi öğretmen, yenilikçi öğrenci, yenilikçi müdür, yenilikçi veli ve Yenilikçi OKUL… Farklı illerden gelen 45 öğretmen yenileşme çabası içinde toplandık Van Hizmet içi Eğitim Enstitüsü’nde. İtiraf etmeliyim ki; biraz kafa dinlemek biraz da gezip eğlenmek amacıyla gelmiştim. Ve kurs başladı. Anlatıldığına göre çok çalışacak, az gezecek ve az dinlenecektik. Bir an, “Eyvah!” dedim. Ve çalışmaya başladığımızda gördüm ki, bizler hem çalışıyor hem de eğleniyorduk. Daha da önemlisi üretiyorduk. Özgün projeler, dostluklar ve farklı kültürlerin kaynaşması… Bizler artık Yenilikçi Öğretmenlerdik. Ama tabi ki bu yenilikçi bir okul için yeterli değildi. Amacımız sadece öğretmenlerin değil, idarecilerin, öğrencilerin ve hatta velilerin de yenilikçi olmasıydı. Bu amaçla birinci kursumuzu tamamladık. İdarecilerimizin de yenilikçi olması için ikinci kursumuzu da sabırsızlıkla bekliyoruz.Artık hatıralarımızla yaşama değil hayallerimizle yaşama ve hayallerimizi gerçekleştirme zamanı. Kadir KORKUTAN Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Akbez Lisesi Hassa/HATAY DENİZE ATLAMAK “Van’a bir kişilik otobüs bileti… Pencere kenarı olsun.” Bu cümle, Yenilikçi Öğretmen Eğitim Kursu bitiminde sıradanlığını yitirdi artık. Sıradan olan her şey o kadar sıra dışı gelmeye başladı ki. Bakıp da göremediklerimizi görmeyi öğrendik. Öğretmenlik mesleğinin ne kadar eğlenceli olduğunu keşfettik. Tekrar öğrenci olmanın sıcaklığını, hayal kurabilmenin sonsuzluğunu tattık. En önemlisi, denize bilinçli ve donanımlı atlamak gerektiğini fark ettik. Günlerin birbirinin aynısı olduğunu düşünürken, Van Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü’nde geçirdiğimiz günler (6 – 10 Nisan 2009) sonunda her günün birbirinden farklı ve anlamlı olabileceğini gördük. Düşünüp hayata geçirilebilecek o kadar çok şey var ki. Değerli öğretmenimiz Hüseyin Kocasaraç önderliğinde düşüncelerimizi proje halinde nasıl sunabileceğimizi, sorunları en kısa sürede bulup nasıl düzeltebileceğimizi öğrendik. Problem üretmek yerine çözüm yolları aramanın gerekli olduğunun bir kez daha farkına vardık. Artık bizler de çözümün birer parçasıyız. Yenilikçi bir öğretmen olarak, kendinden emin ve güler yüzle sınıfa girmenin öğrencilerde yarattığı etkiyi bir haftada görebilmenin mümkün olduğunu tecrübe ettim. Artık her gece yatarken, sabah kalktığım kadar cahil olmamanın huzuru ve içimdeki eksikliğin dolmasının verdiği mutlulukla gözlerimi daha rahat kapatabiliyorum. M.E.B. amblemindeki alevi yüreğimize taşıyan ve değişimin lideri olmamızda katkısı bulunan Eğitim Programları ve Öğretim Uzmanı Sayın Hüseyin Kocasaraç’a, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Murat Kayri’ye, Microsoft’a, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne, ayrıca paylaşımları için kursiyer arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. MUSTAFA OKÇUL Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Anadolu İmam- Hatip Lisesi IĞDIR Bireyi var eden öz benliksel olguları etrafında yapılan çalışmalardır. Bu durum hem bireye hem de bireyin içinde yaşadığı topluma yansır. Haliyle birey ne yaptığına değil neyi nasıl yaptığına bakmalıdır ki kendini değerlendirebileceği somut imgelem düzleminde algılayabilsin ve daha iyiye gidilebilsin. Eği-tek ve Microsoft işbirliğiyle yapılan yenilikçi öğretmenler kursu, bu bağlamda çok anlamlıydı ve anlamlı da olmalıydı. Bu çalışma elbette ki olumlu olgular etrafında yeni anlamlar ve yeni bakış açıları demekti. Hem beklenti bu yöndeydi hem de idealize edilen buydu. Tüm bunlar etrafında genel bir değerlendirme yaptığımızda hayata bakışta, iletişim şeklinde, öz değerlendirmede ve farkındalıkta yepyeni adımlar, yeni umutlar ve taze bir kan ile aynı yolda yeni yöntem ve tekniklerle hem yolu genişletme imkanları sunarak ilerlememizi sağlayacaktır. Bu çalışmalar mükemmel miydi? Tabii ki hayır. En başta zaman unsuru çok yetersizdi. Hem çalışmalar çok yoğundu hem de 5 gün boyunca gece yarılarına kadar soluksuz çalışma, tüm arkadaşlarımızın performansını olumsuz etkiledi. Bundan sonraki çalışmalarda kesinlikle zaman unsuru yeniden değerlendirilmelidir. Ülkenin çok farklı yerlerinden çok farklı insanlarla paylaşmayı yeniden anımsamak, onları olduğu gibi kabul edebilmek, farklılıkların asıl zenginlik olduğunu ispatlarcasına bize ve anlayışımıza yeni ve güzel bilgiler, tecrübeler kazandırdı. Bu çalışmada emeği geçenlere teşekkür ederim. Celal TAŞDEMİR Sınıf Öğretmeni Mehmet Akif ERSOY İlköğretim Okulu MERKEZ/IĞDIR 21. YÜZYILDA EĞİTİM Yakındığımız bazı hususlar vardır: Mesafeler, imkânların kısıtlı olması, klasik yönetici tiplemeleri vb. Bunlar saymakla bitmeyecek gibi. Bunların hiçbiri öğrenme ve öğretme için engel değil, olamazda. Öğretici, rehberlikçi pozisyonunda olan biz öğretmenler alanlarımızla ilgili olan gelişmeleri takip etmeli ve bunları öğrenme yaşantılarımızda kullanabilmeliyiz. Yenilikçi öğretmenler mi? Bu kursa başvurma nedenlerimden en büyük unsur kursun ismi oldu kuşkusuz. İçerik hakkında doğrusu bilgim yoktu. Gittim, ön bilgi edindim ve bu süreci yaşadım. Beklentimden çok fazlasını edindim. Basit ama hayatımda ilk defa Microsoft Office Publisher kullandım. Öğrencileri anlamak için öğrenci olmak gerekir. Biz burada öğrenci olduk hem de akşam geç saatlere kadar çalışan öğrenciler. İlk ders bize söylenen; değişimin lideri, çözümün parçası olacağız. Bu sloganla anladım ki çok önemli bir kursa katılmışım. Sen seçilerek bu kursa katıldın, senin görev ve sorumlulukların var. Bunları düşünürken yapmış olduğumuz etkinliklerin sunumlarını da sunmaya başladık. Mikro öğretim, sunumlarımızın kayıt edilmesi, uygulama tekniği kullanıldı. Biz bu beş günlük gibi kısa zaman içerisinde üniversitede dahi uygulayamadığımız bazı önemli öğretim yöntem ve tekniklerini burada yaşayarak dolu bir süreç geçirdik. Sürekli Gelişme denince G. Bancroft’un şu söylemi aklımıza geliyor: “Yapılanı yeterli bulmamak insanın ileri gitmesindeki ilk adımdır.” Bizlerde yapılan bu tür hizmetiçi eğitim faaliyetlerini yeterli görmemeli çalışmaya, daha çok çalışmaya özen göstermeliyiz. Yapılan kurslar bizlere yol göstermeli, ufkumuzu açmamızı sağlamalı. Eğitim faaliyetlerinden de edindiğimiz tecrübeleri meslektaşlarımıza ve öğrencilerimize ne kadar fazla verirsek yapılan faaliyetler daha çok amacına ulaşmış olur. Şunu fark ettim: meslek hayatımda kendimi akıntıya kaptırmışım. Buradan ayrılınca kürek çekenlerden olacağıma inanıyorum. Ben burada Milli Eğitim Bakanlığına, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne, Microsoft’a ve süreçte bize yardımcı olan öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum… Nurten Zeliha Şahin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Nazmi Toker İlköğretim Okulu Isparta Erzurum'da hizmet içi eğitim merkezinde yenilikçi öğretmenler kursuna Isparta'dan katıldım. Bu kursun bitiminde birlikte kursa katılan arkadaşlar ile farklı gruplar oluşturarak Microsoft Office programları ile yeni ürünler oluşturmayı ve onu sunmayı öğrendik. Böylece hayal gücümüzü kullanarak oluşturduğumuz ürünler ile öğrenciler de kalıcı yaşantılar oluşturabilceğimizi gördük.Özellikle kursun ilk gününe Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Doç. Dr. Necati Cemaloğlu hocamızın katılması ve eğitimde farkına varmadığımız ve unuttuğumuz bir çok hususları hatırlatması bizler için essiz bir tecrübe oldu.Bu kursa yarım günde olsa vaktini ayırıp katılan hocamıza ve bu kursa bu şekilde farklılık getirerek hazırlayan Huseyin Kocasaraç hocamıza teşekkür ediyoruz. Mücahit ARMAĞAN Tarih Öğretmeni İMKB Anadolu Teknik ve Teknik Lisesi ISPARTA Ben, bugüne kadar 'lider olunmaz, doğulur' diyenlerdendim. Zira bu fikrim henüz değişmiş değil, ancak çözümün en önemli parçası olacağıma inancım tam. Mersinde bize verilen eğitim, ben ve benim gibi arkadaşlarım için herhalde değişimin başlangıcı oldu. Çünkü ben teknolojiyi bilmeyen değil; kullanmayan veya kullanma ihtiyacı hissetmeyen öğretmenler grubunda gördüm kendimi. Değişmek, hatta gelişmek gerektiğine inandım. Çözüme katkısı olmayanlar, problemim parçası olmaya devam ettikleri sürece ilerleyemeyeceklerdir. Problemlerin ortaya çıkmasına neden olan soru ve sorunların farkına vararak çözüm yollarını araştıranlar bu yola devam edecek ve emin adımlarla ilerleyeceklerdir. “daha başka”, “bundan başka neler olabilir”, “böyle olsaydı nasıl olurdu?” gibi sorulara cevap arayanlar için çözüm hiçte zor değildir. Çünkü başarının en önemli anahtarlarından birisi, hangi sorunun nerede ve nasıl sorulması gerektiğinin bilinmesidir. Çözüme yönelik sorulardır insanı başarıya götüren. Sorunu çözüme ulaştırmada yaşadıkları süreci (karşılaştıkları güçlükler, bulgular, öneriler, araştırma sonuçları, süreç içindeki hissettiği duygular vb.) ders için düzenledikleri günlük programlarına kaydederler. Bireysel çalışmalarda düşünceden fiiliyata kadar olan süreçte tuttukları günlükleri her ders saatinde sınıfla paylaşırlar. Öğrencilerin bu yaklaşımlara olan tepkilerini ölçer ve doğruyu bulmaya yardımcı olurlar. Öğrencilerin düşünceleri yapıcı olarak tartışılır. Bireysel ilerlemeleri ve çalışmaları desteklenir. İşte bu ve bunun gibi düşünceleri ifade ederken ve bu ifadeleri kayıt altına alırken kullanacağınız teknolojik ürünler, sizi öğrencileriniz karşısında daha etkili kılacaktır. Ayrıca motivasyon konusunda da sıkıntılarımız var ve zor motive oluyoruz. Bu konuda yıllar içinde anlayışımız çok değişti. Yazar Stephen Covey, bu değişimi şu şekilde ifade ediyor. –Eskiden birimimizde çalıştırdığımız insanları doyurmayı yeterli görürdük. Sonra insanların kalplerinin de olduğunu keşfettik. Onlara iyi davranmanın, kalplerini kazanmanın önemini anladık. Daha sonra, insanların bir de beyinlerinin olduğunun farkına vardık. Anladık ki, onların yaratıcı güçlerini harekete geçirebildiğimiz, katılımlarını sağlayabildiğimiz ölçüde hem onları daha fazla motive edebiliyoruz, hem de birikimlerinden fazlasıyla yararlanabiliyoruz. Şimdi ise, insanın bedenini bütünleyen bir de ruhunun olduğunu hissediyoruz... İnsanların ruhlarına girebilmek, onlara bir amaç vermeye ve onları her konuda doyurmaya bağlı. İnsanlar kendi kişisel çıkarlarının ötesine geçen bir amaca hizmet ettiklerini bildikleri sürece mutlu ve bahtiyar, heyecanla çalışıyorlar... İşte Stephen Covey'e göre başarıya giden yol; mide, kalp, beyin ve bunları tamamlayan ruh'tan geçiyor. Bu argümanları günümüz teknolojisi ile birleştirdiğiniz zaman, yeni neslin hislerine tercüman olmak daha da kolaylaşacaktır. Öğrencilerimiz; fikirde, bilgiye ulaşmada, sorumluluk yüklenmede düne göre çok daha duyarlı ve ileride, insanlar eskiye nazaran birbirlerine karşı daha donanımlılar. Bizim aldığımız kursun bence en önemli yanı da bu. Yani beraber çalışıp bir şeyler ortaya koymak ve birbirimizin birikimlerini paylaşabilmek... Ayrıca teknolojik gelişmeleri takip edip bunu madde ve ruh aleminde yoğurup yenilikçi duygu, düşünce ve ekipmanlarla sunabilmek...... Bu duygu ve düşünceler ışığında değişen dünyanın yenileşen yüzleri ile beraber Mersinde geçirdiğim 5 gün benim için unutulmazdı…… Bizlere bu imkanı tanıyan tüm birimlere ve çalışanlarına TEŞEKKÜRLER…….. Raşit KORKMAZ Matematik Öğretmeni Iyaş Selçuklu İlköğretim Okulu ISPARTA Kursa gelirken yine klasik bir kurs birileri anlatıp anlatıp gidecek veya sunum izleyip gideceğiz diye düşünmüştüm. Yenilikçi öğretmen de nasıl olacak acaba diye kafamda soru işaretleri vardı. Cevabı bulmam geç olmadı, taki 12 mayıs sabahı kurs başlayınca bu kursun sıradan bir kurs olmadığını anladım. İnternet denilen deryada boğulduğumu, internetin hep hazırcılığa alıştırdığını, yeni bir şeyler üretmeyi engellediğini fark ettim bu kurs ile. Ben bu zaman kadar bana bir konuda sunu veya yazı lazım olduğunda önce interneti tarar sonra yapılan çalışma üzerinde düzeltmelerle yeni bir şeyler oluştururdum.Ama bu kurs da hazırcılığa paydos olduğunu öğrendim.Çünkü ikinci gün kahramanlarla ilgili sunu hazırlarken,kendimi o kadar zor tuttum ki. İnternette bir sürü hazır sunu var, birini indireyim, onun üzerinde düzeltirim diye. Ama olmadı yenilikçi olmamız, yeni bir şeyler üretmemiz tamamen kendi çalışmamız olması gerekiyordu. Bu zaman kadar hazırcılığa alışmış olduğumu öğrenmiş oldum. Düşününce, kendini zorlayınca, YENİLİKÇİ olunca oluyormuş demek ki dedim kendi kendime. Power pointi biliyorum ne öğreneceğiz ki diye düşündüm. Hüseyin Hoca’mın bana kazandırdığı en önemli şey içimdeki üretici, yenilikçi ruhu uyandırması oldu. Üçüncü gün Pazarlama konusun da uzun uzun düşünmeler sonucu CİNBU ÇORBAMATİK fikri komik bi şekilde geldi aklımıza. Bunu hazırlarken de o kadar heyecan dolu bir yarış havasında geçti ki, arkadaşların notuyla birincilik alınca daha da bi gaza geldik, içimizdeki çocuk ruhu uyandı. Biraz daha zaman olsaydı hemen üretime başlayacaktık sanki. O kadar heyecan doluyduk. Dördüncü gün yeni bir heyecan, gazete hazırlamak. Zordu benim için köşe yazısı yazmak. Ama yine zorlayınca içimizdeki yenilikçi ruhu uyandırınca orijinal fikirler ortaya çıktı. Yenilikçi Öğretmen olma ruhuyla köşe yazısını zor da olsa yazmıştım. Kurs da okulda yapmamız gereken grup çalışması da kısa zamanda kaynaşmaya vesile oldu. Hatta öyle ki son gün ayrılmak zor geldi. Gecenin geç saatlerine kadar projeyi bitireceğiz diye heyecanla öğretmenlikte uğraşmadığımız kadar uğraştık bu kursta. Saygı değer Hüseyin Hocam’ a Microsoft yetkililerine, katılımlarından dolayı bize daha da bir heyecan, çalışma azmi katan Murat Bey’e, Arzu Hanım’a bize bu şansı verdiği için teşekkür ediyorum. Hüseyin Bey hepinizi Van’daki açılacak olan kursa bekliyorum kesinlikle demekle bizi baştan motive etti ama , “Yanınızda bir leptopunuz olsun “ deyince şimdiden kara kara düşünmeye başladım. Microsoft Proje Sorumlusu Yetkililerine bize bu kurs da verdiği hediyeler için teşekkür ettikten sonra Van’da yapılacak kurs da Laptop ve Office 2007 Cd’si Hediye etmelerini ümit ediyorum. Van’da görüşmek ümidiyle. Bu heyecan dolu duygular içerisinde kursun açılması ve yürütülmesinde emeği geçen herkese teşekkür etmeyi bir borç bilir ve tüm ilgili kişilere teşekkür ederim. Elif ÇALIŞKAN Görsel Sanatlar Öğretmeni Neyyir Turhan İlköğretim Okulu Esenler/İSTANBUL Yenilik Değişimle Başlar, Değişim Yenilikle Yenilik değişimle başlar, değişim yenilikle... Birbirinden ayrı düşünülmeyen bu kelimeler artık bizimde hayatımızda önemli bir ayraç. Bu eğitim farkındalığımızı bir adım daha ileriye götürdüğü gibi, insanın işine uğraşılarına da ayrı bir nefes katıyor. EĞİTEK ve Microsoft işbirliği ile hayata geçen bu proje, eğitim kaynaklarını kullanmada bizlere yeni alternatifler sunduğu gibi mesleğimize bakış açımızı da değiştirdi. Yenilikçi Öğretmenler, değişimin liderleri olarak, geleceğe yeniliğin anahtarını bilerek, onu oluşturan koşulların farkında olarak, daha bir sorumluluk sahibi artık. Gelişen teknoloji küçülen dünya, bilgi toplumunun değişimi her alanda kaçınılmaz kılması, tamda eğitimdeki karşılığını Yenilikçi Öğretmenlerle buluyor. Bu eğitim; bilgiyi bilmenin ötesinde teknolojik donanımlara, bilgiyi sunmada eğitimcilere ve öğrencilere bütün potansiyellerini kullanama imkânı veriyor. İnsanın içinde yeni yollar keşfettirdiği gibi; kafa yormanın, fikir üretmenin, ekip olmanın yaratıcılıkta bütünleşmesini sağlıyor. Yeniliği hayata geçirme ve geliştirmede biz öğretmenlerin en büyük destekçisi Microsoft başarıyı daha ileriye götürmekle kalmayıp, bireylere toplumlara ve uluslara teknolojiyi geliştirme ve uygulama yönünde öncülük etmiştir. Bu atılıma adım atan gönül koyan tüm arkadaşlara da cesaretlerinden dolayı ayrıca teşekkürler. Biliyoruz ki değişim zordur, zaman ister ama değişim bizdeki yenilikçi ruhla bundan sonra daha da uygulanabilir hale gelecek. ORHAN TEKİN FELSEFE ÖĞRETMENİ PROF.DR. MÜMTAZ TURHAN SOSYAL BİLİMLER LİSESİ İSTANBUL Geleneksellikten Kurtuluş Ünlü filozof Herakleitos “değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir.” der. Yaşadığımız dünya Herakleitos’un dediği gibi sürekli olarak değişmektedir. Bu değişim öyle hızlı olmaktadır ki çoğu değişime yetişemiyoruz. Bu değişimi hızlandıran en önemli olgu da hiç şüphesiz bilişim teknolojisinde ki değişimlerdir. Bilişim teknolojisinde ki bu değişimler toplumu, sosyal çevreyi ve bireyleri de kendisiyle beraber değiştirmektedir. Bu değişimden en büyük payı da hiç şüphesiz eğitim verdiğimiz öğrencilerimiz almaktadır. İyi ya da kötü hepimiz bilişim teknolojisinde ki bu değişimleri yakından takip edebiliyoruz. Ancak uzak kaldığımız olay örgüsü öğrencideki değişimi göremememiz ve bilişim teknolojisini eğitimde yeterince kullanamıyor olmamızdır. Dünya eski dünya değil, çevre eski çevre değil, eğitim vermiş olduğumuz öğrenciler eski öğrenci hiç değil. Bizler 80’li yılların kuşağı olduğumuz için bilişim teknolojisi ile tanışma fırsatını yakalayamadık. Oysa şuan eğitim vermiş olduğumuz öğrenciler bilişim dünyasının gençleri. Karşımızda çok farklı bir öğrenci profili duruyor. Bunların daha iyi bir eğitimde geçmelerinin yolu da bilişim alanında uzmanlaşmış öğretmenlerden geçmektedir. Bilişim teknolojisi alanında uzmanlaşmanın önemini mersin hizmet içi eğitim programı içerisin de katılmış olduğum yenilikçi öğretmenler kursunda fark ettim. Yazımın başlığını “geleneksellikten kurtuluş” olarak attığımda aklıma gelen; “gelenekçi bir anlayışla öğretimi gerçekleştirmeye çalışıp müfredat konularını bilişim teknolojisindeki gelişimi göz ardı ederek gerçekleştirmemiz” oldu. Çok şey öğrettiğimizi sandık ama aslında hiçbir şey öğretememişiz. Dünyanın değiştiğinin farkına varamamışız. Eğitim vermiş olduğumuz gençlerin çok farklı olduğunu görmezden gelmişiz. Bu kursun bana katmış olduğu en önemli şey; “değişime ve gelişime açık, bilişim teknolojisinin farkındalığında, öğrencilerine yenilikçi bir anlayış ile yön verebilen bir öğretmenin, öğretimi, daha etkin ve daha kısa bir sürede gerçekleştirebileceği” idi. Bu farkındalığımı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Hadi bakalım daha yeni başladık… Hülya GÜZEL İngilizce Öğretmeni Aksoy İlköğretim Okulu ESENLER/İSTANBUL Yenilikçi öğretmenler kursuna katılmadan önce aslında bunun da diğer kurslardan biri olduğunu ve bana pek fazla bir şey katmayacağını düşünmüştüm. Buraya ilk geldiğim günden itibaren bildiğimi zannettiğim ve bana yeter dediğim birçok şey öğrendim. Geldiğimde kötümserdim fakat Hüseyin hocamız bize kötümserliğin bir şeyi halletmeyeceğini şikayet ederek hiçbir şey elde edemeyeceğimizi anlattıktan ve birkaç örnek verdikten sonra düşüncelerim yavaş yavaş değişmeye başladı. Engel yoktu aslında engel bizdik. Bu kursun ikinci basamağında da bulunmak ve kendimi geliştirmek istiyorum. Mustafa KATI Biyoloji Öğretmeni Selimiye Anadolu Tarım Meslek Lisesi Üsküdar/İstanbul Biz öğretmenlerin eğitilmesi ve çağın gereklerine uygun, demokrasiyi yüreklerinde özümsemiş, insan haklarını benimseyen bireyleri ayrıca analiz, sentez ile dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeleri takip edebilen ve bu gelişmeleri sorgulayabilen bireyler yetiştirebilmemiz için bizlere kazandırılması amacıyla biz öğretmenlere günümüzdeki ve gelecekteki eğitim politikalarının geliştirip şekillenmesinde önemli bir değişim olan YENİLİKÇİ ÖĞRETMENLER KURSU geleceğimize yönelik önemli bir ayıraç oluşturmakta ve okullarımızdaki değişiminde beynini ve yüreğini oluşturacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Günümüzde teknolojinin baş döndürücü gelişmesiyle ve buna paralel olarak dünyanın küçülmesi, bilgi toplumunun her alanda değişimini kaçınılmaz kılması günümüz eğitim sistemimiz içerisinde tam anlamıyla Yenilikçi Öğretmenlerle karşılık bulmaktadır. Ülkemiz genelinde Yenilikçi Öğretmenlerin sayısı arttıkça bilgiyi paylaşmanın ve bu bilgiyi teknolojik donanımlarla özdeşleştirerek fikir üretmenin durağı olan yaratıcılıkta gerçekleştirmesi ile bütünleşmeyi sağlayan, aynı zamanda da yeniliği toplumdaki sağlayan ve yeniliklere öncülük eden biz öğretmenlere bu hizmeti sunan Microsoft yetkililerine ve Bakanlığımızın değerli mensuplarına, yine ayrıca bize bu Yenilikçi Öğretmeler Eğitimini veren değerli Hocamız Hüseyin KOCASARAÇ Bey ile Erol ŞAHİN Bey’e ve Rize –Çayeli Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü İdarecileri ile bizlere hizmet sunan diğer personellere de en kalbi duygularımızla en derin şükranlarımızı sunarız. Ünlü düşünür Konfüçyüs’un da söylediği gibi bir ülkenin kalkınmışlığı ne üretim bolluğu ile ne de nüfus kalabalığı ile ölçülemeyeceğini ancak yetiştirmiş olduğu nitelikli insan gücüyle ölçülebileceğini belirtmiştir ve bundan dolayı da ülkemizin nitelikli insan gücü potansiyelinin her geçen gün artmasında Yenilikçi Öğretmenler eğitim sistemimiz içerisinde bugünden itibaren önemli bir anahtar rolü oynadığımızın da her zaman farkında olacağımız kaçınılmaz bir gerçektir. Gülşah ÇELİK İngilizce Öğretmeni Gazi Mustafa paşa İlköğretim Okulu İstanbul Öğretmenlik mesleğinde 6. Yılım ve bugüne kadar yurt içinde ve dışında pek çok hizmet içi eğitime katıldım. 3 Yıl önce Avrupa’daki bazı ilköğretim okullarında kullanılan teknolojiyi gördüğümde hayrete düşmüştüm ve bizim eğitim gibi önemli bir işi onlara göre çok amatörce yaptığımızı düşünmüştüm. Aslında değişimin ve yeniliğin ne kadar önemli olduğunun, sorunları çözmenin her zaman bir yolunun var olduğunun bizler de farkındayız. Ancak bugüne kadar farkında olmadığımız şey ‘’DEĞİŞİMİN LİDERİ, ÇÖZÜMÜN PARÇASI’’ olmamız gerektiğiydi. Yani bizler değişiklikleri, yenilikleri hep başkaları yapsın, sorunları hep başka birileri çözsün diye beklerken aslında çok önemli bir misyonumuzu göz ardı etmişiz. Rize Çayeli’nde katıldığım Yenilikçi Öğretmenler Kursundan heyecanla, umutla ve büyük bir enerjiyle döndüm.Tabiki Bu enerjinin kaynağı sadece Rize’nin temiz havası ve muazzam doğası , enstitüdeki lezzetli yemekler değildi.Bu enerjini kaynağı farklı illerden gelen değişimin lideri olmaya gönüllü meslektaşlarım ve çok değerli kurs eğitmenleri ile çok verimli bir işbirliği bilgi alışverişi ve motivasyon sürecinden geçmiş olmamdı.Bu kursta bir serzeniş vardı ‘’Yenilikçi öğretmen olmak sadece kendini öyle hissetmekle olmuyor.Beklemeyi bırak harekete geç.Bulunduğun eğitim ortamında değişimi sen başlat.Lider ol.Etrafını etkile. Sorunların çözümüne ulaşmada her türlü teknolojiyi kullan ve bu sürece herkesi dahil et’’diyen bir serzeniş.Enerji doluyum çünkü bu kurstan sonra sadece kendimi yenilikçi hissetmiyor aynı zamanda yenilikçi bir öğretmen olmak için neler yapmam gerektiğini de çok iyi biliyorum. Yenilikçi öğretmenlerin sayısının bu kurslar vasıtasıyla her geçen gün artmasını ve eğitimde arzu edilen seviyeye ulaşmamızı diliyorum. Bu kursun hazırlanmasına katkıda bulunan ve bizlerin bu kurstan faydalanmasına olanak tanıyan herkese ve Microsoft a sonsuz teşekkürler… Halise Balcı İngilizce Öğretmeni Küçükçekmece/İstanbul Yenilikçi öğretmenler kursuna katıldığım için çok mutluyum. Çünkü insanın ufkunu genişleten ve yeni düşüncelere yelken açmasını sağlayan bu kursa yüzlerce aday arasından seçilmiş olduğum için çok memnunum ve kendimi çok şanslı hissediyorum. Katıldıktan sonra gerekliliğini ve önemini daha iyi kavradım. Bundan dolayı okuluma geri döndüğümde görüştüğüm arkadaşlara bu kursa katılmalarının çok gerekli olduğu yönünde telkinlerde bulundum. Bu kursun bilişim teknolojilerinin hayatımızdaki ve özellikle de bizler eğitimci olduğumuz için eğitimdeki yerini ve önemini tüm gerçekliğiyle gözümüzün önüne serdiğine inanıyorum. Ayrıca yeni dostlukların kurulmasına vesile olan bu kursun her arkadaşımızın hayatına yenilikler ve güzellikler katacağına eminim.Bu kursun düzenlenmesinde ve uygulanmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Sema Canlı Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Vali Muammer Güler Anadolu Öğretmen Lisesi Beylikdüzü/İstanbul TÜM BİLDİKLERİNİZ İTİNA İLE YENİLENİR Hayatta nelerimizi yenileyebiliriz? Evimizi, arabamızı, eşimizi ve hatta ismimizi dahi birkaç formaliteden sonra ebediyen değiştirebiliriz değil mi? Bir düşünün, kendimizi peki? Onu değiştirebilir miyiz, yenileyebilir miyiz? Bıktım yahu şu inatçılığımdan, yarından ötesi yok çok uyumlu biri olacağım arkadaş! Zaten hep bunu istemiştim. İnadımdan başıma gelmedik iş kalmadı.” diyebiliyor muyuz? “On yıldır aynı şeyleri anlatıp duruyorum arkadaşlara, öğrencilerime “Bildiklerim, Gittiğim Yerler, Gördüklerim, Düşündüklerim Arşivi”mi yenilemem gerek artık diyecek kadar cesur muyuz? Her şey değişirken, tabiat bile her yıl yenilenirken körü körüne heybede biriktirdiklerimizle yetinmenin anlamı var mı? Her gün aynı kıyafeti giyip okula, işe gitmek fikri ne kadar sıkıcı geliyor insana. Olur mu hiç diyoruz? İnsanlar bana baktıklarında hep aynı şeyi mi görecek? Evet, kendimizi, heybemizdekileri yenilemezsek öğrencilerimiz bize baktıklarında hep aynı şeyi görecekler ve belki de görüyorlar ve belki de okulda bu nedenle sıkılıyorlar, ne dersiniz? Size bunları neden mi anlatıyorum? Nobelli yazarımızın sözüne nazire olarak: Bir kursa katıldım hayatım değişti. Ne mi değişti? Ben yalnız olmadığımı öğrendim öncelikle. Benim gibi eksikleri, yanlışları fark eden, bunlardan rahatsızlık duyan ve değiştirmek isteyen; önce yenilenip, sonra yenilemek isteyen öğretmenlerimi gördüm. Kendimi çok daha güçlü hissediyorum. Sorunun hep farkındaydım, çözüme katkıda bulunmak istiyordum, eğitim sisteminde bir şeyler değişmeliydi. Ama nasıl? İşe kendimi değiştirmekle, yenilemekle başlamam gerektiğini ve nasıl yenileyeceğimi keşfettim. İstanbul’a döndüğümden beri gözlerim her baktığı yerde çözülebilir sorunlar görüyor artık. Herkese projelerimi anlatıyorum. Birçok arkadaşım daha şimdiden anlattıklarımla yenilikçi öğretmen oldular bile. Artık bana her şey çok daha kolay görünüyor! Başta Hüseyin hocam olmak üzere, emeği geçen diğer hocalarıma yürekten sevgiler, saygılar... Sema SAZCI Küçükçekmece IMKB Otel.ve Tur.Mes.Lis. KÜÇÜKÇEKMECE / İSTANBUL Merhaba, Ben Van'da düzenlenen 60 numaralı I.Yenilikçi Öğretmenler kursiyerlerinden Sema Sazcı. İstanbul/ Küçükçekmece İMKB Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Bu kurs bana ne mi kazandırdı? Ben yalnız olmadığımı öğrendim öncelikle. Benim gibi eksikleri, yanlışları fark eden, bunlardan rahatsızlık duyan ve değiştirmek isteyen; önece yenilenip, sonra yenilemek isteyen öğretmenlerimi gördüm. Sorunun hep farkındaydım, çözüme katkıda bulunmak istiyordum, eğitim sisteminde bir şeyler değişmeliydi. Ama nasıl? İşe kendimi yenilemekle başlamam gerektiğini ve nasıl yenileyeceğimi keşfettim. Şimdi bana her şey çok daha kolay ve çözülebilir görülüyor Başta Hüseyin hocam olmak üzere, emeği geçen diğer hocalarıma yürekten sevgiler, saygılar... N. Selma AKIN Sınıf Öğretmeni Sakarya İlköğretim Okulu İZMİR ÖĞRETMENLER YENİ NESİL BİZİM ESERİMİZ OLACAK Merhaba sevgili arkadaşlar, Hepimizin ortak şikayeti öğrencilerin öğrendiklerini unutması, uygulamaların yetersizliği ve derslerin sıkıcılığı. Peki ama kaçımız yöntemimizi değiştirmeyi düşündük. Kaldı ki bir Aktif Öğrenme formatörü ve Orta Öğretim Okul Gelişimi formatörü olarak hepimizin değişimi arzuladığını ancak adım atmakta zorlandığı gerçeğini biliyorum. Genellikle aldığımız eğitimlerde verilen bilgileri ya biliyor gözüküyoruz, ya da uygulamaktan korkuyoruz. Peki de arkadaşlar bizler ne zaman yenilikleri yakalayıp uygulayan olacağız? Niye bizim öğrencilerimiz de uygulayan olmasın? Değişimi kabul etmek gerçekten zor olsa da buna inanmak ve uygulamak gerek. Ben Rize-Çayeli’nde aldığım eğitimde değişime ayak uydurmak gerektiğine bir kez daha tanık oldum. Bizler eğitim alırken içimizdeki çocuğu açığa çıkararak öğrenmenin kalıplarını kırdık. Öğrenirken eğlendik. Eğlenirken araştırdık. Bir dersin 40 dakikasını, doğrudan anlatıp soru ve yanıtlarla doldurmak ( ve aşırı yorulmak ) yerine, öğrencilerimize bilgiye ulaşmaları için nasıl rehberlik edeceğimizi gördük. Böylece öğrencilerimiz de hazıra konmadan araştırmayı, sorgulamayı öğrenecek ve en önemlisi de içindeki yaratıcılığı geliştirecek. Öğrenmekten, araştırıp sunmaktan korkmayan bir nesil yetiştirmiş olacağız. Kendine güvenen, ne istediğini bilen ve en önemlisi kendileri ile yarışan ayakları yere sağlam basan bir nesil olacak. Kim istemez ki? Evet, ezbersiz bir eğitim ve çağın gereği teknolojiyi ihtiyaçları doğrultusunda kullanan ve en önemlisi öğrenmekten zevk alana bireyler. Öncelikle Rize-Çayeli’nde beş gün boyunca farklı projelerde yaratıcılığımızı geliştirme imkanı bulmak, sürece dahil olmak, sunuyu yapmak, farklı illerden gelen öğretmen arkadaşlarla yoğun bir paylaşım içine girmek ve en önemlisi bizlere rehberlik yapan Hüseyin Bey’i, Erol Bey’i ve Suat Bey’i tanımak, bu sürede başarılı olmak için birbirimizle yarışmak. İnanın arkadaşlar kurs ne zaman başladı, ne zaman bitti farkına bile varamadık. Sadece aldığımız bilgilerle sorumluğumuzun arttığını fark ettik. M.E.B. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Microsoft’un işbirliği ile gerçekleşen kursta öğrendiğim en önemli şeyin “nasıl” sorusuna yanıt aramak olduğunu söylemeliyim. Evet, yapamam yerine, “nasıl yaparım, ne yapmalıyım”. Öğrencilerimize bu bilinci kazandıracak aynayı tutarak çağdaş bireyler yetiştirmek sanırım hepimizi mutlu eder. Üstelik de yetişen bireyler taklit etmek yerine taklit edilen olursa… İşte o zaman YENİ NESİL BİZLERİN ESERİ OLUR. M.E.B. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Microsoft’a “Yenilikçi Öğretmenler” kursu açtıkları ve bu eğitime beni aldıkları için çok teşekkür ederim. Artık ben de DEĞİŞİMİN LİDERİ, ÇÖZÜMÜN BİR PARÇASI’yım. ÖZBEN ÖZDEMİR Beydağ Atatürk Yatılı İlköğretim Bölge Okulu BEYDAĞ/İZMİR Yenilikçi Öğretmenler Kursu daha önce bu kursa katılmış ve oldukça memnun kalmış bir arkadaşım tarafından tavsiye edildi. Yeniliklere açık bir öğretmen olarak kurs tarihlerini gerekli koşulları takip ettim. 2010 yılı başvurum kabul edildiğinde oldukça mutlu oldum. Kurs ile ilgili araştırmalar yaptım ancak siteyi incelememe rağmen nasıl bir eğitim olacak beklenen nedir fazla anlayamamıştım. Yenilikçi olmak güzel aslında iyi tarafından bakarsak böyle bir çaba içinde olunması çok güzel fakat kendimizi biraz daha fazla geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu kursun bana kazandırdığı en önemli bilgi OneNote programı oldu. Akademisyen desteği ve aktif katılımlarımız ile daha fazla bilgi öğrenip dönmeyi isterdim. Kurslar devam ettikçe kursun bu yönünün destekleneceğini umuyorum yenilikçi bir kurs olarak her yeni dönemde yeni bilgilerle zenginleşeceğine eminim. Kursun proje hazırlama becerileri ile ilgili fikir verici olması güzeldi. Uygulama yaparak bu basamakları tekrar etmiş olduk. Ayrıca bilgisayarda bazı programları kullanarak bilgi tazelemiş olduk. Kurs için emeği geçen meslektaşlarıma teşekkür ederim.Kursun devamını heyecanla bekliyorum. Ezgi Serpil BÜYÜKKASAP Sabri Kolçak İlköğretim Okulu BUCA/İZMİR HERKES GİDER TERSİNE BİZ GİTTİK MERSİNE Şöyle bir düşününce özellikle son haftamı hatırlıyorum. Ne kadar çok çalışmıştım tüm işleri yetiştirebilmek, sorunsuz bir biçimde Yenilikçi Öğretmenler kursuna katılmak için. Yenilikçi öğretmenler kursu benim için çok önemliydi. Tüm ülkenin pek çok yerinden pek çok kişi bu seminere katılmıştı. Benim göremediğim bu kursu görmüş, benim öğrenemediğim bilgileri öğrenmişlerdi. Kıskançlık başarı, bilgi ve emeğeyse eğer doğru kullanabilirsem benim yol haritamı oluşturabilir diye düşünürüm her zaman. İnanın bu kıskançlığımı ve sonucunda gelen azmimi seviyorum. O yüzden belki de Katılım onayımı gördüğümde çok sevindim. Büyük bir heyecanla geldim Mersin’e. Mersin; özellikle bize sundukları imkânlardan çok yetkili kişilerin candan ilgileri, o güzel gülümseyişleri ve bizi rahatlatıcı tavırlarıyla gerçekten bu kurs için iyi bir seçim olduğunu hepimize kanıtladı. Ama benim için çok önemli sorular vardı. Yenilikçi Öğretmenler Kursuna katılan diğer öğretmenlerin niteliklerini çok merak ediyordum. Umduğum gibi oldu gerçekten. Hepside gerçekten çok modern, girişken, mesleklerinde ilerleme çabası içinde olan, zaman ve emek konusunda vefakâr ancak hala falezden atlamak konusunda çekimserdiler. Daha doğrusu sihirli bir elin onlara dokunması ve yüreklendirmesine ihtiyaç duyuyormuşlar. Açıkça en çok merak ettiğim 2.ci konu ise bu kadar özenle seçilmiş bu grubu (gelmeden önce katılım listesi açıklanınca tek tek google’dan araştırdım (iyi niyetle)) eğitecek Yenilikçi Öğretmen koçlarıydı. Nasıl bir donanıma sahip olabilirler, bize ne sunabilirler diye… Takdir edersiniz ki öğretmene öğretmenlik en zor iştir. Ama biz bir konuda şanslıydık. Aynı yollardan geçmiş asıl önemlisi teknolojiyi iyi şekilde kullanabilen ne yapılması gerektiğini bize güzel bir şekilde gösterebilen bir ekiple çalıştık. Başlangıçta her projede ekip oluşturmak, verimli çalışmak açısından önümüzü tıkar diye düşündük. Bilirsiniz okullarımızda yapılan ekip çalışmalarında hep işler 1-2 kişinin üstünde kalır. Burada gerçek ekip çalışması yapabildik. Her seferinde ekiplerin değişmesi de önce hoşumuza gitmedi ancak beyin fırtınalarında çıkan fikirler bu düşüncemizi de değiştirdi. Çok hoş çalışmalar yaptık. Keyifli öğrenimler gerçekleştirdik. Bizim öğrencilerimize yaptırdığımız çalışmalara benzer çalışmalar yaptık. Ama bunun da aslında bir öğrenim, kazanım olduğunu anladık. Ya biz çok titiz çalıştık ya da gerçekten zaman yetersizdi. II. Kademe yenilikçi öğretmenler kursuna müdürlerimizle katılma fikri çok hoşumuza gitti. En azından yaptığımız çalışmalarda idare tarafından destekleneceğimizi bilmek daha hevesle ve ümitle geleceğe bakmamızı sağladı. Sonuçta zamanımız yetmese de çok güzel çalışmalar yaptık. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden güzel arkadaşlarla tanıştık. Sabırsızlıkla diğer kursları bekliyoruz. Kursta emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Özlem AKSU Rehberlik Öğretmeni Emlakbank Süleyman Demirel Lisesi Karşıyaka/İzmir Bu kursu seçmemin nedeni isminin çağrıştırdıkları değişim ve yeniliğin birarada olduğu farklı bir eğitim olabileceği kanısıydı.Çünkü kendi alanım ve yaptığım işler (Öğretmen eğitimi ve Orta Öğretim Geliştirme Formatorlüğüm) bu yöndeki eğitimlerin kişisel gelişimime katkı sağlayacak olmasıdır ki böyle de olmuştur. Programın içeriğine yönelik kaygılarım olmasına rağmen eğitimin ilk saatlerinden itibaren hocalarımızın programı tanıtmaları ve grup dinamiğine yönelik aktarımları sayesinde eğitimin amacına ulaşacağını ve benim zamanımı “iyi ki ayırmışım” dediğim bir sürece dönüşeceğini keşfettim. Eğitimin merkezinde olmak ,öğrenmeyi öğrenmeye yönelik çalışmalar yapmak, dahil olabilmek, keyifli bir yaratacılık süreci geçirmek, her gün farklı bir oturumla karşılaşmak beş günün önemli yanlarıydı.Eğitime katılan tüm arkadaşların paylaşımcı ve içten tutumları sayesinde de öğrenme ortamı daha sağlıklı bir hal alarak özendirici bir unsur olmuştur.Bizim sınıfımız çalışma saatleri anlamındaki disipliniyle, verimliliği yani ürünler çıkartmasıyla Erzurum’da bulunan diğer kurs alan öğretmenlere de örnek oluşturup merak uyandırmıştır. Proje hazırlama basamaklarını uygulamak, ilk kez duyduğum VCT hakkında fikir edinmek, ürün ortaya koymak ve öğrenmek… Aynı zamanda, Microsoft ve Türkiye platformu ile dış dünya açılımları hakkında farkındalık yaratılması da çalışmanın ne kadar kapsamlı ve uzantılı olduğu gerçeğini göstermiş oldu. Yenilikçi Öğretmen Kursu benim için yeni bir oluşum ve projeler anlamına gelmektedir.Eğitime alındığım için teşekkür ederim. Güler ERKOÇ İngilizce Öğretmeni Konak/İzmir Yenilenmek, zamana ayak uydurmak, öğrencilerime daha faydalı olabilmek istiyordum. Bunu da tek başıma yapamazdım. Bu nedenle hizmet içi eğitim başvurusu yapmak için siteye girdiğimde “Yenilikçi Öğretmenler” başlığı dikkatimi çekti. Çok iddialı bir isimdi. Başvurumun onaylanacağını hiç düşünmüyordum. Çünkü sayı sınırlı idi. Son ana kadarda inanamadım. Kursun içeriği hakkında hiçbir fikrim yoktu. Araştırmaya başladım. Daha önce bu kurslara katılmış olan bir öğretmen arkadaşımın anlattıkları karşısında heyecanlandım. Bir an evvel kursa gitmek istedim. Bizler bu güne kadar hep sorunlardan söz ettik, eleştirdik ama hiç çözüm yolu bulmamıştık. Bu beş günlük kursla çözümün parçası olabileceğimizi ve elbirliği ile geleceğimizi aydınlatabileceğimizi öğrendik. Amacımız öğrendiklerini sorgulayan, bilgiye nasıl ulaşacağını bilen ve öğrendiklerini unutmayan bireyler yetiştirmek. Yeni nesil biz öğretmenlerin eseri olacağını biliyoruz. Bu programla, ekip ruhunu, birlikte çalışma zevkini, teknolojiyi etkin olarak kullanarak eğitimi ve öğretimi keyifli hale getirmeyi ve de yenilenmeyi öğrendik. Herkese çok teşekkürler. Gülşen TURAL Tarih Öğretmeni Işılay Saygın Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Buca/İZMİR BİR KURSUN ARDINDAN… 12 yıllık öğretmenlik hayatımda mahalli ve merkezi olmak üzere çok sayıda kurs ve seminere katıldım. Hepsinde demeyeyim ama çoğuna çeşitli nedenlerle eğitimlerin amacına ulaşmadığını gördüm. Bu eleştirilerimi yetkililere de iletmedim değil. Fakat aldığım yanıt genellikle şu minvalde oldu: “Koşullar ne olursa olsun, verim almak isteyen kişi alır.” Elbette bu söze diyecek yok. Ancak koşulları daha iyi hale getirme imkânımız varken bunu söylemek açıkçası bana pek mantıklı gelmiyor. Dolayısıyla neredeyse 4 yıldır, MEB’in hizmet içi eğitim programına (bana katkı sağlamayacağını düşündüğüm için) bakmıyordum bile. Peki, ne oldu da Yenilikçi Öğretmenler Kursu’na başvurdum? Bu kursu nerden duydum? Yaratıcı öğretim yöntemleri ile ilgili bir araştırma yaparken, arama motorunda yenilikçi öğretmenler sitesine rastladım ve kursa katılanların görüşlerini okudum. Özellikle kursiyer sayısının 20 ile sınırlı olması bana çok cazip geldi. Hakkını vererek bir eğitim alacağımızı düşünmemi sağladı. MEB’in Hizmet içi Eğitim programını inceledim ve nerede bu kurs varsa hepsine başvurdum. Sonunda 22-26 Mart 2010 tarihinde Mersin’de gerçekleştirilecek kursa kabul edildim. İlk gün, eğitim görevlimiz Hüseyin Kocasaraç’ı tanıma fırsatı bulduk. Projeye olan inancını çok güzel bir şekilde ortaya koydu ve kursiyerlerin kendilerini tanıtmasını ve bu kursu niçin seçtiklerini açıklamasını istedi. Çoğumuza kursun adı cazip gelmişti. Bana neyin cazip geldiğini yukarıda açıkladım. Fakat kendi adıma şunu söyleyebilirim ki, yenilikçi öğretmenlerden benim anladığım, kursun vermeye çalıştığı ile –tam olarak- bağdaşmıyor. Microsoft işbirliği ile gerçekleşen kursta, bilgisayar teknolojileri ile ders içi/dışı çalışma yapmak yenilikçilik olarak görülüyor. Yani bir köy okulunda olduğunuzu düşünün, siz burada “tepegöz” bile kullanırsanız, yeni bir şey yapmış olursunuz. Oysa benim yenilikçi öğretmenden anladığım, öğrenci merkezli yöntem ve teknikleri kullanan, derslerde çoklu bakış açısını geliştiren, yaratıcılığın ön plana çıktığı etkinlikler uygulayan öğretmendir. Bu kurs, saydığım özellikleri sadece “bilgisayar temelli” olmak koşulu ile gerçekleştirmeyi hedefliyor. Web’de yer alan kurs programının yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bana göre, başvurusu kabul edilen kursiyerlere kursun amacının, programının ve nasıl uygulanacağının açıklandığı; power-point, publisher gibi programların gözden geçirilmesi (Başvuru koşulları arasında yer alan: “Bilgisayar kullanabilen” demek yetersiz kalmış diye düşünüyorum) ve mutlaka dizüstü bilgisayarlarla gelinmesi gerektiğinin vurgulandığı bir metin gönderilmelidir. Böylece kursa hazır bulunuşluk düzeyi açısından daha olumlu bir şekilde gelinmiş olunacaktır. Kurs sırasında power-point ve one-not programı 5 dakika tanıtıldı. Bu tanıtımlar ilk gün yapılsa ve tanıtıma publisher programı da eklenirse kursiyerlerin işi çok kolaylaşacaktır diye düşünüyorum. Kursta “kursiyer merkezli” proje çalışmaları yorucu olmasına rağmen çok zevkliydi. PPT sunum hazırlama ve özellikle publisher programı ile gazete çıkarma etkinliğini çok rahat bir şekilde öğrencilerimle uygulayabileceğimi düşünüyorum. Ancak “Pazarlama” etkinliği ile ilgili aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Ekiplerin rastgele belirlenmesini ve sürekli değişmesini çok olumlu buldum. Hem sunumları monotonluktan kurtardı hem de kursiyerler olarak birbirimizi “iş başında” tanıyarak daha iyi kaynaşmamızı sağladı. Sunumlarda dereceye girenlere küçük ödüller verilmesi de olaya ayrı bir renk kattı. Fakat bence eğitim görevlilerimiz de dereceye giren sunumları eleştirebilmeli. Bir değerlendirme raporu da onlar doldurmalı. Böylece bizim göremediğim bazı noktaları, “daha donanımlı gözler” bize gösterebilmiş olur. Bir başka önerim, özellikle Mersin, Van, Erzurum gibi kentlerde yapılması gereken kültür gezileri ile ilgili. Bence tüm grup, eğitim görevlileri de dahil olmak üzere kültür gezisine katılmalı, fakat bu gezi de projelendirilmeli. Örneğin gazete çalışmasının içeriği, yenilikçi bakış açısı ile gezdiğimiz yerler olabilir. Gezi sonrasında doldurulmak üzere (tıpkı öğrencilere dağıttığımız gibi) formlar dağıtılabilir ya da öğretmen arkadaşlara “Bu geziye götürdüğünüz öğrencilere nasıl bir form hazırlardınız?” sorusu çatısı altında form hazırlatılabilir. Kurs boyunca sorularımıza bıkmadan yanıt veren ve bizimle ilgilenen müthiş espritüel İlker Bey ve Yelda Hanım’a çok teşekkürler. Fakat özellikle Ertuğrul Bey’e normalüstü pozitif yaklaşımından ve gece-yarısı ya da sabahın körü demeden projelerimizle ilgilendiğinden ötürü çok teşekkür ediyorum. Şöyle bir şey düşünüyorum, bu arkadaşlar her projede değişmek koşulu ile sabit gruplarla ilgilenseler daha mı verimli olur acaba? Yani 1 kişi, her projede değişecek 3’er grubun danışmanı olsa nasıl olur? Son olarak, aynı kursiyerlerle ve idarecilerimizle Yenilikçi Öğretmenler Kursu’nun II. Kademesi’nin gerçekleştirilmesini tam bir reform olarak görüyorum. Bu nedenle bu kursun beyin takımını tebrik ediyorum. II. Kademe Kursu’nu dört gözle bekliyor ve e-posta kutuma II. kursun ayrıntılı programının gelmesini umuyorum. Başta Hüseyin Kocasaraç olmak üzere emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyor ve iyi çalışmalar diliyorum. SEDEF AKDAN Sınıf Öğretmeni Hacı Şakir Eczacıbaşı İlköğretim Okulu KONAK/İZMİR Yenilikçi Öğretmenler seminerinin Mersin’de yapılacağını duyunca, İzmir ‘de görev yapan Mersinli arkadaşımın tavsiyesi ile seminere başvuruda bulundum. Türkiye genelinde katılımın çok olması,İzmir’den de 20 kadar öğretmen arkadaşımın başvurduğunu duyduğumda kendime hiç şans tanımadım. Oysa ki İzmir’den katılanın tek ben olduğumu seminerin ilk günü öğrendim.Bu benim katıldığım ilk hizmet içi eğitim seminerimdi. Açıkçası seminerle ilgili gerekli araştırma yapmamış,tam olarak eğitimin amacını bilmemekteydim.Ama adından anladığım kadarıyla,bu seminer değişim ve yeniliğe açık,sürekli üreten,öğrendikleri ile yetinmeyip mesleklerinde ilerleme çabası içinde olan öğretmen arkadaşlara hitap ediyordu.Programın işleyişi ve içeriğine yönelik kaygım ve kafamda bir çok soru işareti varken,ilk gün büyük bir heyecanla konferans salonunda toplandık.Açılış töreni ve konuşması işin ciddiyetini daha da fark ettirdi bana.Ardından yetkili kişilerin konuşmaları, tavırları ve ilgileri beni biraz rahatlattı. İlk günde bize eğitim verecek olan Yenilikçi Öğretmen Formatörümüz ile tanışıp, seminerle ilgili gerekli sunuları izledikten sonra,üç farklı ekiple üç proje hazırlayacağımız söylendi. Eğitimde amaçlarımızı belirleyip, bu amaç doğrultusunda ulaşmak istediğimiz hedefleri belirledik.Bize verilen görevi, en iyi şekilde yerine getirip, bana neler kazandıracağını öğrenme heyecanı içindeydim. Eğitime katılan arkadaşlarımızın paylaşımcı, içten tutumları,sağlıklı ve zevkli bir çalışma ortamı hazırladığında o heyecanımda yavaş yavaş yatışıyordu. Görüyordum ki,günümüzde teknolojinin hızla gelişimine her alanda uyum sağladığımız gibi ,eğitimde de yaratıcılık ve fikir üretimiyle bu gelişimi birleştirerek önce okullarımızda ardından eğitim sisteminde verimliliği arttırmaya devam etmemiz gerektiğini anladım. Sonuç olarak,Mersin’de katıldığım bu semineri öğretmenlik yaşamımda “iyi ki de katılmışım” dediğim bir fırsat olarak değerlendiriyorum.Yeni ve genç arkadaşlar tanımaktan çok mutlu olduğumu da belirtmek istiyorum. Kendisini sorgulamayan hiçbir kişi veya sistemin sağlıklı gelişemeyeceğini, sorunun değil, çözümün parçası olmamız gerektiğinin, seminerin ana düşüncesi olarak bize verildiğini belirterek, bu düşünceyi meslek hayatımda uygulayabilme fırsatı ve eğitimi veren Hüseyin hocama , Erol hocama ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederek Van’da görüşmek üzere diyorum. Aslı BAKIR Sınıf Öğretmeni Karaelbistan Cumhuriyet İlköğretim Okulu KAHRAMANMARAŞ Yenilikçi öğretmen kursuna geldiğimde içeriğini tam tahmin edemiyordum. Ama içeriği düşündüğümden daha iyi,daha faydalı oldu benim için. İçerik olarak çok faydalı ve dolu dolu bir kurstu.Teknolojinin ne kadar önemli olduğu anlattı anımsattı bizlere.Zamana uymak başarılı olmak için teknolojinin olmazsa olmazlar arasında olduğunu bir kez daha anımsattı. Ayrıca farklı şehirden insanlar la iletişim kurmakta insana farklı bir bakış açısı ve zenginlik katıyor. Kursta yenilikçi öğretmen ile kendimi karşılaştırma imkanı buldum. Kendimin yenilikçi öğretmen olmak için uygun olduğumu ve şimdiye kadar neden bunu fark etmediğimi düşündüm. Aslında ben yenilikçi bir öğretmendim. Başarılar için adımlar attığımı ve adımlarımı hızlandırmam gerektiğini düşündüm. Adımlarımı hızlandırmada kursların etkili olduğunu gördüm umarım kurslar devam eder. Soner KÜLOĞLU Fen ve Teknoloji Öğretmeni Şekeroba Yunus Emre İlköğretim Okulu Türkoğlu/ KAHRAMANMARAŞ Merhabalar, Yenilikçi öğretmenler kursu kavramı, yeniliklere açık birisi olmam nedeniyle bana çok cool geldi. Neticede hiç düşünmeden tercihimi yaptım ve kursa katılmak kısmet oldu. Beş günlük kurs eğitimimiz sırasında çok değerli öğretim elemanı arkadaşlarımız ve koordinatör sayın Hüseyin Bey' den çok faydalı bilgiler öğrendik ve öğrenilen bilgiler ışığında yoğun bir tempo ile çok eğlenceli projeler hazırladık. Kurs sırasında yarışma nev'inden değerlendirmelerin yapılarak arkadaşların ödüllendirilmeri, kurs öğretmenlerimizin özverili çalışmaları ve de katılımcı arkadaşlarımın gayretlerinin boşa çıkmayacağını düşünüyorum ve bu düşünce bana ülkemizin geleceği hakkında çok umut veriyor. Artık eskisi gibi yeniliklere direnen, hazırcılığı şiar edinen bir toplum olmaktan kurtulabileceğimize dair kanaatler geliştirmeye başlıyorum. Bu konuda da bakanlığımızın ve de yazılımlar noktasında Microsoft firmasının etkin gayret ve yardımlarını takdir ediyorum. Kursun bitiminde bi hayli yol aldığımın farkındayım. Bir çok olaya bakış açımın değiştiğini düşünüyorum. Bu gibi faaliyetlere benim dışımdaki tüm arkadaşlarımın da katılamarının çok faydalı olacağına can-ı gönülden inanıyorum. İkinci kademe kursu inanın ki sabırsızlıkla bekliyorum. Belki çok yoruldum, uykusuz kaldım, evime hasret çektim ancak çok kıymetli bilgilerle yüklenip buradan ayrıldığımı biliyorum. Tekrar tekrar programda bizlere emek veren herkese çok teşekkür eder, saygılar sunarım. Serdar ACER Kahramanmaraş Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi MERKEZ/KAHRAMANMARAŞ Kursun amacı benim düşüncelerimle örtüşüyordu.Yöntemlerde farklı geldi.Mesela sıfırdan bir ürün elde etme projesi.Aynı zamanda birlikte çalışmak da çok güzeldi.lakin bilgisayarlardaki teknik sorunlar bizleri sıkıntıya soktu. Birlikten sadece kuvvet doğmadığını yeni fikirlerin de doğduğunu gördük.Ama zaman biraz daha geniş olsaydı keşke.Az zamanda çok işler istendi neticede bizler de bir şeyler yaptık,arkadaşlarla kaynaşmamız ve birlikte bir şeyler yapmamız çok güzeldi. Yeni çevre görmemiz bizlere yeni proje ilhamları fısıldadı. Bu kursun sonunda niçin yenilikçi kalmam gerektiği sorusu ben de cevabını buldu.Özgün projeler özgür ortamlarda ortaya çıkar. Herşeye rağmen güzel bir programdı.Daha güzel programlar temennisiyle. Ümüt Yusuf DEMİR Tarih Öğretmeni Türkoğlu Turgut Reis Çok Programlı Lisesi TÜRKOĞLU/K.MARAŞ 27 Nisan 1 Mayıs tarihleri arasında Erzurumda katıldığım Yenilikçi Öğretmenler Kursu benim için çok faydalı oldu. Öğretmenlerin günün yeniliklerini kullanması hatta eğitim teknolojisinde geri kalmaması için yarını görebilmesi gerekliliğini fark ettim.Ayrıca öğrencilere gelişigüzel verilen proje ödevlerinin onlara faydalı olmaktan çok bıkkınlık verebileceğini fark ettim. Kursa katkısı bulunan herkese teşekkür ederim. Özellikle Hüseyin Beyin bizlerle gösterdiği özel ilgiden dolayı kendisine ayrıca teşekkürler. NURCAN GÜVEN Cumayanı İlköğretim Okulu MERKEZ/KARABÜK 15-19 mart tarihleri arasında Van’da yapılan Yenilikçi Öğretmenler Kursu’nu düzenleyen Eğitim Teknolojileri Müdürlüğü’ne , Microsoft Firmasına , ve sizlere canı gönülden teşekkür ediyorum. Bu kursta , geleceğin nesillerini yetiştiren biz öğretmenlerin ufuklarını genişletip yeni bakış açıları sundunuz ,sorunun değil çözümün parçası olmamız gerektiğini birkez daha vurguladınız ve bizlerin hayal güçlerinin ne kadar geniş olduğunu gösterdiniz. Bu kurstan mesleki edinimlerim yanında, Türkiye’nin dört bir yanından gelmiş pırıl pırıl meslektaşlarımla tanışmanın sevinci ve gururu içerisinde ayrıldım. Sizlere her şey için teşekkürlerimi sunuyor, bundan sonraki çalışmalarınızda da başarılar ve kolaylıklar diliyorum.Rize de görüşmek üzere.SAYGILAR MUSTAFA TIRAŞ FELSEFE GRUBU ÖĞRETMENİ KARAMAN Kursu öylesine yazmıştım. Yani yenilikçi ismi biraz branşımdan dolayı ilgimi çekmişti ama çıkmaz diye düşünüyordum. Çıkarsa da hem gezerim hem de bir şeyler öğrenirim demiştim. . Birisi gerçekleşti. O da öğrenme oldu. Fazla gezemedim ama o kadar da kötü bir kurs değildi. Adı üstünde yenilikçi öğretmen kursu. Daha fazla yöntem teknik konuşma ikili ilişkiler gibi öğrenci öğretmen üzerinde gerçekleşeğini düşünüyordum. Ama daha çok bilgisayar proje üzerinde gerçekleşti. Genelde daha önce buralara gelmiş diğer arkadaşlar iyi bir tatil yaparsın dedi. Ama ilk gün akşam 12 de bilgisayar sınıfından çıkınca işin hiçte öyle olmadığını anladım. Şimdi bu 5 günün nasıl dolu dolu geçtiğini daha iyi anladım. Kurs süresince bilgisayar konusunda çok eksiğimin olduğunu da anladım. Bir de artık bir öğretmen olarak dizüstü bilgisayar almam gerektiğini anladım. Kurs öğretmenleri de çok yardımcı oldular. Kurs arkadaşları da gayet iyi kişilerdi. Herhangi bir tatsızlık olmadan kursumuzu bitirdik. Rize’deki kursa da büyük ihtimalle geleceğim. Gerçekten çok faydalı ve gerekli bir kurs süresi geçirdim. Geldiğimdeki düşüncelerim ile dönerken ki düşüncelerim arasında çok fark var. Bunu sağladığı Milli eğitim bakanlığına çok teşekkürler. Herhalde ilk kurs müracaatı olduğu için hemen çıktı. Yakup SAĞDAŞ Temizel-Ünlü Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi MERKEZ / KARAMAN Öncelikle bize göstermiş olduğunuz ilgi ve güleryüzden dolayı teşekkür ederim. Kurs benim tarafımdan bakıldığında oldukça yoğun koşuşturma süreci içerisinde geçti. Yeni birşey olarak öğrendiğim tek şey office one note programıdır. Diğer programları zaten biliyor kullanıyordum. Kurstan beklentilerim doğrultumda faydalandığımı söyleyemem.Yenilik ve ilerleme kavramının önemi zaten herkes tarafından bilinen bir durum .. benim hayalim şuydu; bu kursta yenilik kavramının öğretmen, öğrenci ve en genel ifadesiyle insanlar arasında nasıl en cazip hale getirilebileceğinin yol ve yöntemlerinin öğretilmesini ve paylaşılması beklerdim.Burada gördüğümüz ve birkaç konuyla pratiğini yaptığımız programlar benim için YENİ DEĞİLDİ...Kurs merkezinin idarecileri nazik kibar yardımsever işini bilen ve seven kişilerdi ancak kurs merkezindeki bilgisayar laboratuarlarındaki bilgisayarlarda ağ bağlantısının olmaması ve etkin bir virüs koruma programının olmaması büyük eksiklikti.kurs merkezinin şehir merkezinden uzak olması da kursun zevksiz geçmesine sebep oldu. Teşekkür eder saygılar sunarım Mutlu GÜNGÖR Sınıf Öğretmeni Esentepe İlköğretim Okulu Çakırbağ Köyü KARAMAN YENİLİKÇİ ÖĞRETMEN KURSU KAZANIMLARIM 12-16 Mayıs 2008 tarihleri arasında AKSARAY’ da düzenlenen Yenilikçi Öğretmen Kursu’na katılmış olmaktan dolayı çok mutlu olduğumu belirterek sözlerime başlamak isterim. Bu kursa kendi isteğim ile geldim ve mutlu bir şekilde tamamladım. Burada emeği olan herkese teşekkürlerimi sunarım. Zamanla her yerde olduğu gibi eğitim alanında da bir takım değişmeler olmakta ve bu durum çok tabii. Burada önemli olan eğitimcilerin bu yeniliğe kendilerini adapte edebilmeleri. İşte Yenilikçi Öğretmen Kursu’nun içeriği burada ortaya çıkıyor. Ben şahsen bu kurstan teknik olarak çok fazla bir şey elde etmediği belirmek isterim. Belki de 1. basamak olmasından dolayı yada INTEL kursu ile bağlantı kurduğum için . Burada ilk defa VCT hakkında fikir edindim ve içimizdeki cevherin var olduğunu gördüm . Ayrıca en önemlisi bilgi paylaşmanın değerini tekrar kavradım. Umarım bu kursun Van ayağı daha da verimli olur ve yeni birikimler kazandırır herkese. Böyle bir kurs hazırladıkları için Milli Eğitim Bakanlığı’na tüm yetkililerine teşekkürler. Böyle bir kursta olmaktan dolayı çok mutlu olduğu belirterek saygılarımı sunarım. HACI ÖZDEMİR SELÇUK MAŞLAK İLKÖĞRETİM OKULU KAYSERİ YENİLİKÇİ ÖĞRETMEN İçinde bulunduğumuz yüzyıl bilgi ve teknoloji çağı olarak nitelendirilmektedir.Hızla gelişin teknoloji elbetteki eğitim alanına da yansımakta ve beraberinde bir takım değişiklikler getirmektedir.İşte değişim ve yenileşme dalgalarının arttığı böyle bir ortamda öğretmenler de bu değişimlere ayak uydurmalı ve kendilerini sürekli olarak yenilemelidirler.Dolayısıyla öğretmen yenilikçi olmalıdır.Bu kimliğini kazanırken gerekli olan birikimin bir kısmını hizmet öncesinde,öğretmen yetiştiren kurumda,bir kısmını da hizmet içi dönemde mesleğini yaparken kazanır. Bir öğretmen olarak bu düşünce de olduğum için 15.03.2010 – 19.03.2010 tarihleri arasında VAN-MERKEZ Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü’nde gerçekleştirilen “Yenilikçi Öğretmenler I. Aşama” kursuna katıldım.Kurs süresi boyunca mesleğimi daha güzel icra edebilmem için birçok deneyim kazandım.Alanında uzman değerli öğretmenlerimizle tanıştık,güzel arkadaşlıklar kurduk.Ekip ruhunun verdiği o tetikleyici iştahla çok güzel çalışmalar ortaya koyduk.Çok faydalı olduğunu düşündüğüm bu beş günlük kurs süresi boyunca,çok güzel anıların yanında mesleğimin bundan sonraki kısmında bana yol gösterecek çeşitli birikimlere sahip oldum. Nitekim Başöğretmen M.Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” ifadesiyle biz öğretmenlere yüklemiş olduğu geleceği şekillendirme misyonunu ancak yukarıda bahsettiğim veya buna benzer kurslara katılarak ve kendimizi yenileyerek gerçekleştirebiliriz. Muasır medeniyetler seviyesine de ancak bu yolda etkin bir şekilde rol alan öğretmenler sayesinde ulaşabiliriz.Diğer bu yazıyı okuyan arkadaşlara şunu demeden geçemiyeceğim. Kursu tatil için DEĞİL değişiklik için yapmanızı istiyorum. Hüseyin Atilla TİRİTOĞLU Sosyal Bilgiler Öğretmeni 50. Yıl İlköğretim Okulu Tomarza/Kayseri YENİLİĞE DAİR Her zaman için yeniliklere, değişime açık bir insan olmamdan ve seminerin isminin isteklerimi karşılayacağını düşünerek bu seminere müracaat etmeye karar vermiştim. Başlangıçta seminerin yaratıcılığı, özgünlüğü bu kadar ön plana çıkarabileceği aklıma gelmemişti. Bu yaratıcılın ön planda olmasından dolayıdır ki seminerlerimiz çok daha neşeli ve eğlenceli geçti. Seminerlerde ortaya çıkan bu yaratılık ortamı benimde kendi derslerimde kendi öğrencilerimin özgünlüklerini ortaya çıkarmada daha azimli olmamı sağladı. Özellikle yurtdışında geçen yıllarda başlayan proje yarışmasında diğer ülkelerin projelerini gördükçe kendime olan güvenimin ve çok daha iyisini yapabileceğime dair inancımın artmasına sebep oldu. Microsoft firmasının Dünya da uygulanan böyle bir projeye Türkiye’yi de dâhil etmeleri ve bu projenin uygulanması için her türlü desteği sağlamaları ve Microsoft temsilcilerinin sırf bizim çalışmalarımızı görmek ve bizlerle tanışabilmek uzun yollar kat ederek bizleri ziyaret etmelerinin de projeye olan ilgimi arttırdı. Yenilikçi öğretmen kursu benim hayatımda yeni bir dönüm noktası olmuş ve hayatımda her zaman sevdiğim ama unutmaya başladığım “İmkânsız Biraz Zaman Alır“ sloganını tekrar hayatımın tam orta yerine oturtmuştur. Bu kursu düzenleyen ve katkıda bulunan ve benim bu kursa katılmamı sağlayan başta Hüseyin KOCASARAÇ olmak üzere bütün öğretim görevlisi arkadaşlara teşekkür ederim. EVŞEN SANCAR KİMYA ÖĞRETMENİ KIRKLARELİ ANADOLU TİCARET MESLEK LİSESİ KIRKLARELİ 24 Kasım 2008 itibariyle başladığımız kurs için başlangıçta hiçbir fikrimiz yoktu. Kolay mı, zor mu? Olacağı düşüncesi merak uyandırıyordu. İlk gün öğretmenler günü olması nedeniyle pastayla açılış yaptık. Sayın Arzu KÖSEREİSOĞLU ve Sayın Hüseyin KOCASARAÇ günümüzü kutluyordu. Şimdilik işler kolay ve eğlenceli gözüküyordu. 2. gün tempo yükseldi. Ders bir yandan ödev bir yandan ve projeler bir yandan, tekrar öğrencilik başlamıştı sanki… Amaç eğitimde yenilikçi adımlar atmaktı. Başlangıçta adımlar geri geri giderken geçen 5 yorucu günün sonunda adımlarımız tempo kazandı. Aldığımız eğitimle artık farklı bakmaya başlamıştık. Yenilikçilik farklı olmak, adımlarını koşa koşa atmakmış. Çamur, taş, çakıl su demeden adımlar hızlı ve hep ileri atılmalıymış. Çevremizdeki her şeyi eğitimin içine atmakmış Yeni yeni bakmaya başladığımı hissediyor, okuluma döndüğümde diğer arkadaşlarımı kıskandıracak anlatımları kafamda tasarlayıp duruyorum. Yenilikçilik insanın kendini yeniden tanıması, özeleştiri yapması, denenmemişleri denemesidir. Artık zaman “eskiden böyleydi” “bizim zamanımızda…” zamanı değil. Hayatın eğitimin içine girmesi ve cesaret etme zamanı… Haydi! yeniliklere açık yenilikleri yaşayan, uygulayan yenilikçiler olmaya... Aygül Kaypak İngilizce Öğretmeni Gebze/Kocaeli Hayata dair öğrendiğim şey her şeyin sürekli geliştiğidir. Gelişen bu hayatta her dem kendini yenileyen hayata tutunur. Hayatta insanın önüne bir yada iki defa fırsat çıkar bunu da ya değerlendirir ya da kaçırır. Ben Yalova’da katıldığım bu semineri öğretmenlik yaşamımda bir fırsat olarak değerlendirmekteyim. İki günü eşit olanın zararda olduğu bir anlayışa sahibim ve insanın sürekli kendisini geliştirerek birikimini arttırması gerektiğini düşünürüm. Uzun yıllar sonra kendimi öğrenci gibi hissettim. Unuttuğum bazı noktaları hatırladım. Öğrencilerimi seminerden döndükten sonra daha fazla anlamaya başladım. Artık onlara yenilikçi bir gözle bakıyorum. Tam Öğrenme konusundaki gayretlerimin arttığını, gerçekten uygun öğrenme ortamları sağlanırsa hepsinin bilgilerinde kalıcılığın sağlanabileceğini görüyorum. Mehtap KILIÇ Sınıf Öğretmeni Mimar Sinan İlköğretim Okulu İZMİT Yenilik Değişimdir Tüm insanlar hayatları boyunca çalışırlar, didinirler ve hayatlarını daha iyi bir hale getirmek için durmadan yeni yeni durumlar peşinde koşarlar. Yenilik ve değişim belki de yaşantımızdaki en önemli ve vazgeçilmez faktörlerden biridir. Gerçekten de insanoğlu değişimi olumlu derecede algılamayan ve değişimin kendileri üzerinde olumsuz etkileri olacağını düşünen bir yapıya sahiptir. Onun içindir ki değiştirmeye çalıştığınız kişilerle çoğu zaman olumsuz polemikler ve tartışmalar içerisine girebilirsiniz. 7-11 Nisan 2008 tarihinde Mersin Hizmet içi Eğitim Enstitüsünde aldığım eğitimde bir kere daha anladım ki; değişim insana yeniden doğma hissi veriyor. İnsanı hayata daha çok bağlıyor ve enerjisini arttırıyor. Öğrencilerimle meslek hayatımın 10. yılındayım. Tutkuyla bağlı olduğum bu meslekte öğrendiğim en büyük değer ulaşılamayacak öğrencinin olmadığıdır. Her insan özeldir, önemli olan bunu görebilmektir. Mersin’ de bunu bir kere daha anladım. Grupça çalışmanın büyüsünü, başarmanın tadını, yorulmanın, uğraşmanın heyecanını bir kez daha yaşadım. Öğrencilik yıllarıma döndüm. Aynı coşkuyla, aynı sevdayla.. Ve öğrendim ki aslında öğretmenlik öğrenciliğin devamı olan bir süreç…Tek fark bildiklerinizi bir kitleyle paylaşıyorsunuz… Döndükten sonra coşkumu, yaşadıklarımı, eğitim amacını okul arkadaşlarım ve idare ile paylaştım. Hepsinin gözlerinde aynı ışığı yakaladım. Anlattıklarımdan etkilenmişlerdi. Bu çok daha güzeldi. Projemiz üzerinde konuştuk. Öğrenciler ve öğretmenler adeta seferberlik ilan edip fikir tufanına tuttular bizleri. Bu durum aslında boşuna çalışmadığımızın ve isteyene gerçekten verebileceğimiz şeylerin olduğunu bir kez daha öğretti bizlere. Mersin de yaşananlar burada da devam ediyor. Aynı ruhla, aynı heyecanla.. Sadece kişiler ve mekân farklı. Değişim ve bunun getirdiği yenilikler insanlarda kesinlikle heyecan, farklılık ve mutluluk yaratıyor. Çok sevdiğim bir söz vardır:”Yerinde sayanlar en çok gürültü edenlerdir.”diye. Bunun gerçekten ne kadar doğru bir söz olduğunu okulumdaki proje sırasında gözlemledim. Öğrencilerimin müthiş bir şevk ve heyecanla proje ürettiklerini gördüğümde aslında ne kadar doğru bir yolda olduğumu anladım. Yenilik gerçekten değişimin ta kendisidir… Ayhan YÜCEL Tarih Öğretmeni Karatay Anadolu İmam Hatip Lisesi KONYA Yenilikçilere merhabalar “Yenilikçi Öğretmenler” kursuna başvururken birçok soru işareti vardı kafamda. Bu kursun içeriği ne idi. Acaba bir öğretmen nasıl yenilikçi olabilirdi. Yenilikçiliğin kriteri ne idi. Kursiyer seçiminin kriterleri ne olacaktı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu kurs için beni de seçtiğini öğrenince ilk önce çok sevindim. Ardından “nasıl yenilikçi olacağım” diye bir soru sordum kendime, “2009 Nevşehir Yenilikçi Öğretmenler” kursuna katıldığımda klasik anlatımda verilecek bir kurs olacağını sanmıştım. Yaşayacağımızı zannettiğim kurs ile Konya’ya geri geldiğimde anlatacağım kurs arasında, dağlar kadar fark olacağını aklımın ucundan bile asla geçirmemiştim. İlk değişim ve ilk soru işaretlerinin cevabı; Sayın Hüseyin Hoca’nın Pazartesi günü “Yenilikçi Öğretmen”i tanımlamasıyla başladı. Ve hepimiz yenilikçilikten bir şeyler aramaya başladık kendimizde. Hepimiz, bu tanımın bir yerlerine tutunmaya çalıştık. Ders ilerledikçe yenilikçi adayları olarak bir başka parladı gözlerimiz. Ama pusula olarak kılavuzumuz, ilerleyen “Yenilikçi Öğretmen” sunumunun devamındaki slaytlarda idi. Gerçi tüm katılımcılar ucundan kıyısından yenilikçilik yapmış ve çeşitli projeler içerisinde yer almıştık. Ama bu kurs tüm bunları adeta hem bilinç düzeyine çekiyor hem de sistemli hale getiriyordu. Yenilikçiliğin merkezde yer alan kriterin, teknoloji ve çağımızın nimetlerinden “Bilişim Teknolojileri”ne olan yatkınlığın esas olduğunun da ilk günün ilk dakikalarından itibaren hissettik. Yanı başımızda hep Microsoft vardı. Eğitim süreci belirginleştikçe bir şaşkınlık kapladı hepimizi. Kurslarda “eğitimciler anlatır kursiyerler dinler”di. Klasik kursların tersine dinlememiz sadece 2 ders saati sürdü. “Yenilikçi Öğretmen” kursunda, ekip halinde proje üretme ve başarıyla sunma esası vardı. Hepimiz, kursun ilk günü paylaşmakta bencillik gösterdiğimiz “Yenilikçi Öğretmen” tanımın hakkını verircesine çok hırslı ve çok içten başlamıştık ilk projelerimize. Heyecanımız proje için eşleşmelerde son noktaya varmıştı. Bu istekli ve kararlı çalışmalarımız kısa sürede hoş sunumlara dönüştü (Beni ve proje ortağım Fatma Hoca’yı arkadaşlarımız Kahraman-Lider sunumu birinciliğine layık gördü-teşekkürler). Her proje tamamlandıkça kararlılığımız, istekli halimiz hem bizleri şaşırtıyor hem de daha da motive ediyordu. Bu kursun II. basamağı olan “Kılavuz Yenilikçi Öğretmen” kursu için Sayın Hüseyin Hoca’nın başvuru alıp bizleri Van’da da eğitime alacağını söylemesi sevinçli bir şaşkınlığa boğdu hepimizi. Bizler Van’da olacak eğitimin sevincini okullarımıza da yaşattık. Hepimiz telefonlara sarılıp okuldaki idarecilerimize bu olayı adeta müjde olarak verdik. Kış günü bir başka güzel olan peri bacaları diyarında Ürgüp-Göreme turu ile yeni anılar kattık Nevşehir’deki hoş anılarımıza. Adeta, üniversite mezuniyetinden sonra bakıma alınmış ve farkındalık duygusu arttırılmış olarak Nevşehir’den ayrıldık. Okuluma gelir gelmez tüm kurs sürecini müdüründe hazır bulunduğu bir toplantıda 6 müdür yardımcısına ve bazı arkadaşlarımıza anlattım. “Yenilikçi Öğretmenler” logolu afişleri okulumuzdaki 3 bloğun girişine astım. Müdürle birlikte 3 müdür yardımcısının da Van’da yapılacak “Kılavuz Yenilikçi Öğretmen” eğitime gelmek istemeleri, okulumuzun yenilikçi okul olması adına beni çok sevindirmişti. Ramazan YILMAZ Sınıf Öğretmeni Akçeşme İlköğretim Okulu Karatay/KONYA İnsan;ruh ve bedenden oluşan iki olgu….Bu kelimeyi ilk idrak etmeye başladığım zamanlarda “nedir ,kimdir bu insan?” Sorusunu sordum kendi kendime….Sözlüklere bakmışım anlamını bulmak için….Bulmuşumdur da anlamını sözlüklerde…..Bu anlamlar nedense beni hiç mi hiç ikna etmemiştir….Çünkü o insan ki sırlarla dolu ve evrenin en karmaşık yapısına sahip ve halen daha gizemini korumaya devam eden ender varlık…Yine o insan ki pozitif düşünmekten korkan,dogmatik düşüncelerden arınamayan,yetiştiği kültürün kabuğunu kıramayan,çevresini ve kendi benini eleştirmekten çekinen ve her şeyden önce değişimden uzak duran ve direnen yine o insan değil mi?.... Yapılacak ve yapılması gereken her şeyin olup, bittiği yer değil midir o harika organ beyin….Onunla düşünür onunla yatar onunla kalkarız…Eğer yapacağımız iş ve işlemler anlam bulursa beynimizde bu işler faydalı olur yaşantımızda….. Yukarıda yazdığım bu süreç doğrultusunda bilinçli olarak yazdım “Yenilikçi Öğretmenler Kursunu”…..Çünkü “YENİ” kelimesi her zaman benim hayatıma bir ivme ve bir heyecan katmıştır.Alıp götürmüştür beni bu kelime özüme….Yine bu kelime taşımıştır beni yeni ufuklara ve yeni dünyalara… Nasıl mı? MEB İLSİS modülünden yazmış olduğum 23-27 Mart tarihleri arasında Rize-Çayeli’nde yapılacak olan “Yenilikçi Öğretmenler Kursuna” kabul edildiğim zamana kadar.Hemen tatlı bir telaş aynı zamanda da kendi memleketime gideceğim için ayrı bir sevinç belirdi kendi benimde…Yeni bir program yeni arkadaşlar ve yeni bir heyecan parolasıyla çıktım Konya’dan yola….. Yeşil ve mavinin birleştiği Türkiye’mizin şirin mi şirin Rize’sine geldiğimde heyecanım bir kat daha arttı.Hele hele Çayeli ilçesine geldiğimde bu heyecan daha da pekişiverdi…Her şeyden önemlisi ise Çayeli Hizmet İçi Enstitüsünün kapısından içeri girdiğimde heyecanım zirve yaptığını kalbimin daha hızlı attığını ve soluk alıp vermemin dengesizliğini yaşadım tüm benimde… Neydi beni bu kadar etkileyen ve tüm metabolizmamı alt üst eden şey…Lobide sessiz bir şekilde duran ve bana gel de otur demeye çalışan bordo renkli koltuk ve Çayeli yöresine özgü masanın kenarına duran “Keşan”ın o güzel renk cümbüşüne baka kalarak bordo renkli koltuğun davetine icabet etmişim bir anda….Başımı iki elimin arasına alarak dalmışım bir anda ülvi düşüncelere…Bir anda buldum buldum diye bağırmışım kendi dünyamda…Arşimet gibi…Evet beni bu kadar heyecanlandıran olgunun ne olduğunu bularak kalkmışım o güzel koltuktan…tabiî ki teşekkürlerimi sunarak…Beni oturmaya davet ettiği için ve beni düşünmeye sevk ettiği için teşekkürü bir borç bildim o güzel koltuğa…Ayağa kalkarak “YENİLİK” kelimesini sayıklayarak indim dershaneye…Yeni bir program yeni arkadaşlar yeni heyecanlar…. İlk ders ve ilk slogan “BİZLER DEĞİŞİM LİDERİ ÇÖZÜMÜN PARÇASIYIZ”….bu slogan çok hoşuma gitti ve hemen dalıverdim yine ülvi düşüncelerime….O derin düşüncelerimin doğrultusunda“Yenilikçi Öğretmenler Kursuna” katılmamım ne kadar isabetli olduğu sonucuna vardım….ve Allah’ıma şükrettim….. Bu kursun hazırlanmasında MEB,Microsoft ve Çayeli Hizmet İçi Eğim Enstitü’süne….Enstitü yöneticilerine ve çalışanlarına….Kursu veren Öğretim Görevlilerine…Kursa katılan her biri benim için ayrı bir güzelliğe sahip öğretmen arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum…. Hüseyin Bozkurt Resim Öğretmeni İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi Tavşanlı/Kütahya Öncelikle böyle Hizmetiçi Eğitim Kursu düzenleyen Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Kendimizi yenilemek gerektiğini, bir anlamda güncellemek gerektiğini biliyoruz. Önümüzdeki yıllarda teknolojiyle donatılmış bir sistemle eğitim ve öğretim verileceği düşünülürse, öğretmenin kendisini her gün güncellemesi gerekir. Bu kurs güncelleme düğmesine basmak gibi etkili olduğunu söyleyebilirim. Rekreasyonun ülkemiz için kaçınılmaz olduğunu, bu kurs yerinde sayan öğretmenlere bir ders niteliğindedir. Murat ÇORUH Matematik Öğretmeni Anadolu İmam Hatip Lisesi KÜTAHYA Yenilikçi öğretmenler kursuna katıldığım için çok mutluyum. Çünkü insanın ufkunu genişleten ve yeni düşüncelere yelken açmasını sağlayan bu kursa yüzlerce aday arasından seçilmiş olduğum için çok memnunum ve kendimi çok şanslı hissediyorum. Katıldıktan sonra gerekliliğini ve önemini daha iyi kavradım. Bundan dolayı okuluma geri döndüğümde görüştüğüm arkadaşlara bu kursa katılmalarının çok gerekli olduğu yönünde telkinlerde bulundum. Bu kursun bilişim teknolojilerinin hayatımızdaki ve özellikle de bizler eğitimci olduğumuz için eğitimdeki yerini ve önemini tüm gerçekliğiyle gözümüzün önüne serdiğine inanıyorum. Ayrıca yeni dostlukların kurulmasına vesile olan bu kursun her arkadaşımızın hayatına yenilikler ve güzellikler katacağına eminim.Bu kursun düzenlenmesinde ve uygulanmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Abdulkadir AKPOLAT Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Akçadağ/MALATYA Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Microsoft’un Çayeli’nde düzenlemiş oldukları Yenilikçi öğretmenler hizmet içi eğitimini tamamladık. Bu programa katıldığım için kendimi şanslı hissediyorum. Alanında profesyonel olan eğitimcilerimiz bu konuda bilgi sahibi olduğumuzu ancak bu bilgilerin yetersiz olduğunu bizlere çok güzel bir şekilde gösterdi. Bugünün çocuklarını yarınlara hazırlamak için eğitim ve öğretim yöntem ve tekniklerimizin tek başına yetersiz olduğunu anladım. Bilişim Teknolojilerinin bu öğrenme sürecine katkısının artırılması için çok verimli bir eğitim süreci geçirdik. Aldığımız eğitimin sonucunda öğrenci merkezli eğitim sürecini uyguladığımız ama gizli bir öğretmen merkezli eğitime devam ettiğimizi kavradım. Okuluma döndükten sonra almış olduğum eğitim sayesinde eksiklikleri daha iyi görmeye ve yenilikçi öğretmenin olmazsa olmaz özelliklerinden olan paylaşım ortamını diğer eğitimci arkadaşlarımla oluşturmaya başladım. Eğitimin ikinci aşamasından sonra okul müdürlerinin de katılımıyla okullarda gerçekten yenilikçi yaklaşımlarım artacağını söyleyebilirim.’’Değişimin Lideri, Çözümün Parçası’’ olmanız dileğiyle tüm eğitimcileri selamlıyorum. Mehmet TATLI Sosyal Bilgiler Öğretmeni Mesir İlköğretim Okulu MANİSA YENİLİK VE BEN Hayatım yeniliklerle dolu. Hayatın kendisi zaten ileride neler olacağını tahmin edemeyeceğin yeniliklerle dopdolu.Dünyanın yaşına göre kelebeğin ömrü kadar bir ömrümüz var.O zaman hayatımızı yeniliklerle doldurmazsak, statik bir yapıda durursak hayattan ne anlayabiliriz ya da ne katabiliriz. Benim hayatımda hep yenilikler olmuştur. Yeni olana bir hevesim var. Bir arabaya ihtiyacım varsa tasarruflu ve uygun fiyatlı olması yeter benim için .yoksa tutulur mu, tutulmaz mı, satılır mı, satılmaz mı diye düşünmem.Yeni modelini hemen alırım.Düşünsenize; bundan 5-6 yıl önce bilgisayar satıcımız bize laptop bilgisayar almayın demiyor muydu? Şimdi MEB kurslara laptopsuz gelmeyin diyor. Farkında olmasak da Türkiye’m de değişiyor. Yukarıda özetlemeye çalıştığım hususlara binaen Yenilikçi Öğretmenler kursuna yazıldım. Ben özünden yenilikçiyim arkadaşlar! Orada yeni bir şeyler öğrenip görev yaptığım yerdeki arkadaşlarıma ve öğrencilerime dönüp bir şeyler paylaşabilmek en güzel anılarım. Aksaray’da geçen beş gün oldukça hızlı idi.Yenilikçi olunduğu için midir, bilinmez. Kursta sürekli yeni bir şeyler öğrendik. Keşke diğer zamanlarda da bu kadar hızlı bir şeyler öğrenebilsek . O zaman neler yapılmaz ki. Ancak bunu söylerken diğer zamanlarda boş durduğumu zannetmeyin.Zaten özelinde heyecanlı olanlar bu kursta bir şeyler kazanmıştır bence. Program uzmanımız Hüseyin Bey’e kızıp duruyorduk ,Bizi boş durdurmuyor diye. Aslında ne kadar dolu zaman geçirmişiz.Farkında değildik ama buraya gelince anladık. Yalnız daha da yeni şeyler öğrenebilirdik.Office programlarından Word veya Paint de o kadar güzel kısayollar varmış ki onları öğrendik.Bize bu konuda daha fazla bilgi verilmesini bekliyorduk. Yeter ki öğretmenlere imkanlar hazırlansın. Öğretmenlerin çoğunluğu bunları öğrenmek ve uygulamak isteyecektir.Bence MEB son çalışmaları çok güzel …Ancak programlar ya da projeler yerine sürekli öğretmenlerine yatırım yapmalı.Örneğin hala sadece öğretmen ve öğrencilere yönelik hazırlanabilecek 200 dolarlık laptoplar bekleniyor. Bu kursta bize hediye edilenler için MEB ve Microsofta teşekkür ediyorum. Ancak ne yazık ki eve varınca hayal kırıklığına uğradım.Office 2007 kitabı ve cd yerine tanıtımını görünce şok oldum.Bir program dahilinde çalışan 20 öğretmene bile Office 2007 hediye edilemez miydi? Bu kadar mıydı değerimiz demekten kendimi alamadım. Bütün bunları serzeniş değil de ileride gerçekleşmesi gereken hayaller olarak algılayın. MEB son yıllarda yaptığı atılımları kimse görmezden gelemez. Okullarımız değişiyor. Teknoloji sınıfları yerine bütün sınıfların teknolojiyle donatılması an meselesi .Yeter ki idarecilerimiz istesin. İdarecilerin de heyecanlı ve dinamik olması ne kadar güzel… Her şey gelecekte mutlu ve huzurlu, kalkınmış bir Türkiye için. Erkan ERKAN Sınıf Öğretmeni Vali Kemal Nehrozoğlu ilköğretim Okulu Midyat/MARDİN “Her yenilik değişimdir” sözünden yola çıkarak başvurmuş olduğum kursun onaylanması ile başlayan süreç biraz sancılı geçti. Uzun bir yolculuğun ardından bir de 3 saatlik feribot seferi eklenince anladım ki zor,bi o kadar da yorucu geçecek günler beni bekliyor. Kısmen de olsa bu söylediklerim gerçekleşti.5 günlük yorucu bir çalışmanın sonunda ortaya koyduğumuz projeler yorgunluğumuzu unutturdu bize.Zira gece yarılarına kadar proje hazırlamak için uğraştık ve ertesi gün iki kişilik gruplar halinde bu projeleri en uygun yöntem ve tekniklerle sunmaya çalıştık.Sonra ertesi gün bir proje daha ve bir proje daha…. Bu kurs daha elbette çok şey kattı bana.Ama bana bu kursu ayrıca anlamlı kılan şey şudur ki yıllarca görmediğim öğretmenimle bu kursta karşılaşmam oldu.inanın bana bu tüm yorgunluğumu unutturdu bana. Sonuç olarak şunu söylemekte fayda var,kısa zamandan bir şeyler ortaya koymak tamamen bireyin azmine, isteğine kalmış birşey. Biz bunu istedik, azmettik ve sanırım başardık…. Çünkü biz değişimin lideri, çözümün parçasıyız…. Emine KOÇYİĞİT İnkılap İlköğretim Okulu KIZILTEPE / MARDİN VAN VE YENİLİKÇİ ÖĞRETMENLER KURSU Van, en çok görmek istediğim şehirlerden biriydi. Yenilikçi öğretmenler kursu da benim için bir bahane oldu. Açıkçası ilk geldiğimde olumsuz düşüncelerim oldu. Beklentilerim tam tersi bir yerdeydim. Hizmetçi değil de hizmet dışı diye bir isim koydum Van Hizmetçi Eğitim Enstitüsü için. Düşüncelerin değişmesi için bazı şeyleri yaşamak gerek. Kursun ilk dersinden sonra düşüncelerim değişmeye başladı. Ben yenilikçi bir öğretmen olmalıydım. Yenilikçi öğretmenler kursu, birçok konuda beni geliştirdi. Özellikle de, teknolojik açıdan katkısı tartışılamaz. Bundan sonra derslerimde teknolojiyi daha iyi kullanabileceğim. Tabiki arkadaşlık ortamı çok güzeldi .Bir çok yenilikçi, değerli arkadaşım oldu. Bize emeği geçen herkese teşekkür ederim… TUBA YAŞA SINIF ÖĞRETMENİ NACARLI İLKÖĞRETİM OKULU AKDENİZ/MERSİN En başta geldiğimiz tempoyla şimdiki tempomuzun değişimiyle başladı her şey… Arkadaşlarla vızır vızır arı gibi çalıştık.Boşa harcayacak zaman bırakılmamıştı nedeni belliydi bizler taşı yerinden oynatacak ,değişimin lideri yenilikçi öğretmenlerdik. Okullarda arkadaşlarımızı ve öğrencilerimizi değişim için harekete geçirecek düğmeye basacaktık. Yeniliği anlamak, geliştirmek ve yönetebilmek için gelinen bu seminerler sayesinde öğretmenler, adımlarını hızlı ve hep ileri atmayı geriye dönüp bahaneler bulmadan “eskiden böyleydi” “bizim zamanımızda…”gibi cümlelerle sürdürmemeyi ve farklı farklı bakabilmeyi öğrenmişlerdir. Bu seminerlerden sonra teknolojik araçlarla öğrencilerimi daha kolay ve daha hızlı tanıştırabilmeyi ve kaynaştırmayı amaçlıyorum. Kendimize güvenle başladığımız bu yolda teknolojiyide yanımıza alarak değişimin öncüsü ve çözümün parçasıyız…… İBRAHİM OGUZ TARİH ÖĞRETMENİ NEVİN KODALLI ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSESİ MERSİN Yenilikçi Öğretmenlik Şüphesiz, eğitim insan hayatının en önemli olgularından birisidir.Doğumdan ölüme kadar devam eden bu süreç, hem insan hayatını şekillendir, hem tecrübe ve bilginin aktarımı yoluyla insanlığın bilgi birikiminden yararlanmasını sağlar.Çağımızın teknoloji ve aynı zamanda bir bilgi çağı olduğu düşünülürse, bilgi aktarma konusunda işlerin ne kadar kolaylaştığı anlaşılabilir. Bilgi aktarma ve aktarılan bilginin kullanılması ise birey ve toplum hayatında yeniliklere yol açar. Bireyin yenilikçi olması özellikle bir öğretmenin “yenilikçi öğretmen” sıfatı taşıyarak bu görevi yerine getirmesi, yaptığı iş sayesinde öğrencilerin ve dolayısıyla da toplumun yenilenmesi sonucunu doğuracaktır. Bu nedenlerle Mersin eğitimi ile aldığımız “yenilikçi öğretmen” sıfatının bize aslında bir sıfattan daha fazla artılar kattığını ve toplum önünde daha fazla sorumlu hale getirdiğini düşünüyorum. Mersin’de aldığımız eğitim, verdiğimiz eğitimde teknolojinin aslında ne kadar az kullanıldığını, teknoloji kullanılarak eğitimin çok daha kaliteli ve kalıcı izler bırakabileceğini anlamamıza yardımcı oldu. Teknolojik yardımla insan düşüncesinin neler meydana getirebileceğini öğretmiş oldu.Mersin’de aldığım eğitim ile öğretmenlik ve öğretme düşüncemde önemli değişiklik ve yenilikler meydana geldiğini düşünüyorum. Bundan sonra derslerin teknolojik malzeme yardımıyla daha kolay anlaşıldığını görmem, öğretmenlik tekniğimin de buna göre şekillenmesine ve arkadaşlarımı da bu konuda teşvik etmeye beni şüphesiz yönlendirecektir. ELVAN ALEV YANCAR İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ MİTHAT PAŞA İLKÖĞRETİM OKULU MERSİN Yeni ve Yenilikçi Üniversitede öğrenciliğimiz boyunca iletişimle ilgili dersler aldık ve öğrenme sürecinde iletişim üzerine çeşitli tartışmalar yaptık.Edindiğim bilgilere göre “iletişim, karşılıklı iki kaynak arasında bilgi alışverişidir. ”Bundan yola çıkarak öğrencilerim arasında her zaman iyi bir bilgi alışverişi sağlamaya çalıştım.Ancak 7 yıl gibi kısa ama çok çeşitli yaş gruplarıyla verimli çalışmalar içeren öğretmenlik hayatımda şunu anladım; artık sadece bilgiyi vermek karşılığında da bu bilginin anlaşılıp anlaşılmadığını dönütlerle kontrol etmek yeterli değil,hatta doğru değil. Malum,çağımız teknoloji çağı ve biz bundan kaçamayız.Bilgisayar ve internet hayatımıza girdi gireli bilgiye ulaşım yolları, şekli, bilginin kullanımı ve aktarımı değişti. Hiçbir yeniliğe ve değişime duyarsız olmadığı gibi buna da duyarsız kalmayan Milli Eğitim Bakanlığı, Microsoft işbirliği ile öğrenciler için projelerle “yaratıcı ve üretici“ eğitim-öğretim olanağı sağlayan “Yenilikçi Öğretmenler Programını” geliştirdi. Bu program teknolojinin de desteğini alarak öğretmeni, yol gösterici olarak öğrenci ile birlikte öğrenen bir birey; öğrenciyi de yaratıcılığı ve teknolojinin yardımı ile üreten bir öğrenici haline getirmeyi hedefliyor. YÖP(Yenilikçi Öğretmen Programı) öncelikle gönüllü öğretmenlerle yola çıktı; daha sonrada sistematik olarak Yenilikçi Öğretmen kurslarıyla, programı hayata geçirmeye başladı.Nisan ayının ilk haftasında, Mersin’de II.si gerçekleştirilen Yenilikçi Öğretmen kursu, iki yılda yetiştirilen yaklaşık 100 yenilikçi öğretmene yenilerini eklemek amacıyla düzenlendi. Tadı damağınızda kalacak kadar kısa, ama az zamana çok şey sığdıracak kadar verimli olan bu kursta, kursiyerlerden biri de bendim. Farklı illerden gelen kursiyer arkadaşlarım, kılavuz yenilikçi öğretmenlerim, program geliştirme uzmanımız Sayın Hüseyin Kocasaraç ve program yöneticimiz Sayın Arzu Kösereisoğlu ile beraber bilgisayarın derslerimizde aktif olarak nasıl kullanılacağını ve öğrencilerimize nasıl yaşayarak öğrenme ortamı yaratacağımızı tartıştık. Kurs süresince hazırladığımız 3 farklı proje ve kendi özgün projemiz üzerine çalışırken farklı illerden gelen arkadaşlarımızla fikir paylaşımının, iletişimin, aynı şeye farklı açılardan bakmanın keyfini yaşadık.Bu süreçte gerekli ortamın sağlanmasında Mersin Eğitim Enstitüsünün ve çalışanlarının, programın tanıtımını gerçekleştiren Sayın Hüseyin Kocasaraç’ın ve kılavuz yenilikçi öğretmenlerimizin büyük desteğini gördük. Okullarımıza dönme zamanımız geldiğinde kendimi tüm kalıplardan kurtulmuş, yenilenmiş hissediyordum.Artık ben de yenilikler yolunun yeni bir yolcusuydum.Bundan sonra kendimi teknolojinin ve yaratıcılığın uçsuz bucaksız kollarına bırakıyorum. Programın mimarı Dr. Hayal Köksal hocamın hayallerinden yola çıktık; bundan sonrada yenilikçi öğretmenler olarak tüm gücümüzle onun hayallerini gerçekleştirme yolunda yenilenmeye devam edeceğiz. Teşekkürler Hayal Hocam, Teşekkürler Hüseyin Hocam ve Kılavuz Yenilikçi Öğretmenlerim, Teşekkürler Microsoft. AZİZ YILDIZ TÜRKÇE ÖĞRETMENİ PINAR İLKÖĞRETİM OKULU KÖYCEĞİZ/MUĞLA BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN YENİLİKÇİ ÖĞRETMENLER Yenilik sözlük anlamı olarak, yeni olma durumu veya yeni olan bir şeyin özelliği,eskimiş, zararlı veya yetersiz sayılan şeyleri yeni, yararlı ve yeterli olanlarıyla değiştirme, değişen koşullara uyarlanmak üzere toplum yaşamında oluşan yeni bir öğe ya da o zamana değin yürürlükte olan uygulayımlardan değişik bir uygulayım demektir. Yenilikçi öğretmenler ilk defa ABD’de ortaya çıkmıştır. Daha sonra Microsoft işbirliği ile tüm dünya ülkelerine yayılmıştır. İngilizce adı innovative teachers’tır. ‘İnovasyon’, kavram olarak, hem bir süreci (yenilemeyi / yenilenmeyi) hem de bir sonucu ('yenilik'i) anlatır. AB ve OECD literatürüne göre, yenilik, süreç olarak, “bir fikri pazarlanabilir bir ürün ya da hizmete, yeni ya da geliştirilmiş bir imalât ya da dağıtım yöntemine, ya da yeni bir toplumsal hizmet yöntemine dönüştürmeyi” ifade eder. Aynı sözcük, bu dönüştürme süreci sonunda ortaya konan, “pazarlanabilir, yeni ya da geliştirilmiş ürün, yöntem ya da hizmeti” de anlatır (European Commission, 1995). "İnovasyon bireysel ve toplumsal ihtiyaçların (sağlık, dinlenme, çalışma, ulaşım v.b.) daha iyi bir düzeyde karşılanmasını sağlar. İnovasyon girişimcilik ruhu için de esastır: Her yeni girişim ne de olsa belli bir yenilik getirmeye yönelik bir süreç sonunda doğar. Dahası, bütün girişimlerin rekabet güçlerini sürdürebilmek için sürekli yenilenmeye gereksinimleri vardır. Bu söylenenler ülkeler için de doğrudur. Ekonomik büyümelerini, rekabet güçlerini ve istihdam olanaklarını sürdürebilmek için ülkeler de yeni fikirleri, süratle teknik ve ticarî başarıya dönüştürmek zorundadırlar." Yenilikçi öğretmenler kursuna katılacağımı öğrendiğim zaman kursun içeriği hakkında bu kadar yeterli bilgiye sahip değildim neyle karşılaşacağımı bilmiyordum. Kursun ilk günü çok hızlı geçti hemen çalışmaya başladık her arkadaşım bal yapan arılar gibi vızır vızır çalışıyordu.Boşa harcayacak vaktimiz yoktu çünkü bizler değişimin yeniliğin liderleriydik ve sorunlara bir an önce çözüm bulmamız gerekiyordu. Takım ruhu ile çalışmalarımızı yapıyorduk, TRT’nin çekim yapacak olması bizi daha da heyecanlandırıyordu. Çünkü bizler Türkiye’de bu işin öncüleriydik ve bazı şeyleri harekete geçirmemiz gerekiyordu. Okullarımızda arkadaşlarımızı harekete geçirip değişim için yenilik için düğmeye basmamız gerekiyordu. Çağımızın bilgi çağı olması nedeniyle bilgide sürekli değişmektedir. Değişen çağa ayak uydurmak ve ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak için öğrencilerimizi bilgiyi nasıl bulup işleyeceklerini öğretmemiz gerekiyordu. Tabi öncelikle bu işi bizim en iyi şekilde öğrenmemiz gerekmekteydi. Kurstaki öğretmenlerimiz de bu işi çok iyi bilen kişilerdi. Kurs çok hızlı geçti. Kursta bulunan birbirinden değerli yirmi iki öğretmen arkadaşım sayesinde bir haftanın nasıl geçtiğini anlamadık. Kurs bitiminde öğrencilerimize teknolojiyi,bilgisayarı,wordu,exceli,powerpointi nasıl kullanacaklarını,değerlerimizi ve kültürümüzü de göz önünde bulundurarak en iyi şekilde öğreteceğimize inanmaya başladım. Kurs bitti artık asıl görev şimdi çevremizi harekete geçirip yeniliğin öncüsü olmalıyız. Ülkemizin hak ettiği değeri geri alması için biz öğretmenlere çok büyük görevler düşmektedir. Yetiştireceğimiz yeni nesiller sayesinde atalarımızın ulaştığı o görkemli günlere tekrar dönebiliriz. Sadece kendimize güvenmemiz yeterli olacaktır. Avrupa’ya karşı olan kompleksimizden bir an önce kurtulmalıyız. Anadolu’da uyuyan devi uyandırma zamanı geldi yenilikçi öğretmen arkadaşlar. Soru soran,araştıran bilgiye nasıl ulaşabileceğine bilen yeni nesiller yetiştirmemiz gerekmektedir. Bu nedenle bizlere çok iş düşmektedir,harekete geçme zamanı geldi. Değişimin lideri olmalıyız ve sorunları çözmeliyiz. Sözlerimi ünlü ekonomist Christopher Freeman şu sözüyle bitirmek istiyorum“yenilik yapmayan ölür”. Gülüzar ERGİN Sınıf Öğretmeni Acıgöl/Nevşehir Merhabalar yenilikçi olduğuna inanan öğretmenler… Yenilikçi öğretmenler programı seminerinin Nevşehir’de olduğunu öğrenince hemen başvurdum. Yenilikçi kelimesini görünce bu programa katılamam gerektiğine inandım. Çünkü ben yerinde sayıp duran, değişimlere açık olmayan bir öğretmen olarak kalmak istemiyordum. Bilgi teknolojisi o kadar hızlı ilerliyor ki; takip edebilmek hatta ona yetişebilmek çok zor. Ama insanın istediği zaman, inandığı zaman üstesinden gelemeyeceği şey yoktur. Zaten insanoğlu bu yeteneği sayesinde değişimlerin ve gelişimlerin öncülüğünü yapmışlardır. Değişen yaşam şartları da insanları değişime ayak uydurmaya zorunlu kılmıştır. Öğretmenlerinde değişimleri takip etmeleri ve ayak uydurmaları gerekmektedir. Yenilikçi öğretmen programına katılmak bu yolda atılan önemli bir adımdır bence….. Ben ve benim gibi bu programa katılan yenilikçi öğretmenlerin şanslı olduğuna inanıyorum. Yeni bilgiler edinmek, yeni dostluklar kurmak için vazgeçilmez bir fırsattır. Tüm öğretmen arkadaşlarıma, bu programa dahil olmalarını tavsiye ediyorum. Bu arada Nevşehir Yenilikçi Öğretmenler Programına katılan tüm arkadaşlarımı ve hocalarımı ağırlamaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Sizlerle paylaşımda bulunmak çok güzeldi……. Hasan Hatiboğlu Sınıf öğretmeni Bozköy ilköğretim okulu Çiftlik/Niğde Daha önce bu kadar candan, anlayışlı bir ekiple çalışmamıştım. Böylesine sıcak bir ortam sağladığınız için teşekkürler. Hizmet içi eğitim enstitüsüne ulaşmamız konusunda bazı sıkıntılar yaşadık (servis ve uzaklığı gibi), ama ulaşmamızın ardından her şey oldukça güzeldi. Gerek dersler, gerekse ders sonrasındaki zamanların geçirilmesi olsun oldukça hoştu. Her ne kadar eğitim süresince görmüş olduğumuz şeyler tanıdıkta olsa tekrar bize hatırlatılması, uygulanması ve sunulması açısından oldukça verimli geçtiğini düşünüyorum. Bu tarz çalışmaların artırılarak tekrarlanması dileğiyle. SELAHATTİN ÖZBUCAK BİYOLOJİ ÖĞRETMENİ ORDU BAŞÖĞRETMEN ANADOLU LİSESİ Dünden Sonra, Yarından Önce İlsis de hizmet içi eğitim sayfamda yaptığım gezinti sırasında 176 nolu Yenilikçi Öğretmen eğitimi kursuna resen alındığımı ilk gördüğümde oldukça şaşırmıştım. Çünkü bugüne kadar başvuru yaptığım merkezi hizmet içi eğitimlerin hiçbirine kabul edilmemişken başvuru yapmadığım bir kursa resen alınmıştım.Bu durum beni çok mutlu etmişti.Hele kursun adını okuduğumda mutluluğum daha da artmıştı.Ancak beni asıl şaşırtan olay bu kursa Ordu’dan yalnızca benim katılacak olmamdı,nasıl bu kadar şanslı olabildiğimi düşündüğümde, sadece hayat felsefemdeki sürekli pozitif düşünce metodunun ve "Sorun olma,Çözüm ol!" sloganının beni Erzurum’a getirdiğinden şüphem yoktu. Yenilikçi öğretmen kavramını ilk duyduğumda kursta tam olarak ne eğitimi alacağımızı tam kestirememiştim. Hemen internetten kursun içeriğine ulaştığımda ise bu kursun oldukça eğlenceli ve bana katkıları olabilecek bir etkinlik olduğunun farkına vardım. Yanılmadığım için çok mutluyum. Kursun ilk günü tartıştığımız yenilik ve yenilikçilik kavramlarına aslında çok da uzak olmadığımı gördüm. Çalıştığım okuldaki öğretmen arkadaşlarımla birlikte farkında olmadan gerçekleştirdiğimiz pek çok yenilik olduğunu fark ettim ve bunu kurs arkadaşlarımla paylaştım. Yenilikçilik kavramını hayatımıza entegre ettiğimizde aşılamayacak engel olmadığını görecektik. Bu benim Sorun olma Çözüm ol sloganımla birebir örtüşüyordu. Aslında iki yıldır seçmeli ders olarak okuttuğum Proje Hazırlama derslerinde ne yapacağımı sürekli düşünüp duruyordum. Bu konuda kendimi geliştirebilmek için mahalli düzeyde açılan proje hazırlama kursuna gittim ama tam bir hayal kırıklığıyla ayrıldım, çünkü hayal ettiğimden bambaşka bir içerik bize anlatılmıştı. Ama 176 nolu kurs tam da aradığım eğitim etkinliğiydi, bu açıdan çok mutluyum. Erzurum’u ve 176 nolu eğitimi hayatım için çok önemli bir dönüm noktası olarak görüyorum. Bu eğitimde bana ve fikir dünyama başka bir bakış açısıyla hayatı görme ve yorumla yeteneği aşılandığını düşünüyorum. Bu yeteneğe daha önceden de sahiptim ama kullanabilme yetimin az olduğunu ve bu eğitimle en az ikiye katlandığını düşünüyorum. Ordu’ya döner dönmez proje dersine girdiğim öğrencilerim arasında gruplar kurarak, her gruptan bir gazete çıkarmasını istedim, bizim 176 nolu eğitimizdeki etkinliğin bir benzeri olacak ama bilgisayar yetisi iyi olan öğrencilerimi zayıf olanlarla eşleştirerek onlarında kendilerini geliştirmelerini sağlamayı hedefledim. Şu anda hazırlık aşamasındalar ve işbirlikleri oldukça iyi düzeyde, yani işler yolunda gidiyor. Şu anda gelecek yıl gireceğim derslerde kullanabileceğim bilişim teknolojileri ve yeni projeler üzerinde öğrencilerimle beyin fırtınası metoduyla fikir alışverişi yapıyoruz. Ortaya ilginç ve uygulandığında etkili sonuçlar verecek fikirler çıkıyor. Bunu Erzurum’un bana kattığı,benim de öğrencilerime kavratmaya çalıştığım yenilikçilik kavramının ilk meyveleri olarak görüyorum. Yaşadığımız günde verdiğimiz kararların gelecek üzerinde büyük etkisi vardır. Ama yaşadığımız günde verdiğimiz karaların çoğunu dünden edindiğimiz tecrübelerle şekillendirmişizdir.Mevcut sorunların çözümü bugündedir,sadece keşfedilmeyi beklemektedir. Yani yenilikçilik,yenilikçi bakış açısı hemen yanıbaşımızdadır. Dünden sonra da,yarından öncededir. Anıl ATİK ŞENGÜL Sınıf Öğretmeni Atalan İlköğretim Okulu DÜZİÇİ/OSMANİYE Bu kursa üç yıldır gelmeyi çok istiyordum.Başvuru yapmama rağmen onaylanmamıştı. ilk duyduğumda kursun ismi çok dikkatimi çekmişti. YENİLİKÇİ ÖĞRETMENLER! Daha sonra arkadaşlarımdan, bilişim teknolojilerini kullanarak proje hazırlama ile ilgili olduğunu öğrendim. Büyük bir heyecanla kursa katıldım. Kısa sürede bu kadar yoğun geçeceğini düşünmemiştim.Aslında bu kursa ayrılan sürenin daha uzun olması gerekir. Diğer kurslardan çok farklı çünkü biz dinleyici değil katılan kişi olduğumuz için hiç sıkılmadık ve arkadaşlarımızla süreli etkileşim halinde olduğumuz için bol bol beyin jimlastiği yaptık. Tam anlamıyla kendimizi yeniledik. Bu kurstan sonra kendime daha fazla zaman ayırmam geretiğini öğrendim. Kendimizi ve çevremizdekileri sürekli yenilememiz gerektiğini anladım. Bu kursu hiç unutmayacağım ve katılacağım bir sonraki kursu sabırsızlıkla bekleyeceğim. Erkan BAKIM Türkçe Öğretmeni Yamantürk İlköğretim Okulu Çayeli/Rize Merhaba, Bu kursu çok merak ediyordum. Başvurum bu sene kabul edildi ve 15-19 Mart tarihleri arasında Van ilinde katıldım kursa. Kurs ortamı bana yeni şeyler öğretti. 3 proje yarışmasında her derecede de yer aldım. Arkadaşlıklardan farklı şeyler öğrendim. Kullandığım programlarla yeniden karşılaştım. Microsoft Onenote programı çok güzel ve kullanışlı. Seneye bu proje yarışmasına katılmak isterim.İyi çalışmalar. Dilek ERKOL Okul Öncesi Öğretmeni Merkez Sakarya Anaokulu SAKARYA Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Microsoft işbirliği ile düzenlenen Yenilikçi Öğretmenler Kursu’na kabul edildiğim zaman yeni bir ufka yelken açtığımın farkındaydım. Daha öncede birçok bakanlık seminerine katıldım ve her katıldığım seminere bildiklerime yeni bir şeyler katmak için başvuruda bulundum.Yeni kurs, yeni bilgiler ve yeni bir pencere açmak demekti hayata… Değişimin Lideri, Çözümün parçası olmak… Bu söz, benim yıllardır düşünüp yapmayı istediğim fakat bir türlü hayata geçiremediğim projelerimi tekrar gün yüzüne çıkarmamı sağladı. Bu kurs sayesinde daha istekli, daha kendimden emin ve daha bilgi ile donanmış olarak hazırlayacağım projelerimi. Kursta bizimle çok değerli bilgilerini paylaşan Hocalarımıza ve çok güzel bilgi ve arkadaşlıkları paylaştığımız kurs arkadaşlarıma teşekkür ederim… SEVİNÇ ATALI İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ KARADENİZ İLKÖĞRETİM OKULU SAMSUN Bu kursu yazarken sadece herhangi bir hizmetiçi eğitimi almak için yazdım.Kursun içeriğini az buçuk tahmin ediyordum ama bir sürekliliği olduğunu bilmiyordum.Hakkında yazılan bilgilerden bilgisayar programlarım üzerine kurulu olduğunu anlamıştım. Kursun programının uygulanışı gayet ciddi idi.Bizim bu kursu önemsememiz için gerekli motivasyon yapıldığı kanaatindeyim.Çünkü çalışmalar saatler sürdü.Ortaya yine de amatör çalışmalara çıktı ama harcanan çaba görmezden gelinemez. Elbette tüm kurs ve seminerlerde olduğu gibi bunda da çok şeyler öğrendim.Nelerin eksik olduğunu ; neler yapmam gerektiği ve de hayatıma ne şekilde uygulamam gerektiğini kavradım. Yalnız bu kursun yaygınlaştırılması ve tüm öğretmen ve özellikle idarecilerimize zorunlu hale getirilmesini düşünüyorum.Zira tek kişi yada birkaç kişiyle yürütülecek bir oluşum değil eğitim.Ekip işi.Ve enerjimizi birilerini ikna etmek yerine yeni şeyler uygulamak için harcamak en güzeli. Her şey için minnettarım.Teşekkürler. İsmail GİRGİN Özel Alt sınıf Öğretmeni Bafra FEVZİ ÇAKMAK İ.Ö.O SAMSUN BİRŞEYİN PARÇASI OLMAK Hiç tanımadığınız insanların olduğu bir adaya düşseniz orada size yemek vakti gelince yemeğinizi getirseler ve daha sonra çalışmaya devam etseler ve sizede gel kardeş sende yardım et bak biz çalışıyoruz demezlerse ;yemeği yiyip gezdiğimiz için eğer birazda merhamet var ve insan isek zorumuza gider demi ? rahatsız oluruz bizimde bu çorbada tuzumuz olsun isteriz. Yani bir şeylerin parçası olmak isteriz. Yenilikçi öğretmenler kursu ilk başladığı zaman ben gezmeye gelmiştim ;gezdimde ama baktım kurs hocamız Hüseyin KOCASARAÇ ve ona yardımcı olan İlker bey ve arkadaşları çok özverili bir şekilde çalışıyorlar. Şaşırdım önce ne iş diye, önemli olduğumu hissettim bir şeylerin parçası olmak istedim .Birde sağlanan ortamın güzelliği ile hizmetiçi eğitim enstitüsünün misafirperverliği ile adeta bir aile ortamı sağlandı. Eşimle ve çocuğumla beraber çok güzel bir hafta geçirdik. Ulu önder ATATÜRK’ün de dediği gibi ‘‘AZ ZAMANDA ÇOK İŞLER YAPTIK’’ Bu kadar kısa sürede nelerin yapılabileceğini ve zamanımızın çoğunu boşa geçirdiğimizi anladım. Okula gittiğimde okuldaki arkadaşlar sende bir değişiklik var dediler bende mutlu bir yüzle onlara değişimin lideriyiz biz yenilikçi öğretmenler kendimiz değişmesek olurmu diye espiri yaptım herkes kahkaya boğuldu. Tabi gülüşmeler bitince sloganıda patlattım.Değişimin lideriyiz çözümün parçasıyız. Mehmet Nezir ÇEVİK Matematik Öğretmeni Kız Teknik Meslek Lisesi Merkez/SİİRT GEÇMİŞTEN GELECEĞE BAKIŞ Geçmişten geleceğe öğretmen profilini inceleyecek olursak toplumun her kesimine insan yetiştiren toplumun lider kişileri olarak tanımlanabilecek bir kesimden bahsetmiş oluruz. Topluma yol gösterici olan bir lider öğretmenin kendini yenilememesini düşünmek bile bizleri korkutuyor. Günümüzde çağa ayak uydurmak için her şeyin değiştiği bu günlerde insan yetiştiren öğretmen camiasının bu yenilik furyasından uzak kalması düşünülemezdi. MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü öğretmenlerin yenilikçi lider olması gerektiğine karar vermiş bu işte uzman ve başarıyı yakalama uğruna aile hayatını, sağlığını hiçe sayan tek derdi öğretmenlere bir şeyler kazandırmak olan fertlerin öncülüğünde bu atılımı faaliyete geçirmek olmuştur. Kursa başvuru sebebim yakın bir arkadaşımın tavsiyesi ile oldu kendisinin yoğun çalışmaları istekli duruşu ve azmi yenilikçi öğretmenler kursunun boş bir çalışma olmadığının göstergesiydi. Kursun ilk gününden itibaren değerli hocamız Hüseyin KOCASARAÇ’ın bu işteki çalışma azmini gördüğümde kendisine yardım etmek için elimden gelen her şeyi yapmak zorunda hissettim nitekim 48 No lu yenilikçi öğretmenler kursu I de yapılan 3 projeden 2 tanesinde gece geç saatlere kadar çalışarak birinciliği elde etmenin gururunu yaşadım. Hüseyin hocamız kursun ilk gününde ilk dakikadan itibaren Hipokrat yemini edercesine ciddi bir şekilde bizi ayağı kaldırarak “BİZLER DEĞİŞİM LİDERİ ÇÖZÜMÜN PARÇASIYIZ” şeklinde 3 defa yemin ettirerek duygularımızın kabarmasını sağladı. Bu yemini ettikten sonra aklıma ilk gelen bizler artık şikâyet eden değil çözen kişiler olmak için buraya toplandık fikriydi, çözen bir zihniyet oluşturma zamanı gelmişti artık ve bu yeniliğin öncüleri de biz olacaktık. Yenilikçi öğretmenler II kursunu şimdiden heyecanla bekliyor yapacağımız projelerde tekrardan başarıyı yakalayıp geri döndüğümüzde okulumuzda veya çalıştığımız ilde bu projeden kazandıklarımızı paylaşarak herkese yenilikçi öğretmen fikrini aşılamak isterim. Bu kursun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim. Hüsamettin AKÇAY And. İmam Hatip Lisesi/Meslek Dersleri Öğretmeni MERKEZ/SİİRT Yenilikçi öğretmenler kursundan azami derecede istifade ettiğimi düşünüyorum. Dolu dolu bir hafta geçirdim. Yeni arkadaşlar kazandım. Teknolojiyi kullanmanın ne kadar önemli olduğunu fark ettim Uygulamalar yaparak hem eğlendim hem öğrendim hem de teknolojiyi kullanma ve verimli sonuçlar elde etme konusunda özgüven kazandım. Birinci gün Hüseyin hocanın sunumu gerçekten güzel ve etkileyiciydi. Bu sunumla bu kursun diğer katıldığım kurslardan farklı olacağını hissettim ve bu öngörümde yanılmadığımı ilerleyen saatler ve günler gösterdi. Aynı gün öğleden sonra liderlik konusunda hazırlayacağımız proje hakkında bilgi aldık ve grup eşleşmelerinden sonra arkadaşlarla beraber hummalı bir çalışmaya başladık. Gece yarılarına kadar süren internet ve power point programı arasındaki eğlenceli mekik dokumadan sonra ertesi gün sunumuzu diğer arkadaşlarımızın önünde sunduk ve eserimizi ortaya koyduk. Diğer grup ların hazırlamış oldukları sunular izledik karşılaştırdık değerlendirdik takdir ettik yapıcı eleştirilerde bulunduk.Diğer günlerde aynı yoğunlukta geçti farklı etkinlikler yaptık farklı programlar kullandık yeni programlarla tanıştık. Arkadaşlıklarımızı değişik gruplarda pekiştirdik kısacası yorucu fakat faydalı hoş ve eğlenceli bir kurstu. Bu özelliklerinde doğrusu hocalarımızın ve arkadaşlarımızın neşe dolu yaklaşımları kadar kursun içeriği ve uygulama şekli de etkili oldu. Ancak ilk günden havanın soğuk ve bulutlu olması ilk zamanlar bizde moral bozukluğu yarattıysa da arkadaşlarımızın ve hocalarımızın sıcak ve neşeli yaklaşımları bu olumsuzluğu kısa sürede unutmamıza vesile oldu. Çarşamba günü yaptığımız yürüyen köşk, botanik bahçesi ve ılıca gezisi çektiğimiz fotoğraflar bu kurstan edindiğimiz bir diğer kazanım oldu. Bununla beraber kurs süresinde öğrendiğimiz 2. yenilikçi öğretmenler kursuna katılacağımız bilgisi de hoş bir sürpriz oldu Aynı arkadaşlar ve onların müdürleriyle katılacağımız bu kursunda aynı güzellikte geçeceğine inanıyor ve heyecanla bekliyorum Bu arada bu kursa katılmayı düşünen arkadaşlar hiç düşünmesinler ve hemen başvurularını yapsınlar. Memleketlerine farklı bir vizyonla dönecekleri konusunda hiç şüphe duymasınlar. Ancak kursa geldiklerinde dizüstü bilgisayarlarını fotoğraf makinelerini getirmeyi unutmasınlar ki bazı arkadaşlarımızın çektiği sıkıntıları çekmesinler. Şunu da söyleyeyim eğer imkanınız olursa bu kursa Esenköy’de katılın. Hem doğal güzelliğiyle hem de hizmet içi eğitim kurumunun yönetici ve yetkililerinin candan yaklaşımlarıyla karşılaşacaksınız. Bu vesileyle Esenköy hizmet içi eğitim kurumunun müdürü ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Bütün arkadaşlara esenlik ve mutluluk diliyorum. Fatih GÜMÜŞ Sınıf Öğretmeni Cumhuriyet İlköğretim Okulu Baykan/SİİRT BİLGİ ÇAĞI VE YENİLİKÇİLİK Başta değerli hocamız sayın Hüseyin KOCASARAÇ beyefendi’ye bana bu fırsatı sağladığı için teşekkürlerimi sunarak başlamak istiyorum. Eğitim; ”bireyin davranışlarının istendik şekilde değiştirme sürecidir.”diye öğrendik mezun olduğumuz eğitim fakültelerinde.İstendik davranışları değiştirme süreci elbette başta bu davranışları bilmemizden geçer. Bilim ve teknoloji sınır tanımamakta ve çağımıza damgasını vurmaktadır.Önceden öğrenilen bilgiler hızla eskimekte hatta yeni dediğimiz bilgiler bile eskimektedir.Televizyon,video,internet vasıtasıyla bilgiler dakika dakika değişmektedir. Bilginin hızla değişime uğradığı bu çağdaki teknolojik gelişmeler eğitim sistemimizde kendini göstermektedir.Bilgi, toplum, teknoloji, eğitim gibi kavramlar birbirileriyle doğrudan etkilenmektedirler. Çağı yakalamak için beraber hareket etmek zorundadırlar. Özellikle değişen, gelişen kendini her vakit yenileyen bir eğitim, bu çağın olmazsa olmazıdır . Şu da bir gerçektir ki bilginin hızına yetişmek şu eğitim sistemleriyle yakalamak mümkün değildir.Hatta bilginin hızını yakalayan bir okul da dünya üzerinde yoktur. Peki hal böyleyken ne yapılması gerekiyor ? Okulların ve öğretmenlerin yapması gereken şey, bilgiye gidiş yollarını öğretmek,bu yollarda rehberlik yapmak, hatta bu yollarda öğrenciyle beraber yol almak, beraber öğrenmektir. Temelde öğrenmeyi öğretme yollarında yol almak bilgiye ulaşma yollarını ,becerilerine start vermek öğretmenin marifetidir.Öğretmenler artık öğrencilerin bir adım önünde olmalarından çok, gerekirse beraber öğrenecektir.Yani her yenilikçi anlayışa açık olması gerekir. Kurs arkadaşlarıma gelince böyle pozitif , enerji dolu insanlardan oluşan böyle bir grup daha görmedim.Herkes enerji dolu ve birşeyler yapma hevesi içindeydi.Öğrenim gördüğümüz kursun içeriğine gelince ; Yenilikçiliğin olması için kendinden taviz vererek olmadığını hatta tam tersine insandaki varolan değişim ruhunun tetiklenmesi gerektiğini idrak ettim.Yapılan ufak-tefek ama sonuçları irdelendiğinde çok çok önemli olan değişiklerin gerekliliğini daha iyi anladım. Oğlum sus ! ,otur! ,dinle!,yapma!,etme! Vs. gibi cümlelerin klasik öğretmen anlayışı olduğunu biliyordum. Ama ; öğrencilerin de yenilik isteği içinde olduklarını, sıradan kalıplarla ders işlemenin yanlış olduğunu, yaparak-yaşayarak öğrenmeyi etkin kılmak için ancak yeni yeni yolların denenmesi gerektiğini bu kursta öğrendim. Hizmetiçi eğitim kursunda emeği geçen herkese teşekkür eder ; benimle beraber bu kursa iştirak eden tüm arkadaşlarıma selam ve saygılarımı sunarım. Levent KİRAZ İngilizce Öğretmeni Gazi M. Kemal İlköğretim Okulu SİNOP Katılmış olduğum bu kurstan bana kalan öğeleri sıralamam gerekirse, önceliği bize verilen makalenin en başındaki alıntıya vermem gerekiyor, “bilgi tabanlı ekonomilerin ortaya çıkışı bizi öyle bir noktaya getirdi ki artık yeniliği yalnızca anlamak yeterli gelmemekte, onu geliştirme ve yönetme kapasitemizi de artırmamız gerekmektedir.” (Cummings&Owen, 2001, s.1) Benim ilk olarak gözüme çarpan, bu kursun bende bıraktığı etki, yeniliği yönetme konusunda daha hassas olunması gerektiğidir. Öyle ki, donanımlı eğiticiler olarak, bizlerin yenilikleri sadece bilmekle kalmayıp, bu yenilikleri yaşamsal alanda gerektiği şekilde kullanmayı bilmesi gerekiyor. BT konusunda bildiklerimizin asla hafife alınmaması gerektiği, aslında bildiklerimizle hayal gücümüzün bir araya geldiğinde çok ilginç ürünler ortaya çıkabileceğini fark etmemizi sağladı bu kurs. Ve ayrıca hayal kurma yoğunluk yaşını aşmış olan bizler böyle ürünler ortaya çıkarabiliyorken hayal çağında olan öğrencilerimizin neler çıkarabileceğini tahmin etme fırsatı bu kurs sayesinde elimize geçti diye düşünüyorum. Bu kursta elimde kalanların en önemlisi sanırım hayata bakış açımdaki değişiklik, öyle ki, artık herhangi bir reklam gördüğümde pazarlama unsurlarına bakıyorum, yani herhangi bir konuda kısıtlandığımı hissettiğimde, bu kısıtlamaları giderici bir ürün hemen aklıma geliyor ve bununla ilgili gerekli ar-ge çalışmasını yapıp devamında bir anketle destekleyip ürünün pazarlamasını proje olarak beynimde canlandırıveriyorum çok kısa sürede. Kahramanlar da çok önemli, çevremde çok başarılı bir insan gördüğümde kurstaki kahramanlar-liderler adlı projeyi kafamda çeşitli kişilere uyarlamak otomatik bir hal aldı bir haftadır. Ayrıca, ilimdeki yerel gazeteler elime geçip onları incelediğimde tek tek haberleri okumak yerine artık öncelikle yaptığım bir şey var, gazete projesindeki değerlendirme kriterlerini uygulamak. Haberlerin ve yan öğelerin yerleştirmesi göz yoruyor mu, haberlerin içerikleri gazetecilik kurallarına uygun mu vs..Son olarak, benim bu kurstan elimde kalan en güzel şey arkadaşlık. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen birçok öğretmenle etkileşim içinde olmak, daha önceden hiç tanımadığım insanlardan ayrılırken çok samimi dostlarımdan ayrılırken hissettiğim duygularla karşılaşmak bunun tarifi olsa gerek. Bu kursun daha da yaygın ve sık bir şekilde devam ettirilmesi ise dileğimdir. Tarkan GÖL Derbent Köyü BS İ.O. Zara/SİVAS Anlatacağım olaylar, Herkes, Herhangi Biri, Hiç Kimse ve Birisi arasında geçmektedir. Yapılması gereken çok önemli bir iş vardı. Herkes, Birisi’nin bu işi yapacağını düşünüyordu. Gerçi işi Herhangi Biri’de yapabilirdi. Ama Hiç Kimse yapmadı. Birisi buna çok kızdı. Çünkü ona göre iş, Herkes’in işiydi. Herkes, Herhangi Biri’nin bu işi yapabileceğini düşünüyordu. Fakat Hiç kimse, Herkes’in yapmayacağının farkında değildi. Sonunda, Herhangi Biri’nin yapabileceği işi, Hiç Kimse yapmadığı için Herkes, Birisi’ni suçladı.Bu kurstan sonra çözümün bir parçası olacağım için o birisi ben olmayacağım. Ayrıca hiç kimse’nin biz yenilikçi öğretmenlere kızmak gibi şansı olmayacak. Çünkü bu kurs bize limitimizin ne olduğunu gösterdi. DİLEK BAKIRTAŞ FEN VE TEKNOLOJİ ÖĞRETMENİ 75. YIL ÖZEL İDARE İ.Ö.O SİVAS/MERKEZ Yenilikçi öğretmenler kursuna başvurduğumda bu kadar yoğun bi şekilde çalışacağımızı düşünmemiştim . Öğlene kadar olacağını düşünüyordum ama yanılmışım gerçekten çok yoğun bir program olduğunu pazartesi Hüseyin hocamızın diğer yenilikçi öğretmenler kursuna katılan öğretmen arkadaşlarımızın yazdıklarını bize okuduğunda anladım. Zamanın nasıl geçeceğinden korktum ama zamanın nasıl geçtiğini anlamadım. Yoğun ve eğlenceli geçti. Gerçekten istediğimiz zaman yapamayacağımız birşeyin olamayacağını anladım. Ben pazarlamadan ne anlarım derken pazarlamacı oldum ve yaptığımız çalışma 3. Oldu bu durum gerçekten şaşırttı beni. Birçok farklı memleketten farklı öğretmenlerle tanıştım. Güzel taraflarından bi taneside buydu. Ben gerçekten yeni bir öğretmenim bu 3. senem. Bu tür programlar sayesinde hiç eskimemeyi düşünüyorum. BURCU KARLIDAĞ OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ KIZILIRMAK İLKÖĞRETİM OKULU SİVAS Yenilikçi öğretmenler kursuna başvurduğumda,kursun içeriği,kursta nelerin öğretileceği ya da yapılacağına dair bir fikrim yoktu.Ancak yenilikçi ismi beni cezp etti ve bu kursa başvurmalıyım dedim.Herhalde yeni eğitim metotlarından,eğitim yaklaşımlarından bahsedilir diye düşünmüştüm.Kursa başladığımızda bilgi bombardımanına tutmak yerine bilgiye nasıl ulaşırız bakış açısının kazandırılmaya çalışıldığını gördüm. Daha ilk dakikalardan itibaren motivasyonum üst seviyeye ulaştı.Benim için en çarpıcı motivasyon cümlesi bir iş yapacaksanız beklemeyin dalın işin içine oldu.Bazen kafamızda birtakım projeler geliştiririz,onu oluşturalım hayata geçirelim derken ve zaman zaman çevremizdeki insanların kayıtsızlığından ,destek bulamayışımızdan ve tabi ki her insanın içinde biraz bulunan atalet halinden projelerimizden vazgeçeriz.Bu benim öğretmenlik hayatımda çokça yaşadığım bir durumdu.Artık kafamda bir şeyler oluşunca “işin içine dalacağım” ve kimsenin o enerjiyi azaltmasına izin vermeden projelerimi hayata geçireceğim diyebiliyorum.Çünkü gerçekten artık yenilikçi öğretmeniz ve farkındalık düzeyimiz her zamankinden daha yüksek. Kursa katılmak,yeni insanlarla tanışmak,onlarla mesleki bilgilerimizi paylaşmak açısından da çok önemliydi.Grup çalışmaları yaptık,aslında ne kadarda zor olabileceğini gördük,unutmak üzere olduğumuz öğrenciliğimizi hatırladık,öğrencilerimizle empati kurduk.Biz okul öncesi öğretmenlerinin ,kişi en iyi eğlenirken öğrenebilir diye bir düsturu vardır ki gerçekten kurs boyunca hem eğlendik hem öğrendik. Belki de ilk defa bir kurs benim vizyonuma bir şeyler kattı ve somut anlamda bir şeyler yapmak için harekete geçmemi sağladı. Kursa katılmış olmaktan gerçekten mutluluk duyuyorum. Saygılarımla… SEDA DERKUŞ İngilizce Öğretmeni TES-İŞ ANADOLU LİSESİ ŞANLIURFA Yenilikçi öğretmenler kursuna katılmadan önce kurs hakkında ufak bir araştırma yapmıştıştım.Yapılan yorumlar beni çok etkilemiş ve kursu tercih etmiştim. Bugün ise gerçekten de çok mutluyum. Yeni şeyler öğrenmenin yanısıra öğrendiklerimizi uygulama ve sunma şansı bulmamız, başka örnekleri görebilmemiz; yenilikçilikle ilgili bakış açımı genişletti ve daha iyisini yapabileceğim doğrultusunda kendime güvenim geldi. Çiğdem Kirazlar GAP Anadolu Lisesi Şanlıurfa MEB’in sayfasında gördüğüm bir proje duyurusuyla bu kurstan haberim oldu. Bu projeyi yapabilmem için öncelikle bu kursa katılmam gerektiği yazıyordu. Onu okur okumaz hizmetiçi eğitim kursları sayfasını açarak hemen başvurdum. Bu kursa gelmeden önce sadece daha önce bu kursa katılan arkadaşlarımdan ön bilgi alabildim. Kurs öncelikle çok yoğun. Tüm proje çalışmalarının 1 haftaya sıkıştırılmış olması bizleri çok yordu. Tam anlamıyla detaylı projeler hazırlayamadık belki ama grup arkadaşlarımızla yaptığımız çalışmalarda çok şey öğrendik. Eğitmenlerimiz gayet iyiydi. Özellikle Çiğdem Hanımdan iyi geri dönüşler aldık. Sınıfımızın uyumlu olması da artılarımızdandı. Bilgisayar programlarıyla ilgili yepyeni şeyler öğrenmek, farklı şeyleri uygulamak ve sunumlar hazırlamak gayet güzeldi. Sanırım bundan sonraki kursta daha çok bilgi alıp Türkiye ve dünya forumlarında ekip arkadaşlarımızla proje üreteceğiz. Herşey için teşekkürler… ÖZGÜR GÜLER SINIF ÖĞRT.DÜZOVA İ.Ö.O. CİZRE/ŞIRNAK Yenilikçi Öğretmenler Kursu için Van’a gelinceye kadar bu kursun adından başka bildiğim bir şey yoktu. Öylesine bir gün mebsis de hizmet içi eğitim faaliyetlerine göz atarken, biraz ismin cazip gelmesi, başvuru şartlarının uyması gibi nedenlerle başvurumu yaptım.Aslında onaylanmasını pek beklemiyordum. En fazla 3. onaydan sonra red gelir diye düşünüyordum.Onaylandı. Ve ben Van’dayım. İlk kez bir hizmet içi eğitime katılıyordum. Ne olacak, neler yapılacak hiçbir fikrim yoktu. Hayatımda bir çok ilkin yaşanacağının farkında değildim henüz.Kurs başladıktan sonra her şey değişti. Çünkü biz buraya değişimin lideri olarak getirilmiştik, gelmiştik.Olumlu düşünce atmosferi içinde işbirliğinin iletişimin ne kadar önemli olduğunu fark ettim. Amaç sürekli üreten yeniliğe açık, değiştiren ve dönüştüren öğretmeni bulmaktı. Ve ben kendimde o ruhu bulduğuma inanıyorum. Diğer arkadaşların da büyük çoğunluğu için aynı kanıdayım.Teknoloji ile barışmak onu hayata entegre edebilmek, en maksimum düzeyde faydalanabilmek ve en önemlisi okulu bununla buluşturmak . heralde en heyecanlı kısmı da bu.Böyle bir etkinlik ve böyle bir ortamla beni buluşturan, bunda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Mehtap ÇELİK Sınıf Öğretmeni İdil/ŞIRNAK Ben Şırnak ili İdil ilçesi Öğündük İlköğretim Okulu’nda görev yapmaktayım. 27 Nisan- 1 Mayıs tarihlerinde Erzurum’da düzenlenen Yenilikçi Öğretmenler (I. Kademe) kursuna katıldım.Bu kursu seçmemdeki neden öğretmen kelimesinin önünde geçen ‘yenilikçi’ kelimesi oldu. Yenilikçi bir öğretmen nasıl olacağının sorusunun cevabını bulmak için bu kursa katıldım. Kısmen de cevabını buldum.II. kademesi aldıktan sonra daha da yeni ufuklar açılacağını düşünüyorum. İlk ders başladığında bu konu üzerinde araştırmalar yapmış Necati CEMALOĞLU geldi.Uzun zamandan sonra öğrenci olmak,ders dinlemek güzeldi.Hocamız dersi anlattıkça yeni ufuklar açtı.Hocamızın anlattıklarını ne kadarını yaptığımı düşündüm.Ben nasıl bir öğretmendim ve aslında nasıl bir öğretmen olmak istediğim sorularını kendime sordum. Öğleden sonraki kısımda Hüseyin KOCASARAÇ hocamız dersi anlatmaya başladı.Sizler bundan sonra değişimin parçası ve çözümün liderisiniz dedi.Bence hizmetçinde kaldığımız süre boyunca öyle olduk.Bizler diğer kursiyerlerden farklı olarak projeler oluşturduk.Teknolojiyi ne kadar kullanabildiğimizi ya da kullanamadığımızı fark ettik.Teknoloji hızla ilerliyordu ve bizlerin bu teknoloji derslerimizde kullanmamız gerekiyordu. Çok yoğun günler geçirdik ve çok yorulduk.Fakat cebimizde çok güzel anılarla oradan ayrıldık. Herkese teşekkürler. Rıdvan SAÇU Kaymakam Mümin Heybet İlköğretim Okulu Cizre / ŞIRNAK Sihirli bir kelime olan “yenilik” bana bu kurs başvurusunu yaptırdı. Her zaman yenilenmenin eğitimde bir vazgeçilmez olduğunu ve toplumumuzda ki en büyük eksikliklerden birinin yenileşme eksikliğinin olduğunu düşünen bir eğitimciyim. Kurs başladığında ve Hüseyin KOCASARAÇ hocamız konuşmasına başladığında gerçekten doğru bir tercih yaptığımı anladım. Hüseyin hocamızın ağzından çıkan her cümlede zihnimde yeni fikirler, yeni düşünceler ve yeni hedefler oluşturdu. Kurs süresince mesleğime olan saygımın daha yukarılara çıktığını fark ettim. Kurs süresince öğretmenlik yaşamıma bir vizyon oluşturduğumu çok net bir şekilde söyleyebilirim. Kurs sürecince bir öğretmen olarak eğitime bakış açımda ciddi bir yenileşme oluştu. Kurs süresince yenileşmeyi özümsemiş kursiyer arkadaşlarımızla çok değerli paylaşımlarımız oldu. Bu kursta gerçekleşen aydınlanmanın önce okula sonra öğrencilere sonrada tüm topluma yayılacağı düşünüldüğünde bu kursun aslında toplumsal değişimde de bir öncü olabileceğini düşünüyorum. Bu açıdan bu kursun önemi benim için çok daha büyüktür. Slogan sözleri beğenmeyen biri olmama rağmen bu kurs hayatta bana rehber olacak bir slogan kazandırdı; “Bizler değişimin öncüleri çözümün parçasıyız” Kurs bittiğinde artık okuluma gidip öğrencilerimle paylaşacağım şeyleri ve okulumda gerçekleştirmeyi hedeflediğim projeleri düşündüğümde heyecandan yerimde duramıyordum. Tüm katkılarından dolayı Hüseyin hocama saygılarımı sunarım. Tüm eğitimci arkadaşlara tavsiyem bu kursa mutlaka başvurun. Yenileşme ve değişim eyleme konulduğunda anlam kazanır. CANAN TEMİZYÜREK HACIİLBEY İ.Ö.O. MERKEZ/TEKİRDAĞ Ben kişinin daima yenliklere açık ve ayak uydurmaya çalışması gerektiğine inanıyorum. Hele öğretmense. Bazı öğretmenlerimizi kendini yenileme adına hiçbir çabasının olmadığını görüyorum. Bu da beni oldukça üzüyor. Bu kursa katılırken içeriğini tam olarak anlayarak geldiğimi söyleyemem. Ancak şimdiye kadar katıldığım kurslardan dolayı bu kursun bana kişisel ve mesleki anlamda daha fazla şeyler katacağına inanarak geldim. Ben yenilikçi bir öğretmenim. İmkanların elverdiği ve zorlayabildiğim sürece derslerim ve öğrencilerim için kendi geliştirmeye çalışırım. Bu kursta biraz hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Bu hayal kırıklığımın sebebi de bu projenin Microsoft destekli olduğu için branşımla ilgili mesleki anlamda beni tatmin etmesini, teknolojik gelişmelerden daha iyi bir şekilde yararlanabileceğimi umut etmiştim. Burada yaptığımız çalışların ve projelerin “insan istedimi başarır” sözünün kanıtıydı. Hiç tanımadığım bir meslektaşımla uyumla ve ahenkle çalışabileceğimi, proje ve ürünler ortaya çıkarabileceğimi sanmazdım. İnsan kendini yeniliklere açık tuttuğu sürece başarılı oluyormuş. Bu kursla, ekip ruhunu, birlikte çalışma zevkini, teknolojiyi etkin olarak kullanarak eğitimi ve öğretimi keyifli hale getirmeyi bana tekrar hatırlattı. .Bu da bana “iyi ki katıldım” dedittirdi. Buraya geldiğim için memnunum. Öğretim Görevlilerimize ve öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ederim. Senem KILIÇCIOĞLU Türk Dili Ve Edebiyat Öğretmeni Tekirdağ Milli Piyango Fen Lisesi MERKEZ/TEKİRDAĞ Merhaba,ben Van 1.Yenilikçi Öğretmenler Kursu katılımcılarından Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Senem Kılıçlıoğlu. Böyle bir eğitim düzenlediğiniz için teşekkür ediyorum.Benim için çok faydalıydı. İyi çalışmaların ortaya çıkacağına inanıyorum. Sadece bundan sonra yapılacak olan eğitimde müdürlerin yeni çalışmalar konusunda bilinçlendirilmesini ve öğretmene destek olunması konusunda bilgilendirilmesini istiyorum. Ayrıca eğitmen arkadaşlar da eğitim konusunda yetkindiler ve bizlere çok yardımcı oldular.Tekrardan teşekkür ediyorum. FATMA ALTIN FEN VE TEKNOLOJİ ÖĞRETMENİ MEHMET ARSLANTÜRK İLKÖĞRTİM OKULU AKÇAABAT/TRABZON 23–27 Mart tarihleri arasında Rize’de yapılan Yenilikçi Öğretmenler Kursu’nu düzenleyen Bakanlığımıza Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne ve Microsoft Firmasına huzurunuzda teşekkür ederken; siz ve ekibinize böyle yararlı ve ihtiyaç niteliğindeki içeriğinden dolayı tebrik ederim. Bilim ve teknolojinin hızlı bir değişim içerisinde olduğu günümüzde bilimsel bilgiyi değil bilgiyi edinme yollarını öğretecek olan öğretmenlere çağımızdan yirmi yedi yüzyıl önce Çin ozanı Kuan-Tzu şu şekilde yol göstermektedir: Bir yıl sonrasını düşünüyorsan eğer, tohum ek. On yıl sonrası ise tasarladığınız, ağaç dik. Ama on yıl sonrası ise, halkı eğitmeye gayret et. Bir kez tohum ekersen bir kez ürün alırsın. Bir kez ağaç dikersen on kez ürün alırsın. Yüz kez olur bu ürün, eğitilirse ulus. Birisine bir balık verirsen, doyar bir kezinde Balık tutmayı öğret, doyarsın her kezinde Buradan da anlaşılacağı gibi dünya toplumları arasındaki farkı belirleyecek olan en önemli unsur bilgiyi öğrenmek değil bilgiyi edinme yollarını öğrenmektir. Balık verme yerine balık tutma yollarının öğretildiği kurs aynı zamanda, Microsoft ve Türkiye platformu ile dış açılımları ile de çalışmanın kapsamını göstermektedir. Bu kursta BT ile donanımlarının ne kadar kaçınılmaz olduğunun; yenilikçi öğretmenlerin az zamanda çok ve yararlı işler yapabileceğinin farkına vardım. Bu kurstan mesleki gelişimimin yanında ülkemizin dört bir yanından gelen meslektaşlarımla tanışma ve bir şeyleri paylaşmanın yanında güzel dostluklar kurmanın gurur ve sevinci ile ayrıldım. Yenilikçi Öğretmen Kursu benim için yeniden doğmak gibi bir şeydi. Değişimin lideri, çözümün parçası olmaktan gurur duyuyorum; eğitime alındığım için teşekkürler… MÜCAHİT KOCABAŞ AYDINLIKEVLER İLKÖĞRETİM OKULU TRABZON/MERKEZ Bu kursa gelmeden önce bilindik bir şekilde geçeceğini düşünüyordum. fakat öğretmenlerin liderlik ve pazarlama ve gazete çıkarma konusunda ne derece etkili olduklarını ölçmek için yaptırılan çalışmalar çok hoşuma gitti. Ayrıca pazarlama ödevinden ikinci olduk. Bu projeyi oluşturan ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. ARAS BOZKURT IŞIKLAR İLKÖĞRETİM OKULU İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ Akçabat/TRABZON BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN EĞİTİM SÜRECİNDEKİ YERİ Bu kursun içeriğini daha önce duymuştum ama başvuru yaptığımda bana çıkabileceğini düşünmemiştim, İLSİS ekranında onaylandı ibaresini görünce kendim ve okulum adına çok sevindim. Yüzlerce başvuru arasından hem aranan niteliklere sahip hem de şanslı bir öğretmen olarak Rize’ye gidecek 20 kişi arasında olmak gerçekten gurur vericiydi. İletişim ve teknoloji çağında yaşadığımızı düşününce bilişim teknolojilerinin eğitimde alacağı rol kuşkusuz çok önemli. Ben İngilizce ve Bilişim Teknolojileri Formatörü Öğretmeni olarak bu sürece mümkün olduğu kadar katılıyordum ama benim yaptığım genellikle sunum ve anlatım aşamalarını ilgilendiriyordu. Yenilikçi Öğretmenler kursu sayesinde proje tabanlı yaklaşımla eğitimin merkezine öğrencileri alarak eğitimin kalitesini nasıl arttıracağımı öğrendim. Benim için çok farklı bir deneyim oldu. Sadece kursta öğrendiklerim değil, hem de bir vizyon geliştirme aşamasında bu kursun çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Şimdi okulumda planladığım çalışma üzerine öğrencilerimi yönlendirip içerik hakkında bilgilendiriyorum. Bu yıl veli-okul etkileşimini içeren bir projeyle süreçte aktif olarak yer almak istiyorum. Bu proje sadece bana değil aynı zamanda öğretmen arkadaşlarıma da geleneksel teknikleri bırakıp günümüz eğitim anlayışına yakışır bir tutum geliştirmeleri noktasında da ilham kaynağı olmuştur. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne ve katkılarından dolayı Microsoft’a teşekkür ediyorum. Hazırlayacağım projemle yine karşınızda olmak dileğiyle. ÖZGÜR DİLEK MÜZİK ÖĞRETMENİ DERECİK İLKÖĞRETİM OKULU TRABZON / AKÇAABAT Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Microsoft işbirliği ile hazırlanan Rize Çayeli hizmet içi eğitim enstitüsünde uygulamaya konulan Yenilikçi Öğretmen kursunun 1. aşamasını tamamladım. Hizmet içi eğitim faaliyetlerini araştırırken Yenilikçi Öğretmen kursunu görünce merak ettim. Ve bu merakım beni buraya getirdi. Burada olduğum için çok memnunum. Neden mi memnunum? Hem yenilikçi öğretmen programını tanımam, eksik kaldığım yönlerimi görmem, hem de Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen değerli öğretmen arkadaşlarımla, eğitim görevli ve yöneticileri ile tanışmam ve paylaşımda bulunmam benim için en büyük zenginlik oldu. Yenilikçi öğretmen olmadan önce günün gerektirdiği teknoloji ve gelişmeleri, eğitim – öğretim yöntem ve tekniklerini takip ediyordum. Evet, bunları pek çoğumuz takip ediyoruz. Fakat unutmamak gerekirki teknolojiyi kullanmada bizden daha iyi olan öğrencilerimizde var. Eğitimi, bilgiyi alan ve veren aynı kulvarda gidiyorsa eksik giden bir şeyler var demektir. Ben Yenilikçi öğretmeni çok severek oynadığım satranç sporcusuna benzetiyorum. Sadece oynadığınız hamleyi görürseniz bu sadece bir oyundur. Ama birkaç hamle sonrasını görerek oynarsanız bir strateji geliştirmiş ve geleceğe hazırlıklı oldunuz demektir. Yenilikçi öğretmen hem bugünü takip etmeli, hem de yeni, farklı, denenmemiş yöntem, teknik ve uygulamalar geliştirmelidir. Yani yarını görebilmelidir. Ben bunun paylaşımını yaşadım. Benim açımdan eksik olduğumu gördüğüm çok önemli bir nokta da Powerpoint programı oldu. Şimdiye kadar hazırladığım sunuları aslında kendim için, kendi zevkim doğrultusunda hazırladığımı anladım. Artık sunum hazırlama tekniklerini biliyorum ve bundan sonra hazırlayacağım sunumlarda daha başarılı olacağıma inanıyorum. Şimdi büyük bir hasret ve istekle 2. Aşama kursunu bekliyorum. Bize bu imkânları sunduğu için T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’ ne ve Microsoft’ a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Değerli öğretmen arkadaşlarıma, tavsiyem gelsinler onlarda bizlere katılsınlar Yenilikçi Öğretmen olsunlar. Gelin Değişimin Lideri, Çözümün parçası olalım. Leyla KURU SINIF ÖĞRETMENİ MESUDİYE İLKÖĞRETİM OKULU UŞAK Her şeyin gün geçtikçe geliştiği, yenileştiği bir dünyada yaşıyoruz. Eğitimde de her alanda olduğu gibi sürekli bir yenilik söz konusu. Eğitimin temeli olan öğretmenlerimizin de kendini gelişmenin dışında görmemesi, kendini yenilemesi gerekmekte. Yenilikçi öğretmenler kursu da işte tam bu noktada dikkat çekiyor. Ben ,“Yenilikçi Öğretmenler Kursu”nun katıldığım diğer kurslardan çok farklı olduğunu gördüm. Çok fazla çalıştığımız bir kurs... Öyle ki gece çok geç yatıp da uykusuz kaldığımız zamanlar oldu. Kurs, Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen kursiyerlerin tanışmalarını , bilgi alış verişinde bulunmalarını sağladı. Bana katkısı olduğuna inanıyorum. Unutmamalı ki yenilikçi öğretmen; yenilikçi müdürün, yenilikçi öğrencinin, yenilikçi eğitim ortamının oluşması için önderdir. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.. ÖMER FARUK BAL TÜRKÇE ÖĞRETMENİVAN ÇALDIRAN ALTIYOL İLKÖĞRETİM OKULU VAN Hizmetiçi Eğitim Başvurusu yaparken yenilikçi öğretmenler kursu ile ilgili isminin bana çağrıştırdıklarından fazla bir şey bilmiyordum. Biraz da başvuru sayısının fazla olması dolayısıyla çıkabileceğini de düşünmüyordum. Fakat benim de seçildiğimi öğrenince biraz araştırma yaptım. Bu noktadan sonra kendimi şanslı hissettim. Kursa geldikten sonra da işlerin daha da farklı olduğunu gördüm. Bu eğitim kursiyerlerin eğitim içinde etkin olarak yer aldığı bir kurstu. Yani kursta bize eğitmenler tarafından ipuçları, bazı yöntemler veriliyordu. Gerisi ise bizim yaratıcığımıza bağlıydı. Her gün farklı bir kişi ile ikişerli gruplar halinde çalıştık. Böylece çok güzel ürünler ortaya koyduk ve sunumlarımızı yaptık. Her öğretmen arkadaşımızın içinde var olan yaratıcılık sergilenmiş oldu. Şimdi üzerimizde tatlı bir yorgunluk, heyecan ve umut var. Bu da artık monoton bir öğretmen olmamanın verdiği bir haz olsa gerek. Ayrıca biz artık yenilikçi öğretmenleriz ve bizim eğitim camiası ve toplum üzerinde bazı görev ve sorumluluklarımızın olduğunu düşünüyorum. Bu da çok gurur verici. Bu kursu hazırlayan ve Esenköy’de eğitim almamızı sağlayan tüm eğitimcilere çok teşekkür ediyorum. Tufan ÇAVUŞ İstiklal İlköğretim Okulu Armutlu/YALOVA Bu kursta yeni şeyler öğrendim. Eğitime bakış açım değişti. Buraya gelmeden önce kursu çok merak ediyordum. Kursun bu kadar yoğun geçeceğini ve bu kadar proje yapacağımızı tahmin etmemiştim.Okulda da öğrencilerime bu ve buna benzer projeler yapmalarını sağlamak istiyorum. Onur MÜLAZIMOĞLU Bekir Yazar İlköğretim Okulu Sorgun/YOZGAT Kurs programı açıklandıktan sonra projelerin çokluğunu görünce kafamda soru işaretleri oluşmuştu. Acaba yapabilir miyim? Açıkçası proje lafı kafamda bir soru işaretiydi. Müfettişlerle ya da diğer öğretmen arkadaşlarımızla görüşmelerimiz sonucu proje olması için yepyeni bir şey olması gerekiyordu. "Acaba bizden mucitlik mi bekleniyor?" sorusu ben de dahil herkesin olaya alaycı yaklaştığını gösteriyordu. Performans ödevleri ve projeler birbirine karışmış durumdaydı. İşte bu ruh halinde Pazartesi sabahı Van Hizmetiçi Eğitim Kursu'na geldim. Sabah Hüseyin Bey'in konuşmaları biraz kafamızdaki soru işaretlerini çözmüş, proje örneklerini görüp bunların çok zor bir şey olmadığını anlamıştım. Ve ilk projemiz olan Kahraman- Lider Tanıtımını gerçekleştirme çalışmalarına başladık. Sonraki günlerde de gerçekten güzel çalışmalar yaptık, güzel arkadaşlıklar kurduk. Yalnız Pazarlama projesinde biraz yorulduk. Özellikle piyasada olmayan bir ürünü tanıtmak biraz zor oldu ama bunu da hallettik. Diğer günlerdeki projelerde çok eğlendik. Bu kursu düzenleyen herkese sizin adınızda teşekkür ediyorum. KIVILCIM GÖKGÖZ HİSARÖNÜ ZÜBEYDE HANIM İLKÖĞRETİM OKULU ÇAYCUMA/ZONGULDAK GÖRÜŞLER : Kurs veren hocalarımız kendini iyi yetiştirmişler. Çok iyi motive ediyorlar. Kısa sürede o kadar çalışmayı nasıl yaptık anlamadım. Bizlere yaklaşımları oldukça iyiydi. Her zaman bize yardımcı oldular, bizi cesaretlendirdiler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.Yenilikçi Öğretmenler Kursu bizde öğrenme isteği uyandırdı. Kendime olan güvenimi artırdı. En önemlisi proje yapabileceğimi gördüm. Bilişim teknolojilerini kullanarak proje geliştirmenin zevkine vardık. Artık yenilikçi bir öğretmen olduğuma inanıyorum. Kursun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. ÖNERİLER : Kurs oldukça yoğundu. Kursun süresi 2 hafta olursa daha verimli olabilir. Kurs okulların tatil olduğu dönemde yapılabilirse sınıflarımız öğretmensiz kalmaz. Böylelikle öğrencilerimiz de mağdur olmamış olur.Siz değerli hocalarımızla görüşmek dileğiyle… Teşekkürler.

YENİLİKÇİ ÖĞRETMENLER PROGRAMI KAPSAMINDA DÜZENLENEN YENİLİKÇİ ÖĞRETMENLER KURSUNA KATILAN ÖĞRETMENLERİN DUYGU VE DÜŞÜNCELERİ 

Duyurular

Yenilikçi Öğretmen Arkadaşlar,
Sistemize üye olan arkadaşlar proje çalışmalarını sisteme yükleyebilecekler, eğitim çalışmalarında kullanabilecekleri türkçe ve ingilizce bir çok faydalı kaynağa erişebileceklerdir...
Video Konferans Linkleri ve Duyurular isim.soyisim@yenilikciogretmen.com adreslerinize mail olarak gönderilecektir.